الگوی فراکتال چیست و چگونه از آن استفاده کنیم؟

الگوی فراکتال چیست؟رفتار فراکتالی چه مفهومی در بازارهای مالی دارد؟ برای آشنایی بیشتر و آشنایی با شکل هندسی آن ادامه مطلب را بخوانید.

مفهوم الگوی فراکتال و چگونه از آن استفاده کنیم؟

وقتی چند تا جز کوچک در کنار هم قرار بگیرند و از کنار هم قرار گرفتن این اجزا کوچکتر یک جز بزرگتری ساخته شود که ان جز بزرگتر دقیقا مشابه جز کوچک خودش باشد به این جز کوچکتر یک فراکتال از جز بزرگتر می گویند. (بین این دو یک تناسب از نظر هندسی وجود دارد که به این تناسب فراکتال می گویند و رفتار فراکتالی دارد و جز بزرگتر دقیقا رفتار جز های کوچک را داراد مثل گل کلم.)

این الگوی فراکتال در بازارهای مالی هم وجود دارد.

تناسب تایم فریم ها: در تناسب تایم فریم های ماهیانه  ،هفتگی، روزانه و …  منطق فراکتالی چیده نشده است.

زومی که می خواهیم برای چارت استفاده کنیم زوم 4 برابری است و دلیل آن در جلوتر با مفهوم ای تی ار آشنا می شویم و بین این دو یک تناسب وجود دارد.

الف-اولین تایم فریم می تواند 4 دقیقه ای باشد تایم بعدی 16 دقیقه ای و بعدی 1ساعت و 4 دقیقه و ….

ب-یا اولین تایم فریم می تواند 16 دقیقه ای باشد و تایم فریم بعدی 4 ساعت و 26 دقیقه و …

چون متاتریدر اجازه این تایم فریم ها را نمی دهد در اینجا می توانیم از نرم افزار های نینجا تریدر استفاده کنیم.

راه دیگر تایم فریم ها را با اعداد خود معادل سازی کنیم. مثلا 4 دقیقه را معادل تایم 5 دقیقه ای متاتریدر در نظر بگیریم. و تایم 16 دقیقه ای را معادل 15 دقیقه ای متاتریدر و 1 ساعت و 4 دقیقه را معادل 1 ساعت در نظر بگیریم و …

مادر الگوی فراکتال نیاز به تایمی داریم که تایم ساختاری ما باشد و بزرگترین تایم ما باشد و ساختار اصلی بازار و مارکت را بر اساس آن تفسیر و متوجه شویم. و می توان از تایم فریم های ماهیانه و هفتگی استفاده کرد.

تایم بعدی تایم الگو است وبرای اینکه الگو ها و رفتار حرکت را پیدا بکنیم نیاز به یک تایم پایین تر داریم. اگر تایم ساختار ماهیانه باشد تایم الگو روزانه و اگر تایم ساختار هفتگی باشد تایم الگو 4 ساعته می باشد.

ودر تایم بعدی تایم تریگر(به لحظه ای که بایدرخ دهد تا ما تصمیم بگیریم) نیاز داریم. اگر تایم الگو روزانه باشد تایم تریگر 1 ساعته و اگر تایم الگو 4 ساعته باشد تایم تریگر 15 دقیقه ای است.

تایم دیگری وجود دارد که تایم بهینه کردن نقاط ورود و خروج است. (دقیق ترین حالت ممکن برای ورود و خروج.) که اگر تایم تریگر 1 ساعت باشد تایم بهینه 5 دقیقه  و تایم تریگر ما 15 دقیقه ای باشد تایم بهینه ما 1 دقیقه ای است.

 

اخبار بازار می تواند باعث سرعت یا کند شدن حرکت بازار شود.

Atr=average true range

ای تی ار یک شاخص و ایده ای است که این ایده را تبدیل به اندیکاتورکرد. اگر میانگین حرکت قیمت را بررسی کنیم می توان با احتمال خوبی این میانگین را به آینده قیمت تعمیم داد.

در قسمت اندیکاتور   custom و اندیکاتور atr  را می آوریم.

در قسمت period   برای هر تایم فریم عدد متفاوتی است. وبین میانگین تغییرات هر کندل تناسبی وجود دارد. برای رفع این مشکل از اندیکاتور th trex   استفاده می کنیم.

ADR= میانگین حرکت قیمت در طول روزو در تایم فریم روزانه کاربرد دارد.

APR=میانگین رنج حرکتی قیمت که ابداع توسط اقای خاکستر بوده و براساس این امده یک توان حرکتی را ابداع کرده است به اسم Th  پس قیمت یک رنج حرکت دارد و یک توان حرکتی

رنج حرکتی کاربردش در گذشته است ولی توان حرکتی چیزی که نیاز داریم تا بتوانیم آینده را پیش بینی کنیم  و توان حرکت به ما کمک می کند انتظارات خود را از مارکت مشخص کنم.

  • توان حرکتی: 66درصد قیمت جاری
  • گام بلند= 66/ قیمت جاری
  • گام کوتاه= 8/ قیمت جاری

قیمت اگر 3 گام حرکت باشد انتظار می رود که حداقل یک گام از آنجایی که حرکت کرده برگردد.

اگر 5 گام حرکت کند انتظار می رود که حداقل 2 گام از آنجایی که حرکت کرده برگردد.

همچنین قیمت اگر 7 گام حرکت کند انتظار می رود که حداقل 3 گام از انجایی که حرکت کرده برگردد.

و قیمت اگر 15 گام حرکت کند انتظار می رود که حداقل 5 گام از انجایی که حرکت کرده برگردد.

 

 

دسترسی سریع

مقالات مرتبط

{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.singularReviewCountLabel }}
{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.pluralReviewCountLabel }}
{{ options.labels.newReviewButton }}
{{ userData.canReview.message }}
جستجوهای محبوب:
برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.