نقاط تصمیم‌گیری – DP

نقاط تصمیم‌گیری – DP

در این جلسه سعی داریم در مورد نقاط تصمیم‌گیری یا DP (Decision Point) صحبت کنیم. در RTM مطالب یک هسته مرکزی دارند و مابقی مطالب که حول هسته و کلیات موضوع را تشکیل می‌دهند ممکن است در نظر اشخاص متفاوت باشند! یکی از این مطالب DP است. توضیحات و برداشت‌های متفاوتی ممکن است وجود داشته باشد. سابقا در MPL و FLها این موضوع رو هم بررسی کردیم که دیدگاه‌ها و نظات متفاوت هستند.

همانظور که از اسم این نقاط پیداست (نقاط تصمیم‌گیری)، در این نقاط تصمیماتی گرفته می‌شود.

این تصمیمات در چه قالبی می‌تواند باشد؟ برای مثال در یک نقطه بازار تصمیم می‌گیرد که به حرکت Reverse ادامه دهد یا این که در یک نقطه بازار تصمیم می‌گیرد همین حرکت مستقیم را ادامه دهد و شتاب و مومنتوم بگیرد.

قبل از DP احتمالا کمی بی نظمی و بلاتکلیفی را مشاهده می‌کنید ولی وقتی یک DP تشکیل می‌شود و بازار حرکتی می‌کند بعد از آن از اطمینان حرکت انجام شده می‌شود برداشت کرد که بازار به یک نتیجه‌ای رسیده است (به یک ثبات و نظم جدیدی رسیده است).برای مثال در شماتیک زیر مشاهده می‌کنید که بازار شروع می‌کند به Base تشکیل دادن (Flag تشکیل دادن) و وضعیت بلاتکلیفی دارد و خیلی بازار وضعیت مشخصی ندارد (اصطلاحا در حال زور آزمایی‌اند) و سپس ممکن است بازار یک حرکت مهمی را Engulf کرده و بعد از یک Retrace و بعد با مومنتوم شروع به حرکت می‌کند که ما آن ناحیه را DP می‌گیریم یا بالعکس ممکن است بازار در خلاف جهت با مومنتوم شدیدی حرکت کند و ناحیه مشخص شده می‌تواند DP ما باشد.

همانطور که در گذشته اشاره کردیم، FTRها حرکاتی هستند از سطحی عبور می‌کنند و سپس یک Retrace به قبل از سطح دارند و سپس حرکت را ادامه می‌دهند. اشاره کردیم که انتهای Base می‌تواند در Scale پایین‌تر یک DBR یا RBD داشته باشد یا یک Caps در Scale پایین‌تر تشکیل بشود و می‌توان آن را DP گرفت (خیلی از RTM کارها کل حرکت FTR را طبق شرایط خاصی DP در نظر می‌گیرند).

دیدگاه شخصی

دیدگاهی که من به مقوله DP دارم خیلی شبیه به دیدگاه FLها است. FL یکسری شرایطی دارد! اولا Baseی را در سمت مخالف Engulf می‌کند و یکبار هم قیمت را نگه می‌دارد. خیلی اوقات می‌بینیم که گاهی FL با یک FL بالاتر از چپ چارت رنج ایجاد می‌کنند.

نمونه ای از DP را در شکل زیر مشاهده می‌کنید که چند بار قیمت را نگه داشته است.

در خود DPها برای ترید می‌توانید دنبال MPL و یا نواحی دیگری بگردید.

خیلی مهم است که موقع بررسی نواحی در RTM نکات را جدا بررسی نکنیم.

 

دسترسی سریع

مقالات مرتبط

{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.singularReviewCountLabel }}
{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.pluralReviewCountLabel }}
{{ options.labels.newReviewButton }}
{{ userData.canReview.message }}
جستجوهای محبوب:
برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.