ربات فارکس چیست؟

ربات فارکس چیست؟

در بازار فارکس، «ربات» به برنامه‌ای گفته می‌شود که از سیگنال‌های تکنیکال برای ورود به معاملات استفاده می‌کند و به کاربرش این امکان را می‌دهد که در حالی که لب ساحل در حال آفتاب گرفتن و خوردن نوشیدنی‌اش است، کسب درآمد کند.

ربات فارکس

ربات فارکس

ربات فارکس با فشردن یک دکمه اجرا می‌شود و می‌تواند به طور مداوم کار کند. تغییرات قبلی قیمت الگوریتم‌های ریاضی را به ربات فارکس می‌دهد و ربات با استفاده از سیگنال‌هایی که از این الگوریتم‌ها می‌گیرد، پوزیشن‌های معاملاتی را باز یا بسته می‌کند.

فرقی نمی‌کند کاربر جلوی سیستم باشد یا نباشد، ربات فارکس سیستم‌های مکانیکی را به طور خودکار اجرا می‌کند.

اما مشکلی که این ربات‌ها دارند، این است که داده‌ها و مدل برنامه‌نویسی آنها جوابگوی شرایط بی‌ثبات و متغیر بازار نیست.

بازار دائما در حال تغییر است و قیمت دائما بین سه جهت بالا، پایین و خنثی در حال حرکت است.

این طور نیست که همه ربات‌ها برای همه شرایط طراحی شده باشند و بتوانند تغییر در محیط معاملاتی را تشخیص بدهند و به راحتی با هر شرایطی تطبیق پیدا کنند. در نتیجه احتمال خطا هست و با دقت نظارت و مدیریت نشوند، خطاهای آنها می‌تواند ضررهای بزرگی به بار بیاورد.

ربات‌های فارکس چگونه کلاه‌برداری می‌کنند؟

خود ربات‌های فارکس کلاه‌برداری نمی‌کنند بلکه صاحبان آنها با روش جذب مخاطب کلاه‌برداری می‌کنند. کلاه‌برداران سعی‌شان بر این است که با دروغ‌گویی و فریب ربات‌هایشان را بفروشند. آنها طوری در مورد این ربات‌ها تبلیغات می‌کنند که انگار دارید یک ربات کاملاً هوشمند می‌خرید و بعد از چند روز می‌توانید دست از کار بکشید و بدون کار کردن کسب درآمد کنید.

آنها قیمت‌های منطقی‌ای هم روی ربات‌هایشان می‌گذارند؛ مثلا از یک میلیون تا چند ده میلیون این هم روش‌شان برای کلاه‌برداری است، چون کسی که تبلیغات را می‌بیند با خودش می‌گوید: «یا خدااااا! فقط با چند میلیون می‌توانم بارم را ببندم! این قیمت برای پولدار شدن مفته.

حالا از خیال بیرون بیایید تا ببینیم در دنیال واقعی چه خبر است.

دو سؤال از شما می‌پرسم:

اگر سازنده ربات واقعا رباتی طراحی کرده که که می‌تواند به راحتی درآمد زیادی کسب کند، چرا می‌خواهد آن را بفروشد و سودش را با شما سهیم شود؟

و چرا چنین ربات خفن و کالای ارزشمندی را فقط به قیمت یک میلیون تومان می‌خواهد بفروشد؟

تنها سود این کلاه‌برداران، درآمدی است که از فروش این ربات‌ها کسب می‌کنند.

کلاه‌بردار به شما یک سری دیتاهای قدیمی و گزارش‌های بک‌تست می‌دهد و شما را با این گزارش‌های گول می‌زند.

حتما با این شیوه بازاریابی و با این تبلیغات شما هم ممکن است فکر کنید خیلی خوب و سودآورد است. اما نباید فراموش کنید که در بازار فارکس هیچ چیزی ثبات ندارد و شرایط بازار همیشه در حال تغییر است. باید به یاد داشته باشید که تغییرات قبلی بازار، تأثیری بر آینده بازار ندارد.

در این بازار هیچ وقت با قطعیت نمی‌توانیم بگوییم اتفاقی که در گذشته افتاده، آینده هم تکرار خواهد شد. متغیرهای زیادی وجود دارد که برای پیش‌بینی بازار باید آنها را در نظر گرفت.

به علاوه اینکه شما نمی‌دانید که آیا نتایجی که ربات نشان می‌دهد، بر اساس الگوی معتبری هست یا نه، ممکن است ساختگی باشد. از آنجا که بیشتر افراد زحمت بررسی دقیق درستی یا نادرستی اعداد را به خود نمی‌دهند، ممکن است سازنده فقط یک سری اعداد را تصادفی داخل یک فایل اکسل وارد کرده باشد

چگونه فریب صاحبان کلاهبردار ربات‌های فارکس را نخوریم؟

حالا توصیه ما به شما چیست؟

توصیه ما به شما این است که تا زمانی که یک معامله‌گر و یک برنامه‌نویس ماهر نشده‌اید، سراع ربات فارکس و سیستم‌های معاملاتی خودکار نروید.

اگر در بازار فارکس تازه‌کار و مبتدی هستید به این سیستم‌های معاملاتی خودکار و ربات فارکس نزدیک هم نشوید، تازه‌کارها معمولا از معاملات یا حرکت بازار چیز زیادی نمی‌دانند، در نتیجه با نحوه کار با ربات فارکس آشنایی ندارند و نمی‌دانند ربات فارکس برای چه محیط‌هایی مناسب است، نمی‌دانند چگونه باید سیستم را تغییر دهند یا تنظیم کنند، بنابراین اگر از ربات‌ها استفاده کنند احتمال زیادی برای ضرر کردن‌شان وجود دارد.

بهتر است اول خودتان یاد بگیرید چه طور باید به طور مستمر معامله کنید و بعد به یک ربات یا برنامه اجازه دهید برای شما معامله کند.

با این دید به مسئله نگاه کنید: آیا حاضرید تمام سرمایه‌تان را به یک غریبه که تازه مغز هم ندارد بدهید تا با پول شما سرمایه‌گذار و معامله انجام دهد؟!

فکر نمی‌کنم حاضر به انجام چنین کاری باشید.

ربات‌های فارکس می‌توانند ابزارهایی عالی باشند، اما اگر بخواهیم واقع‌بینانه نگاه کنیم، هیچ ربات کاملی وجود ندارد که همیشه و در همه محیط‌ها خوب کار کند.

حتی ربات‌هایی را که مهندسان مالی و دکترهای ریاضیات طراحی کرده‌اند هم ممکن است ضرر کنند.

حرف آخر اینکه هیچ رباتی را نمی‌توانید پیدا کنید که احتمال ضرر نداشته باشد، بنابراین مراقب ربات‌ها و سیستم‌های معاملاتی خودکار باشید

دسترسی سریع

مقالات مرتبط

{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.singularReviewCountLabel }}
{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.pluralReviewCountLabel }}
{{ options.labels.newReviewButton }}
{{ userData.canReview.message }}
جستجوهای محبوب:
برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.