شاخص CPI و سایر شاخص‌های موجود در بازار فارکس- بخش دوم

شاخص های CPI و سایر شاخص های موجود در بازار فارکس

CPI  Consumer Price Index .10

شانزده روز پس از پایان ماه این شاخص منتشر می شود. همان شاخص تورم می باشد. معمولاً در دنیا چیزی به نام Inflation rate وجود ندارد و به صورت انواع CPI معرفی می شود. طبیعتاً هرچه کمتر باشد بهتر است. شامل یک سبد می باشد. شامل: مواد غذایی، سوخت و انرژی، حمل و نقل، بهداشت، مسکن، بیمه، تحصیلات تکمیلی، پوشاک، سرگرمی. یعنی این شاخص ها برای دولت آمریکا مهم است حتی سرگرمی! این شاخص ماهانه اندازه گیری می شود که مبادا مقدار خرید خانوارها کم شده باشد و تغییرات قیمت کالاها و خدمات مصرفی خریداری شده به وسیله خانوارها را اندازه می گیرد.

افزایش قیمت برای مصرف کننده موجب افزایش نرخ بهره می شود برای جلوگیری از تورم. یعنی وقتی CPI بالا می رود و مثبت می شود، می آیند و جلوی اینکار را می گیرند نه اینکه بیایند مثل ما قیمت بنزین را بالا ببرند تا مردم کمتر ماشین برانند و کمتر به خیابان بیایند بلکه سود سپرده و نرخ بهره را بالا می برند و جلوی تورم پولی را می گیرند (تورم پولی مالی خدمات و… داریم که بدتری نوعش تورم پولی است) حال ابزارهای دیگری مانند اوراق قرضه، سهام و… هستند که از آنها نیز استفاده می کنند تا آینده بهتری را برای مردم کشور بسازند.

Core CPI :

می گویند تورم واقعی است. شامل مواد غذایی و سوخت و انرژی نمی باشد و از سبد حذف می کنند چون نوسان زیادی دارند

نکته:

اگر CPI منفی باشد ولی Core CPI مثبت باشد، به این معنی است که انرژی و مواد غذایی است که افزایش یافته و این خطرناک است

Flash CPI :

همان CPI آنی است که اولین پیش بینی است.

یک Flash Estimate CPI هم داریم که پیش بینی است و Perling  و Final هم دارد.

نکته:

1- وقتی CPI منفی می شود، سیاست های انبساطی می گیرند. یعنی نرخ بهره را پایین می آورند، کارت اعتباری یا credit card می دهند، شرایط وام را تسهیل می کنند و…

2- شاخص CPI بسیار مهم است برای دولت مردان. اما معمولاً شاخصی نیست که خیلی در بازار اثر تکان دهنده ای داشته باشد.

 Building Permits .11

هفده روز پس از پایان ماه این شاخص منتشر می شود. پروانه های ساخت در آمریکا را نشان می دهد. هرچه ساخت و ساز بیشتر باشد، هرچه بخش مسکن فعال تر باشد برای اقتصاد کشور بهتر است. شما یک خانه را فرض بکنید وقتی یک خانه ساخته میشود چند صنعت و چقدر از انسان ها درگیر می شوند. سیمان و گچ و فولاد و لوله و برق و نجار و کاشی سرامیک و… همه درگیر کار می شوند. بخش مسکن که فعال باشد برای اقتصاد خیلی خوب است. ولی بخش مسکن که می خوابد 50 تا صنعت هم باهاش می خوابند در تمام بازارها رکود می شود.

این شاخص های مسکن از جنس شاخص های اقتصادی اند و در بلندمدت خیلی مهم اند ولی برای ترید، شاید خیلی بازار را تکان ندهند.

 Federal Open Market Commit  FOMC Statement  .12 کمیته بازار باز فدرال

هشت بار در سال منتشر می شود. یکسری اخبار داریم که برای فدرال رزرو می باشد. اینها عدد نیستند و سخنرانی و کنفرانس و از این دست مسایل می باشند.

در این سخنرانی ها درباره سیاست های پولی و سیاست های نرخ بهره صحبت می کنند و به توضیح افزایش یا کاهش آن می پردازند.

Federal Fund Rate :

این شاخص 8 بار در سال منتشر می شود.

FOMC Press Conference :

چهار بار در سال منتشر می شود.

Core Durable Goods Order  .13 شاخص کالاهای با دوام

36 روز پس از پایان هر ماه منتشر می شود. بین 29  و 30  هر ماه اعلام می شود برای ماه قبل. هرچه بالاتر باشد بهتر است. این شاخص میزان سفارش کالاهای با دوام را نشان می دهد. کالای بادوام طبق تعریف کالایی است که بیش از سه سال طول عمر دارد مانند ( ماشین، لوازم خانگی، هواپیمای شخصی، اسلحه، و… )وقتی سفارشات زیاد می شود، تولید داخلی بالا می رود. ( برای آمریکا اینگونه است، برای ایران واردات بیشتر می شود! ) (شاید همراه با این گزارشات سفارشات خرید کارخانه ها اعلام می شود) مربوط به ارتباط بین تولیدکننده و مصرف کننده است.

Core Durable Good Orders :

هواپیمای شخصی و اسلحه را شامل نمی شود. اثرات بلندمدت دارد و کوتاه مدتی نیست.

14 . Final GDP(q/q)

هشت روز پس از پایان سه ماه گذشته اعلام میشود.

توضیحات مربوط به GDP را از PDF مربوطه خود بخوانید.

CB Consumer Confidence .15

آخرین سه شنبه هر ماه اعلام می شود. شاخص روزانه رضایت مصرف کننده می باشد. یک کار آماری انجام می دهند و از 500 آمریکایی نظرسنجی می کنند. این شاخص هرچه بالاتر باشد بهتر است در زمره فیلتر های Consumer Surveys در سایت فارکس فکتوری می باشد.

Consumer Sentiment Index  .16 شاخص تمایلات مصرف کننده

این شاخص توسط دانشگاه میشیگان مطرح می شود. ممکن است علامت UOM که مخفف University of Michigan می باشد را نیز در کنار این شاخص ببینید. این شاخص را این دانشگاه اختراع کرده است و وزارت بازرگانی آمریکا آن را محاسبه می کند و دانشگاه میشیگان به آن نظارت دارد و به صورت درصدی اعلام می شود.

هدف این شاخص شامل:

1- بررسی وضعیت مالی فعلی مصرف کننده؛

2-و بررسی وضعیت اقتصاد عمومی در کوتاه مدت و بلند مدت؛

3-  انتظارات مصرف کننده و خوشبینی یا بدبینی به آینده را بررسی می کند؛

4- ارزیابی فضای کسب و کار.

CCI Consumer Confidence Index  .17 شاخص ضریب اطمینان مصرف کننده

کار آماری انجام می دهند و از 5000 خانواده نظرسنجی می کنند. این خانواده ها از طبقات اجتماعی و اقتصادی مختلف انتخاب می شوند. این شاخص هرچه بیشتر باشد بهتر است.

نکته: این CCI با آن CCI ای که در متاتریدر به عنوان اندیکاتور وجود دارد یکی نیست و فقط تشابه اسمی دارد. (Commodity Channel Index)

CCI  Consumer Credit Index .18  شاخص اعتبار مصرف کننده یا شاخص بدهی مصرف کننده

بدهی های هر شخص آمریکایی به طور متوسط محاسبه می شود. بدهی هایی مانند کارت اعتباری، وام خرید مسکن، خودرو، لوازم خانگی و… این وام ها کوتاه مدت است و شامل وام های بلندمدت مسکن نمی باشد. به عبارت ساده تر این شاخص میخواهد بگوید هر آمریکایی چقدر بدهی دارد. برعکس تصور، عدد این شاخص هرچه بالاتر باشد بهتر است، چون خرج پول بیشتر یعنی رونق بیشتر، و گردش بیشتر پول، ایجاد تقاضای بیشتر و به عبارت دیگر پویایی اقتصادی. لذا بیشتر شدن این شاخص موجب تقویت دلار می شود.

Personal Spending .19

قبل از پایان هر ماه و قبل از روزهای پایانی ماه ارائه می شود. هم ماه به ماه محاسبه می شود. هم با ماه مشابه در سال قبل. این شاخص بیانگر کل کالاها و خدماتی است که خانواده ها استفاده می کنند. این شاخص در واقع برای اندازه گیری سلامت اقتصاد است و تقویت اش موجب رشد دلار می شود.

این شاخص اثر کوتاه مدت و آنی دارد و جزء شاخص های ضعیف برای تریدر هاست ولی جزء شاخص های بسیار قوی برای دولت هاست. در کل شاخص هایی که برای مصرف کننده هاست بسیار مهم برای دولت آمریکاست.

CPE  .20

تغییرات در هزینه های خانوار را نشان می دهد. اما CPI تغییرات هزینه سبد خانوار شامل چند قلم را نشان میدهد. یعنی CPE یک مقدار از CPI بزرگ تر است و دامنه وسیع تری را شامل می شود.

Core CPE :

هزینه های خانوار به جز مواد غذایی و سوخت.

دسترسی سریع

مقالات مرتبط

{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.singularReviewCountLabel }}
{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.pluralReviewCountLabel }}
{{ options.labels.newReviewButton }}
{{ userData.canReview.message }}
جستجوهای محبوب:
برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.