نمودار عمق یا Depth Chart و کارمزد میکر و تیکر چیست؟

تفاوت‌های بین کارمزد میکر و تیکر در صرافی‌ها و تاثیر آن‌ها بر استراتژی‌های معاملاتی معامله‌گران و همچنین نمودار عمق را بشناسید.

نمودار عمق یا Depth Chart

در اکثر پلتفرم های معاملاتی ارائه شده توسط صرافی های ارز دیجیتال متمرکز (CEX)، به غیر از نمودار قیمت، یک نمودار عمق نیز نمایش داده می شود.

نمودار عمق ابزاری برای درک عرضه و تقاضای ارز دیجیتال در لحظه معینی برای طیف وسیعی از قیمت ها است. و نمایش بصری از دفتر سفارش است که لیستی سازمان یافته از اردرهای خرید یا فروش باز یا معلق  ارز دیجیتال خاصی در سطوح مختلف قیمتی است. به عنوان معامله گر کریپتو، مهم است که بفهمید نمودار عمق چیست و چگونه آن را بخوانید.

 

نحوه خواندن نمودار عمق

نمودار عمق نمایشی بصری از اردر‌های خرید و اردر‌های فروش دفتر سفارش یا اوردر بوک است. روشی منظم برای نمایش حجم (یا اندازه سفارش) اردرهای خرید و فروش معلق و باز نسبت به هر سطح قیمتی است.

در حالی که نمودارهای عمق می توانند در صرافی های رمزارز متفاوت باشند، معمولاً از اجزای زیر تشکیل می شوند:

 

 •       Bid line
 •       Ask line
 •       محور افقی  X
 •   محور عمودی Y

 

Bid line چیست؟

لاین Bid ارزش انباشته اردرهای خرید را در هر نقطه قیمت نشان می‌دهد. این با یک خط سبز در سمت چپ نمودار عمق نشان داده شده است.

 Ask line چیست؟

لاین Ask ارزش انباشته اردرهای خرید را در هر نقطه قیمت نشان می‌دهد. با یک خط قرمز در سمت راست نمودار عمق نشان داده شده است.

محور افقی X چیست؟

محور افقی قیمت‌های متفاوتی را نشان می‌دهد که در آن‌ها اردرهای خرید و فروش انجام می‌شود. و سطوح قیمت در نمودار عمق

است.

محور عمودی Y چیست؟

محور عمودی نشان‌دهنده تعداد اردرهایی است که در هر سطح قیمت برای یک ارز دیجیتال ثبت می‌شوند.

اکثر صرافی‌های ارز دیجیتال نمودارهای عمقی ارائه می‌کنند که در آن می‌توانید با ماوس خود در هر نقطه از خط Bid یا Ask حرکت کنید و ببینید چه تعداد سفارش خرید یا فروش با آن قیمت انجام می‌شود.

 

نمودار عمق چگونه کار می کند؟

نمودار عمق عرضه (علاقه به فروش) و تقاضا (علاقه به خرید) را نشان می دهد. عمق در نمودار عمق به توانایی بازار برای یک ارز دیجیتال خاص برای حفظ اردرهای بزرگ (خرید یا فروش) بدون تغییر قابل توجه قیمت اشاره دارد.

هرچه سفارشات معلق یا باز بیشتری در هر دو طرف دفتر سفارش وجود داشته باشد، آن دفتر سفارش عمق بیشتری دارد. هر چه اردرهای معلق بیشتر باشد، عمق بیشتر است.

Maker Fee

دیوارهای خرید و فروش چیست؟

دیوارهای خرید و فروش نشان دهنده حجم زیادی از اردرهای خرید یا فروش با قیمت معینی است.

از نظر بصری، حجم سفارش‌ها هنگامی که در برابر سطوح قیمت نمایش داده می‌شود، دیوار رنگی را تشکیل می‌دهد.

دیوارهای خرید و فروش فهرست شده در نمودار عمقی می تواند به شما بینشی در مورد چگونگی پیش بینی مسیر قیمت توسط معامله گران دیگر در بازار بدهد.

دیوار خرید چیست؟

دیوار خرید زمانی شکل می گیرد که تعداد زیادی سفارش خرید در سطح قیمتی خاص وجود داشته باشد. هر چه تعداد سفارشات خرید معلق بیشتری در قیمت معینی وجود داشته باشد، دیوار خرید بالاتر است. دیوارهای خرید را می توان با چندین سفارش با یک قیمت یا یک سفارش خرید انبوه که توسط یک نهنگ انجام می شود ایجاد کرد.

دیوار خرید بزرگ می تواند نشان دهنده این باشد که معامله گران معتقدند قیمت به دلیل تعداد سفارش های خرید معلق پایین تر از این سطح قیمت نخواهد بود. حجم این سفارش‌های خرید به اندازه‌ای بزرگ است که در صورت انجام معاملات، قیمت را افزایش دهد.

وجود دیوار خرید حتی ممکن است قبل از اجرای اردرهای دیوار خرید باعث افزایش قیمت شود. و به این دلیل است که با نزدیک شدن قیمت به دیوار خرید، عرضه شروع به کاهش خواهد کرد.

دیوارهای خرید نیز می تواند مصنوعی ایجاد شود. از آنجایی که سفارش‌های خرید پویا هستند و می‌توانند به طور مداوم اضافه یا حذف شوند، دیوارهای خرید می‌توانند به عنوان دستکاری بازار مورد استفاده قرار گیرند و ممکن است علاقه واقعی به خرید ارز دیجیتال با آن قیمت را نشان ندهند.

 

دیوار فروش چیست؟

دیوار فروش برعکس دیوار خرید است. دیوار فروش زمانی شکل می‌گیرد که تعداد زیادی سفارش فروش در سطح قیمتی خاص وجود داشته باشد. هر چه تعداد اردرهای فروش باز بیشتری در قیمت معینی وجود داشته باشد، دیوار فروش بالاتر است.

دیوارهای فروش را می توان با چندین اردر در یک قیمت یا یک اردر خرید انبوه که توسط یک نهنگ انجام می شود ایجاد کرد.

دیوار فروش بزرگ از افزایش سریع قیمت ها جلوگیری می کند زیرا باعث ایجاد مقدار زیادی اردر فروش با قیمت مشخصی می شود. حجم این اردر‌های فروش به اندازه‌ای بزرگ است که در صورت انجام معاملات، قیمت را کاهش دهد.

وجود دیوار فروش حتی ممکن است قبل از اجرای اردرهای دیوار فروش باعث کاهش قیمت شود. به این خاطر است که با نزدیک شدن قیمت به دیوار فروش، معامله گران معتقدند عرضه به زودی بر تقاضا غلبه می کند و قیمت ها را پایین می آورد. و به جای اینکه مجبور به فروش با قیمت پایین تر باشند، اکنون می فروشند.

دیوار فروش بزرگ می تواند نشان دهنده این باشد که بسیاری از معامله گران باور ندارند که قیمت از سطح قیمتی معینی بالاتر خواهد رفت. درست مانند دیوارهای خرید، دیوارهای فروش نیز قابل دستکاری هستند.

 

کارمزد میکر و تیکر (Maker and Taker)  در صرافی ارز دیجیتال چیست و دلیل تفاوت‌شان چیست؟

معاملات ارزهای دیجیتال رایگان نیست.

هنگام خرید و فروش ارزهای دیجیتال در پلتفرم معاملاتی ارائه شده توسط صرافی متمرکز ارز دیجیتال  (CEX)، باید کارمزد معاملاتی را پرداخت کنید. مهم است که از انواع کارمزدهای معاملاتی که صرافی های ارز دیجیتال دریافت می کنند آگاه باشید و نحوه عملکرد آنها را بدانید. به طور کلی، هنگام محاسبه کارمزد در صرافی کریپتو، کارمزدها بر اساس نوع سفارشی است که شما انجام می‌دهید و زمانی که سفارش اجرا و مطابقت داده می‌شود، هزینه دریافت می گردد.

 

سفارشات معمولا به دو دسته طبقه بندی می شوند:

 •   اردرهای با کارمزد سفارش گذار یا Maker Fee
 •   اردرهای با کارمزد سفارش برادر یا Taker Fees

کارمزدهای میکر کمتر از کارمزدهای تیکر است. و هر دو کارمزد بسته به میانگین حجم معاملات شما در یک دوره زمانی معین (معمولاً 30 روز گذشته) متفاوت است.

در این درس قرار است با موارد زیر آشنا شوید:

 

 •   ساختار کارمزدی که صرافی‌های کریپتو از آن استفاده می‌کنند که معمولاً به عنوان مدل کارمزد maker-taker شناخته می‌شود.
 •   مفاهیم میکر و تیکر
 •   کارمزد سفارش‌گذار و کارمزد سفارش‌بردار چیست و تفاوت بین آنها

 

کارمزد میکر و تیکر چیست؟

هدف صرافی ارز دیجیتال تطبیق سفارش‌های مشتریانی است که می‌خواهند ارزهای دیجیتال بخرند با سفارش‌های مشتریانی که می‌خواهند ارزهای دیجیتال بفروشند.

برای ارائه این سرویس «تطبیق»، صرافی هنگام اجرای سفارش شما هزینه ای از شما دریافت می کند.

کارمزد به موارد زیر بستگی دارد:

 

 •   جفت ارز
 •   حجم معاملات شما در یک بازه زمانی خاص
 •   اردر شما میکر است یا تیکر؟

 

اکثر صرافی‌های ارز دیجیتال از مدل کارمزد  Maker – Taker برای تعیین کارمزد معاملات برای همه سفارش‌ها استفاده می‌کنند.

مدل میکر- تیکر روشی برای تمایز کارمزد بین سفارش هایی است که نقدینگی را اضافه می کنند و اردرهایی که نقدینگی را از بین می برند.

اگر سفارشی را ارسال می کنید که بلافاصله اجرا می شود، شما به عنوان Taker در نظر گرفته می شوید زیرا این سفارش نقدینگی بر می دارد و کارمزد سفارش بردار از شما دریافت می شود.

اگر سفارشی را ارسال می‌کنید که بلافاصله اجرا نمی‌شود، اما به جای آن در دفتر سفارش در حالت Rest  یا Sit به عنوان Maker در نظر گرفته می‌شوید، زیرا این سفارش نقدینگی می‌افزاید و کارمزد سفارش گذار از شما دریافت می‌شود. اردرهای میکر و تیکرکارمزد های متفاوتی دریافت می کنند.

 

کارمزد میکر یا Maker Fee چیست؟

برای میکر اردرها کارمزد میکر دریافت می شود.

maker order ، سفارشی است که شما ثبت می‌کنید و بلافاصله با سفارش خریدار (یا فروشنده) در دفتر سفارش، اجرا یا مطابقت داده نمی‌شود. به طور خاص، برای اینکه Maker Order در نظر گرفته شود:

 •   سفارش خریدی باید با پایین ترین اردر فروش در دفتر سفارش صرافی ارسال گردد.
 •   اردر فروشی باید با بالاترین اردرخرید در اردر بوک قرار گیرد.

اگر اردر شما به دفتر سفارش اضافه شد حالا شما یک میکر هستید. اردر محدود یک اردر میکر است.

اردر محدودی که بلافاصله اجرا نمی شود، Order Maker محسوب می گردد.

به عنوان مثال، اگر BTC/USD در حال حاضر با 31000 دلار معامله می شود و شما اردر خرید محدود برای 1 بیت کوین با قیمت محدود 30000 دلار ارسال می کنید، این اردر بلافاصله اجرا نمی شود.

در عوض، به دفتر سفارش اضافه خواهد شد. این سفارش در دفترسفارش وضعیت Rest دارد و تا زمانی که قیمت به 30000 دلار کاهش پیدا نکند، اجرا نمی گردد.  با قرار دادن این سفارش، از شما به عنوان Maker یاد می‌شود، زیرا نقدینگی را اضافه کرده‌اید یا بازاری ایجاد کرده‌اید. اگر شما آن سفارش را انجام نداده بودید، ممکن است هیچ معامله‌گر دیگری حاضر به خرید 1 بیت کوین به قیمت 30000 دلار نباشد.

بنابراین اگر فروشنده ای وجود داشت که مایل بود 1 بیت کوین را به قیمت 30000 دلار بفروشد، به معنای واقعی کلمه بازاری وجود ندارد. زیرا هیچ خریداری برای آیتم شما وجود ندارد که مایل به خرید به قیمت فروشنده باشد.

اما با سفارش خود، می توانید بازاری ایجاد کنید زیرا اکنون خریداری وجود دارد که از فروشنده خرید می کند. به همین دلیل است که شما را سازنده یا Maker می نامند.

 

کارمزد تیکر یا Taker Fee چیست؟

برای تیکر اردرها کارمزد تیکر دریافت می شود.

Taker Order سفارشی است که بلافاصله با سفارش خریدار (یا فروشنده) از قبل در دفتر سفارش مطابقت دارد.

برای اینکه Taker Order در نظر گرفته شود:

 

 •   اردر خریدی باید با کمترین اردر فروش در دفتر سفارش صرافی انجام گردد.
 •   اردر فروشی باید با بالاترین قیمت اردرخرید در اردر بوک قرار گیرد.

 

سفارش شما اردرهای موجود در اردر بوک را حذف یا دریافت می کند. و هنگامی که این اتفاق می افتد، شما یک گیرنده یا Taker هستید.

اردر بازار یک Taker Order است. اردر بازار به عنوان یک اردر گیرنده در نظر گرفته می شود زیرا بلافاصله اجرا می شود.

به عنوان مثال، اگر BTC/USD در حال حاضر با قیمت 31000 دلار معامله می شود و شما اردر بازار برای 1 بیت کوین ارسال می کنید، این سفارش بلافاصله اجرا می شود.

با قرار دادن این اردر، شما به عنوان Taker هستید زیرا نقدینگی را از بازار گرفته اید. اگر آن سفارش را ثبت نکرده بودید، هنوز یک اردر فروش در انتظار در دفتر سفارش بود که مایل به فروش 1 بیت کوین به قیمت 31000 دلار است.

اما از آنجایی که شما آن سفارش را گرفتید. (اردر خرید بازار شما بلافاصله با اردر محدود فروشنده مطابقت داشت)، اگر خریدار دیگری ظاهراً مایل به خرید 1 بیت کوین به قیمت 31000 دلار باشد، ممکن است فروشنده دیگری حاضر به پذیرش همان قیمت نباشد.

 

نمونه هایی از کارمزد میکر و تیکر

بیایید به مثالی نگاه کنیم که اگر یک میکر در مقابل تیکر باشید، صرافی رمزارز چگونه از شما کارمزد می‌گیرد.

 

مثالی برای کارمزد تیکر

 •   شما می خواهید 3 بیت کوین (BTC) را با قیمت 30000 دلار خریداری کنید
 •   حجم معاملات 30 روزه شما در حال حاضر 100000 دلار است

طبق برنامه کارمزد صرافی ارز دیجیتال، یکی از موارد زیر از شما کسر می شود:

 

 •   کارمزد میکر 0.15٪
 •   کارمزد تیکر 0.25٪

 

اردر شما با کارمزد تیکر انجام می شود. در این مثال، کل هزینه اردر شما برابر است با 3 * $30,000= $90,000.

شما اردر خود را به عنوان اردر بازار ثبت می کنید و بلافاصله اردر شما تکمیل می شود. از آنجایی که اردر شما به عنوان Taker اجرا شده است، کل کارمزد میکر به صورت زیر قابل محاسبه است:

$90,000 * (0.25 / 100) = $225

 Maker Fee

مثالی برای کارمزد میکر

در این مثال، شما نهنگی تاثیر نهنگی بزرگ و تاثیر گذار در دنیای کریپتو هستید:

 

شما می خواهید 100 بیت کوین (BTC) را با قیمت 20000 دلار خریداری کنید

  حجم معاملات 30 روزه شما در حال حاضر 10,000,000 دلار است.

طبق برنامه کارمزد صرافی ارز دیجیتال، یکی از موارد زیر از شما کسر می شود:

 

کارمزد میکر 0.02٪

کارمزد تیکر 0.10٪

در این مثال، کل هزینه اردر شما برابر است با 10*$20,000 = $ 2,000,000

در حال حاضر، BTC/USD با قیمت 30000 دلار معامله می شود، بنابراین شما یک اردر محدود خرید را در 20000 دلار ثبت می کنید.

 

سفارش شما اکنون در دفترچه سفارش در وضعیت Rest است. صبح روز بعد، مخازن بازار کریپتو و بیت کوین سقوط می کند و سفارش شما پر می شود.

از آنجایی که اردر شما به عنوان Maker اجرا شده است، اکنون می توان کل کارمزد میکر را محاسبه کرد:

$ 2,000,000 * (0.02 / 100) = $400

اگر توجه کرده باشید، کارمزد میکر کمتر از کارمزد تیکر است. این امر معامله گران را تشویق می کند تا نقدینگی را اضافه کنند.

 

نقطه ضعف کارمزدهای میکر این است که تکمیل اردر شما ممکن است کمی طول بکشد. اگر تعداد زیادی از شرکت کنندگان در بازار وجود نداشته باشند، ممکن است سفارش شما در دفتر سفارش در وضعیت Rest بماند و هرگز پر نشود. (و به عنوان بازار کم عمق شناخته می شود)

 

خلاصه

یک بازار برای جفت ارز معاملاتی معین از میکرها و تیکرها تشکیل شده است. همیشه برای هر اردری که اجرا می شود یک سازنده و یک گیرنده (Maker and Taker) وجود دارد.

میکرها اردر های خرید یا فروش را ایجاد می کنند که بلافاصله اجرا نمی شوند. و باعث ایجاد نقدینگی می شود، به این معنی که اگر سایر افراد با قیمت تعیین شده توسط میکرها موافقت کنند، خرید یا فروش فوری برای افراد آسان تر است.

افرادی که مایل به خرید یا فروش فوری هستند، Taker  یا سفارش بردار نامیده می شوند. آنها اردرهای ایجاد شده توسط Maker ها یا همان سفارش گذار ها را می گیرند.

 

هنگام اجرای اردر، از میکرها هزینه میکر دریافت می شود، در حالی که از تیکرها کارمزد تیکر دریافت می شود. اردر شما ممکن است کارمزد هر دو میکر و تیکر را متحمل گردد.

به عنوان مثال، اگر اردری را ارسال کنید که تا حدی فوراً اجرا شود، هزینه تیکر آن قسمت از شما دریافت خواهد شد.

قسمت باقیمانده از اردر شما به دفتر سفارش اضافه می شود و در صورت اجرا و یا هنگام اجرا، کارمزد میکری از شما دریافت می شود.

 

فرض کنید می خواستید 2 بیت کوین بخرید. اردر یک بیت کوین می تواند فوراً اجرا شود (و شما باید کارمزدی را بپردازید)، و اگر فروشنده دیگری به قیمت شما وجود نداشته باشد، باید منتظر بمانید تا فرد دیگری ظاهر شود. 

و هنگامی که سرانجام یک فروشنده ظاهر شد و نیمه آخر اردر شما اجرا شد، باید کارمزد میکر را پرداخت کنید. بهتر است، هنگام انجام معاملات سعی کنید از اردر محدود استفاده کنید تا کارمزد میکر کمتری بپردازید.

به طور کلی، صرافی‌های کریپتو به میکرها با کارمزدهای کمتر پاداش می‌دهند، زیرا به صرافی ها نقدینگی اضافه می‌کنند. از آنجایی که به تیکرها فوریت خرید یا فروش ارائه شده است، آنها برای این مزیت کارمزد بیشتری می پردازند.

 

به طور خلاصه:

 

 •   میکرها با اضافه کردن اردر‌هایی که معامله‌گران دیگر می‌توانند آن را بگیرند، بازاری ایجاد می‌کنند یا می‌سازند.
 •   اگر سفارش فوراً با سفارشی که قبلاً در دفتر سفارش صرافی وجود دارد مطابقت نداشته باشد، کارمزد میکر از شما دریافت می‌شود.
 •   گیرندگان یا تیکرها، نقدینگی را با گرفتن اردر ‌های موجود که بلافاصله پر می‌شوند، حذف می‌کنند (و کارمزد گیرنده می پردازند).
 •   اگر سفارش بلافاصله با سفارشی که قبلاً در دفتر سفارش است مطابقت داشته باشد، کارمزد گیرنده یا تیکر از شما دریافت می شود.

 

دسترسی سریع

مقالات مرتبط

{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.singularReviewCountLabel }}
{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.pluralReviewCountLabel }}
{{ options.labels.newReviewButton }}
{{ userData.canReview.message }}
جستجوهای محبوب:
برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.