چگونه استراتژی معاملاتی خود را با تحلیل بنیادی ارز دیجیتال بسازید؟

Fundamental Analysis of Crypto

آیا می‌خواهید مهارت‌های تحلیل بنیادی ارز دیجیتال را به سطح بعدی ارتقا دهید و استراتژی‌ معاملاتی روی رمزارزها را بشناسید.

 

ایجاد استراتژی معاملاتی

برای کسانی که کاملاً تازه وارد هستند، فرآیندی ساده برای ایجاد یک استراتژی معاملاتی را به اشتراک می گذاریم که شامل نحوه تحلیل بازار، ایجاد استراتژی معاملاتی و معاملات کم خطر با استفاده از اصولی است که به تازگی در درس قبلی یاد گرفتید.

ایجاد استراتژی معاملاتی نباید صرفاً به عنوان فرآیندی برای استفاده در نظر گرفته شود، بلکه بیشتر به عنوان الگویی برای طراحی فرآیند معاملاتی شما است.

و بدان معنا نیست که فرآیندهای دیگر بد هستند، اما ممکن است برای مبتدیان ایده آل نباشند زیرا بسیاری از آنها به مهارت های اضافی (مانند مهارت های کدنویسی، آماری، ریاضی) و زمان اضافی برای یادگیری و کسب مهارت نیاز دارند.

استراتژی‌های دیگر نیز می‌توانند برای تازه‌کارها بکار روند، اگر مهارت‌های دیگری مانند برنامه‌نویسی سیستم‌های معاملاتی کمی را توسعه داده باشند.

اما این فرآیند خاص، پایه‌ای محکم برای یادگیری مهارت‌های خاص مورد نیاز به عنوان یک معامله‌گر فراهم می‌کند.

مهارت هایی که به محض اینکه کسب کردید، اگر چیز دیگری را پیدا کنید که برای شما بهتر کار می کند، می تواند در انواع دیگر استراتژی های معاملاتی نیز اعمال و ادغام شود.

این فرآیند چیست؟

فرآیندی که ما به اشتراک خواهیم گذاشت را می توان به عنوان یک استراتژی معاملاتی اختیاری با تمرکز بر بازه های زمانی میان مدت تا بلند مدت توصیف کرد.

معامله اختیاری به معنای استفاده از قضاوت و شهود خود به عنوان بخشی از فرآیند معامله است.

نقطه مقابل معامله اختیاری، معامله خودکار یا معامله مکانیکی است، که در آن همه قوانین معاملاتی کاملاً مدون هستند، بنابراین سیستم معاملاتی نیازی به اختیار ندارد زیرا همه تصمیمات معاملاتی توسط قوانین سیستم از پیش تعیین شده است.

این فرایند را می توان به چند مرحله تقسیم کرد:

 

 1. از تحلیل بنیادی استفاده کنید تا به شما کمک کند ارز دیجیتالی را پیدا کنید که برای خرید یا فروش مناسب هستند.
 2. هنگامی که سوگیری خود را تعیین کردید از تحلیل تکنیکال (TA) و پرایس اکشن (PA) برای جستجوی فرصت های بالقوه ورود استفاده کنید.
 3. یک برنامه مدیریت ریسک و معامله ایجاد کنید که شامل قیمت های ورود و خروج است و اندازه پوزیش و نحوه برخورد با سناریوهای مختلف بازار را شامل می شود.

ژورنال معاملاتی خود را قبل، در حین و بعد از معامله نگهداری کنید. یادداشت های خود را مرور کنید و ببینید آیا نکته ای برای آموختن یا تغییراتی که باید در روند معاملاتی خود در آینده انجام دهید، وجود دارد.

 

چه چیزی را باید هنگام این فرآیند امتحان کنید؟

این استراتژی اختیاری نقطه شروع خوبی برای اکثر مبتدیان است زیرا از این جهت انعطاف‌پذیر است که می‌تواند در هر بازاری، نه فقط رمزارز، و سازگار با محیط‌های متغیر اعمال شود.

این استراتژی به دنبال روندها است. روندها نحوه ایجاد ستاپ های معاملاتی با ریسک به ریوارد بالا هستند. و اغلب هفته ها یا ماه ها طول می کشد تا توسعه پیدا کنند و اجرا شوند.

معامله در بازه‌های زمانی میان‌مدت تا طولانی‌مدت به معنای زمان کمتری در صفحه نمایش است و کارمزد تراکنش‌ها را به حداقل می‌رساند که می‌تواند به سود شما کمک کند یا زیان شما را بدتر کند.

و تمرینی عالی برای یادگیری شناسایی کاتالیزورها و محرک‌های پرایس اکشن (در سطح خرد، متوسط و کلان) است که به توسعه مهارت‌های پیش‌بینی بازار شما کمک می‌کند.

نکته آخر مهم است زیرا پیش بینی حرکت بازار یکی از مهارت های خاص یک معامله گر است.

لازم نیست همیشه حرکتی را قبل از موفقیت انجام دهید، اما اگر بتوانید، شانس موفقیت خود را افزایش می دهید زیرا معاملات شما نسبت ریسک به ریوارد مطلوب تری دارند.

همانطور که از طریق تمرین روزانه با استفاده از این فرآیند معاملاتی تجربه کسب می کنید، باید بتوانید توانایی خود را برای پیش بینی حرکت بازار در طول زمان بهبود بخشید.

 

چگونه از تحلیل بنیادی ارز های دیجیتال برای ایجاد استراتژی معاملاتی استفاده کنیم؟

همانطور که در درس قبلی ذکر شد، یکی از اصول کلیدی معامله این است که بازاری را که معامله می‌کنید بشناسید و دانستن بازاری که در آن معامله می کنید نیاز به تحلیل بنیادی (FA) دارد.

تحلیل بنیادی به ویژه در بازار کریپتو مهم است زیرا فناوری کریپتو و بلاک چین هنوز در حال ظهور است.

عدم همراهی با آنچه در بازار کریپتو می گذرد می تواند برای سرمایه شما کشنده باشد.

بدون انجام تحلیل بنیادی برای شناسایی پروژه های ضعیف رمزارز، شما در حال حاضر خود را برای شکست آماده کرده اید.

Fundamental Analysis of Crypto

تحلیل بنیادی چیست؟

تحلیل بنیادی (FA) رویکردی است که در بازارهای مالی برای تعیین ارزش ذاتی یک دارایی استفاده می‌شود، که عبارتی جذاب برای برای تلاش برای دستیابی به معیاری عینی از ارزش آن است.

هدف تحلیل بنیادی این است که مشخص کند یک دارایی بیش از ارزش آن یا کم ارزش گذاری شده است.

این کار با تحقیق در مورد تمام اطلاعات اساسی درباره یک پروژه رمزنگاری (بنیادی آن) که در دسترس است، مانند اندازه پایگاه کاربر، برنامه‌های کاربردی در دنیای واقعی و استفاده‌های بالقوه آن در آینده، انجام می‌شود.

اطلاعات دیگری که مختص بازار کریپتو نیست، مانند احساسات گسترده بازار مالی، شرایط اقتصادی جهانی، رویدادهای ژئوپلیتیکی و ریسک‌های نظارتی نیز در نظر گرفته می‌شوند.

تمام این اطلاعات در نظر گرفته می‌شود و برای تعیین اینکه آیا ارز دیجیتالی در مقایسه با قیمت فعلی آن در بازار گران یا ارزان است، استفاده می‌شود.

فرض کلی این است که دارایی در طول زمان به سمت ارزش ذاتی خود می رود، بنابراین اگر پس از انجام تحلیل بنیادی، معتقدید که قیمت فعلی بازار باید بالاتر یا پایین تر باشد، در این صورت فرصت معاملاتی بالقوه ای وجود دارد.

به عنوان مثال، اگر فکر می‌کنید یک دارایی کریپتو در حال حاضر در بازار کمتر از ارزش واقعی آن ارزش‌گذاری شده است، زیرا پتانسیل آینده آن به طور کامل شناسایی نشده است، می‌توانید بر اساس تحلیل بنیادی خود معامله کنید و در تئوری، سود کسب کنید.

 

نحوه استفاده از تحلیل بنیادی ارز های دیجیتال

استفاده از تحلیل بنیادی به این معناست که چگونه اطلاعات مورد نیاز برای درک محیط گسترده بازار و اینکه کدام دارایی برای معامله در آن محیط منطقی است، جمع آوری می کنید.

سپس به بررسی عمیق‌تر دارایی‌هایی می‌پردازید که قصد معامله آنها را دارید و یک سوگیری جهت‌دار (صعودی یا نزولی) در مورد قیمت آن ایجاد می‌کنید، و همچنین تشخیص می‌دهید که آیا کاتالیزورهایی برای تاثیر بر قیمت به نفع شما وجود خواهد داشت یا خیر. در طول این فرآیند، باید تحقیقات اولیه خود را در مورد ارز دیجیتال مدنظر از طریق گزارش ها و به‌روزرسانی‌های رسمی پروژه انجام دهید.

پی بردن به این موضوع نباید چندان سخت باشد زیرا اکثر پروژه‌های ارز دیجیتال قانونی دارای یک وب‌سایت رسمی و یا انجمن همراه با کانال‌های ارتباطی رسمی مختلف مانند شبکه‌های اجتماعی توئیتر، ردیت، تلگرام، دیسکورد، و وبلاگ هایی مانند مدیوم و ساب استک هستند.

پروژه های رمزارز حداقل باید موارد زیر را نشان دهند:

 •       یک راه حل منحصر بفرد برای مشکلی از دنیای واقعی.
 •       نقشه راه روشنی که شامل جدول زمانی چگونگی ایجاد راه حل است.
 •       یک تیم با تجربه از توسعه دهندگان که قادر به اجرای نقشه راه هستند.
 •       توکنومیک های سالم (اقتصاد کلی دارایی رمزارزی خاص مانند نحوه تخصیص و توزیع آن، میزان عرضه، انگیزه های نگهداری آن و غیره)

پس از انجام تحقیقات اولیه، می توانید فرآیند پیگیری پروژه/توکن را به طور منظم آغاز کنید. شما باید کانال های رسانه ای ذکر شده در بالا را روزانه یا هفتگی، و همچنین سایت های خبری رمزنگاری را به طور  روتین بررسی کنید.

نمی دانید از کجا شروع کنید؟

خوب، مانند هر سؤال مهم دیگری در زندگی اینجا جستجوی Google دوست شماست. حتی یک جستجوی ساده در اینترنت می تواند در صورت وجود مطالب جدید در روز، مطالب خبری را به شما ارائه دهد.

همچنین با بررسی اخبار و حرکت قیمت در بزرگترین دارایی های دیجیتال: بیت کوین (BTC) و اتر (ETH) میزان احساسات گسترده در بازار کریپتو را به دست آورید.

پرایس اکشن یا حرکت قیمت در این دو بازار به شدت بر بقیه فضای کریپتو تأثیر می گذارد، بنابراین ایده خوبی است که ببینید این دو تراشه های آبی کریپتو نیز چه می کنند.

در نهایت، فراموش نکنید که به موضوعات کلان سطح بالا مانند چشم انداز رشد و تورم جهانی، چشم انداز سیاست های پولی و مالی از بانک های مرکزی جهانی و همچنین احساسات مصرف کننده/بیزنس توجه کنید تا احساسی نسبت به احساسات کلی بازار داشته باشید. خطرات عمده ژئوپلیتیکی مانند جنگ یا بیماری های همه گیر نیز شایسته توجه است.

از رویدادهای تاثیرگذار (یعنی واکنش شدید قیمت بازار با یک رویداد خبری مهم مرتبط است)، افکار و رفتار بازار خود یادداشت برداری کنید.

برای کمک به شما برای شروع، می‌توانید اخبار روزانه/هفتگی پیج تلگرام و اینستاگرام چارتستان را دنبال کنید.

این روش نه تنها راهی برای درک شما از احساسات یا سوگیری بازار است بلکه می‌تواند به عنوان ابزاری مرجع برای تعدیل معاملات یا بررسی معاملات خود استفاده شود.

 

ایده و استراتژی معامله چیست؟

پس از انجام تحقیقات خود در مورد مبانی ارز دیجیتال هدف خود، بازار ارز دیجیتال، بازارهای مالی گسترده تر، و شناسایی کاتالیزورهای بالقوه قیمت، احتمالاً اطلاعات کافی برای توسعه یک ایده معاملاتی  و سطح اطمینان خود به این ایده خواهید داشت.

ایده و استراتژی معاملاتی شامل این است که سوگیری جهت دار شما در مورد یک دارایی چیست، منطق شما برای صعودی یا نزولی بودن و اینکه چگونه می خواهید این سوگیری جهت دار را به عنوان یک شرط یا معامله بیان کنید (می خرید یا می فروشید).

Fundamental Analysis of Crypto

اگر فکر می کنید یک ایده و استراتژی معاملاتی بالقوه پیدا کرده اید، با پاسخ دادن به سوالات زیر تمرین مفیدی برای کمک به توسعه بیشتر آن است انجام دهید:

 1. اخبار یا کاتالیزور غالبی که تقاضا برای این دارایی کریپتو را افزایش می دهد یا معامله گران را به فروش آن سوق می دهد چیست؟
 2. اخبار غالب در این رمزارز چقدر می تواند ادامه داشته باشد؟
 3. آیا میزان تاثیر گذاری اخبار قبلاً به طور کامل تعیین شده است؟ و آیا اخیراً بدون هیچ دلیل مشخصی حرکت قیمت قابل توجهی رخ داده است؟
 4. چه کاتالیزورهای آتی می توانند به طور بالقوه احساسات صعودی (یا نزولی) بازار را در مورد کریپتو تغییر دهند یا از آن حمایت کنند؟
 5. آیا بازار در گذشته این ستاپ های بالقوه را دیده است؟ آن موقع چگونه حرکت می کرد؟ آیا تفاوتی بین آن زمان و اکنون وجود دارد؟
 6. آیا تحلیل بنیادی شما از ارز دیجیتال خاصی با احساسات فعلی بازار کریپتو مطابقت دارد؟ در مورد احساسات گسترده تر بازار جهانی چطور؟ اگر نه، آیا محرک ها برای غلبه بر شرایط گسترده تر بازار جهانی کافی هستند؟

با این سؤالات، شما سعی می‌کنید محتمل‌ترین سناریوی اصولی را برای اجرای محتمل ترین رفتار بازار پیرامون تحلیل بنیادی خود تعیین کنید، و اینکه آیا موضوعات گسترده‌تر در بازار به حرکت قیمت ارز دیجیتال شما کمک می‌کند یا مانع حرکت آن می‌شود.

پاسخ به سؤالات بالا به شما کمک می کند تا سطح اعتقاد خود را در مورد ایده و استراتژی معاملاتی خود تعیین کنید.

هیچ قانون سخت و سریعی برای تعیین سطح اطمینان شما وجود ندارد مگر اینکه یک معامله گر الگوریتمی باشید که در مجموعه داده های بزرگ اعداد و ارقام را خرد می کند تا به احتمالات خاصی دست یابد.

و بیشتر احساسی است که بستگی به این دارد که چقدر بررسی های بنیادی و اساسی انجام داده اید، همچنین کار شما در مورد ایده و تجربه بازار شما چه می گوید.

به عنوان مثال، فرض کنید به رمزارز، Poopoocoin (PPC) چشم دوخته‌اید، یک توکن ابزاری جدید برای بلاک چینی که ادعا می‌کند سرعت تراکنش‌های سریع‌تری نسبت به دیگر بلاک‌چین‌های اصلی دارد.

شما بسیار مطالعه کرده اید و متوجه شده اید که در طول سال گذشته، 100 تیم توسعه نرم افزار مستقل جدید را جذب کرده است که روی پروژه هایی شامل DeFi، NFT، Web3 و موارد دیگر کار می کنند. همچنین، عرضه توکن آن پس از ارتقای شبکه آینده آن کاهش می یابد.

اخبار مثبت زیادی است که، احتمالاً 50 درصد احتمال افزایش تقاضای توکن را می‌دهد و باعث افزایش قیمت می‌شود درست است؟

و اگر یک موسسه بزرگ به دنبال خرید و مسدود کردن 30 درصد از عرضه توکن در سه ماهه آینده باشد، چه؟

آیا فکر نمی کنید، احتمالاً اطمینان وضعیت صعودی را حتی به احتمال 70 درصد افزایش قیمت از سطوح فعلی افزایش می دهد؟

همانطور که می بینید، علم دقیقی نیست، اما تمرین خوبی برای مشارکت در آن و جزء ضروری از تحلیل شما هنگام تعیین زمان و نحوه استفاده از سرمایه و مدیریت ریسک است.

 

 

تحلیل بنیادی شامل بررسی اطلاعات اساسی مرتبط با پروژه‌های رمزارز، مانند تیم توسعه دهنده، برنامه‌های کاربردی، نقشه راه، و توکنومیک‌ها می‌باشد. این تحلیل به شما کمک می‌کند تا پروژه‌هایی با پتانسیل سودآوری بالا را شناسایی کنید.

تحلیل بنیادی به معامله‌گران کمک می‌کند تا ارزش واقعی یک دارایی را شناسایی کنند و از این طریق تصمیمات معاملاتی آگاهانه‌تری بگیرند. این رویکرد می‌تواند به کاهش ریسک و افزایش پتانسیل سود در بازار کریپتو منجر شود.

ابتدا با انجام تحقیقات دقیق در مورد پروژه‌های رمزارز شروع کنید. سپس، یک سوگیری جهت‌دار (صعودی یا نزولی) بر اساس تحلیل‌های خود تعیین کنید.

پس از آن، نقاط ورود و خروج را بر اساس تحلیل تکنیکال و مدیریت ریسک تنظیم کنید. در نهایت، مراقبت از معاملات و ستاپ استراتژی خود را بر اساس بازخوردها و تغییرات بازار ادامه دهید.

دسترسی سریع

مقالات مرتبط

{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.singularReviewCountLabel }}
{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.pluralReviewCountLabel }}
{{ options.labels.newReviewButton }}
{{ userData.canReview.message }}
جستجوهای محبوب:
برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.