سه مفهوم کلیدی مدیریت ریسک در بازار کریپتو

مفاهیم کلیدی مدیریت ریسک در بازار کریپتو را بشناسید و یاد بگیرید چگونه سرمایه خود را بدون از دست دادن آن حفظ کنید.

سه مفهوم کلیدی مدیریت ریسک برای معامله گران تازه وارد

در درس‌های قبلی یاد گرفتید که چگونه از تحلیل بنیادی برای ایجاد ایده‌ها و استراتژی های معاملاتی استفاده کنید، سپس یاد گرفتید که چگونه از تحلیل تکنیکال و پرایس اکشن برای یافتن نقاط ورودی و خروجی بالقوه برای معامله استفاده کنید.

قبل از باز کردن یک پوزیشن واقعی و در معرض خطر قرار دادن سرمایه خود مرحله دیگری لازم است و آن این است که برنامه مدیریت معاملاتی و برنامه مدیریت ریسک خود را مشخص کنید.

حفظ سرمایه اولین اولویت پیش بینی موفق بازار است. و برای حفظ سرمایه، باید مدیریت ریسک در بازار کریپتو را به درستی انجام دهید.

بهترین معامله گران تمایل دارند به سرعت زیان خود را کاهش دهند و به برندگان خود اجازه سواری بدهند.

این اصل به تنهایی به معنای این است که چگونه از سناریوهای وحشتناکی جلوگیری شود. برای مثال برندگان تبدیل به بازنده شوند یا یک معامله بد بطور کامل حسابی را از بین ببرد.

البته کاهش سریع ضرر و اجازه دادن به معامله گران برای کسب سود آسان‌تر از انجام آن است، به‌ویژه برای معامله‌گران محتاطی که اغلب مجبورند تغییرات بنیادی و احساسات گسترده بازار را در برابر عملکرد قیمت (که گاهی اوقات در تناقض ایجاد می شود) بسنجد.

خوشبختانه، درک ابزارها و تاکتیک‌های مدیریت ریسک در بازار کریپتو (TRM) چندان دشوار نیست.

سه مفهوم کلیدی معامله و مدیریت ریسک در بازار کریپتو

سه مفهوم کلیدی که قبل از شروع باید بدانید عبارتند از:

  1. ایجاد استاپ لاس
  2. اندازه  گیری پوزیشن
  3. مقیاس گذاری

بیایید این مفاهیم را جداگانه  در زیر مورد بحث قرار دهیم.

 

استاپ لاس چیست؟

حد ضرر بخشی از برنامه مدیریت ترید شما است که در آن تصمیم می گیرید به طور کامل از پوزیشن خارج شوید.

و می تواند بر اساس یک سیگنال پرایس اکشن، سیگنال های اندیکاتور تکنیکال، سناریوهای اساسی یا ترکیبی از هر سه که پایان نامه معاملاتی شما را باطل می کند، باشد.

 

اندازه پوزیشن چیست؟

اندازه پوزیشن: مقدار کریپتویی است که شما خرید یا فروش می‌کنید و بر اساس حداکثر مقداری که مایل به از دست دادن آن هستید در صورت خراب شدن معامله تعیین می‌شود، و به عنوان ریسک حداکثر نیز شناخته می‌شود.

برای مبتدیان، حداکثر ریسک باید بیش از 1٪ – 2٪ از پرتفوی شما برای معاملات کوتاه مدت و 5٪ در موقعیت های بلند مدت باشد.

به عنوان مثال، فرض کنید شما یک حساب رمزنگاری 1000 دلاری دارید و می خواهید یک توکن با قیمت بازار 10 دلار برای هر توکن بخرید.

شما می خواهید حداکثر ریسک خود را به 2٪ از حساب خود یا 20 دلار محدود کنید و تجزیه و تحلیل شما نشان می دهد که اگر توکن به سطح قیمت 5 دلار کاهش یافت، باید یک حد ضرر تعیین کنید. یعنی، پوزیشن را ببندید.

بر اساس این ستاپ، اندازه پوزیشن شما، اگر توکن را با قیمت 10 دلار خریداری کنید، باید 4 واحد باشد. کاهش 5 دلاری ارزش توکن ضربدر 4 توکن = -20 دلار ضرر (2٪ از حساب 1000 دلاری).

 

مقیاس گذاری چیست؟

تعیین قیمت دقیق یا زمان تغییر جهت بازار و یا میزان نوسانات تقریباً غیرممکن است.

مگر اینکه اعتقاد زیادی به قیمتی که می خواهید وارد کنید نداشته باشید، تمرین خوبی است که نقاط ورودی و خروجی خود را به دو یا چند اوردر در اطراف ناحیه ورودی / خروجی هدف خود تقسیم کنید.

با استفاده از مثال بالا در مورد اندازه پوزیشن، فرض کنید می‌خواهید یک توکن با قیمت 10 دلار بخرید، اما تحلیل شما می‌گوید که قبل از اینکه احساسات بازار کاملاً صعودی شوند، ممکن است تا 8 دلار کاهش یابد.

برای کاهش احتمال اینکه ورودی خود را خیلی کم یا خیلی زیاد تعیین کنید، باید اوردر ورود / خروج خود را به سطوح مختلف قیمت تقسیم کنید.

به جای خرید 4 توکن با قیمت 10 دلار، می توانید یک توکن با قیمت 10 دلار، یک توکن با قیمت 9 دلار و دو توکن با قیمت 8 دلار خریداری کنید.

اگر توکن از سطح قیمت 10 دلار نزول نکند، و اگر تا 8 دلار سقوط کند، شما را با یک موقعیت جزئی وارد معامله می کند، اگر تا 8 دلار کاهش یابد، در واقع به میانگین قیمت پایین تر 8.75 دلار رسیده اید.

و اگر همچنان از سطح 5 دلار به عنوان حداکثر حد ضرر خود استفاده می کنید، حداکثر ریسک شما 15 دلار از ریسک کل کمتر است.

اینها نمونه های بسیار ساده ای هستند، اما درک و تمرین این مفاهیم به تنهایی احتمالاً برای دور نگه داشتن شما از مشکلات بزرگ در ابتدا کافی است.

از اهرم یا لورج استفاده نکنید.

معاملات اهرمی جایی است که شما می توانید پوزیشنی بزرگتر از کل سرمایه وارد شده به حساب باز کنید.

این کار یا از طریق صرافی‌های متمرکز کریپتو (CEX) انجام می‌شود که معاملات با مارجین را ارائه می‌دهند و همچنین برخی از پروتکل‌های DeFi که مکانیسم‌های وام‌گیری پیشرفته را ارائه می‌دهند.

به عنوان مثال، فرض کنید 100 دلار در حساب خود دارید، و می خواهید 1 واحد توکن XYZ را با قیمت 100 دلار خریداری کنید، که یک موقعیت باز به ارزش 100 دلار ایجاد می کند.

یک صرافی کریپتو (CEX) که معامله مارجین را ارائه می‌کند ممکن است فقط به 10 درصد مارجین برای باز کردن یک معامله نیاز داشته باشد. 

به عبارت دیگر، شما فقط باید  را با 10 دلار باز کنید، به جای اینکه کل 100 دلار را قرار دهید.

اکنون شما هنوز 90 دلار در دسترس دارید تا در صورت تمایل، پوزیشن های بیشتری را باز کنید. این میزان پول می تواند برای بسیاری از معامله گران بسیار وسوسه انگیز باشد.

با در نظر گرفتن نیاز به مارجین 10% و یک حساب 100 دلاری، می توانید اندازه پوزیشن 10 توکن XYZ را باز کنید که ارزش فرضی آن 1000 دلار خواهد بود (100 دلار در 10 واحد)، و صرافی CEX صد دلار را در حساب شما به عنوان مارجین برای معاملات کنار می گذارد.

شما اکنون 10 برابر اهرم دارید که مقدار بسیار بالایی از اهرم محسوب می شود.

اگر توکن در مدت زمان کوتاهی 10% سود کند (ارزش پوزیشن از 1000 دلار به 1100 دلار افزایش می یابد)، آنگاه ارزش حساب خود را دو برابر خواهید کرد!

از 100 دلار تا 200 دلار (100 دلار سود + 100 دلار مارجین برای معامله). یا اگر توکن 20 درصد افزایش یابد و به 1200 دلار برسد، ارزش حساب خود را سه برابر می کنید و به 300 دلار می رسانید.

شگفت انگیز به نظر می رسد درست است؟! احتمالاً همین الان است که دارید محاسبه می کنید چقدر طول می کشد تا بتوانید شروع به خرید لامبو و جت های خصوصی کنید.

این همان چیزی است که بسیاری از معامله‌گران هنگام کشف دنیای معاملات اهرمی به آن فکر می‌کنند. چه مقدار پول می‌توانند به دست آورند!

اما اهرم یک شمشیر دو لبه است، به این معنی که می‌تواند حساب شما را به همان سرعتی که می‌تواند رشد دهد، از بین ببرد.

بیایید بگوییم که همان پوزیشن 5٪ (یا منفی 50 دلار از ارزش اولیه پوزیشن 1000 دلاری) را از دست داد، سپس معامله گر فقط 50٪ از حساب 100 دلاری خود را از دست می دهد.

یا بدتر، اندازه پوزیشن فرضی 1000 دلاری فقط 10٪ کاهش می یابد و به 900 دلار می رسد (یا 100 دلار ضرر)! در آن مرحله، CEX یک فراخوان مارجین صادر می‌کند و از معامله‌گر می‌خواهد پول بیشتری برای باز نگه‌داشتن معاملات واریز کند. 

اگر معامله‌گر نتواند، CEX تمام پوزیشنها را که به عنوان لیکوئید شده نیز شناخته می‌شوند، می‌بندد.

CEX از 100 دلاری که برای شما نگه داشته به عنوان مارجین برای پوشش ضرر 100 دلاری شما استفاده خواهد کرد.

از آنجایی که شما فقط 100 دلار برای شروع ترید دارید، این بدان معناست که موجودی حساب شما اکنون 0 دلار است.

بنابراین، در حالی که بله، می توان با استفاده از اهرم در کریپتو پول زیادی به دست آورید، اما می توانید به همان سرعت پول زیادی را نیز از دست بدهید.

با توجه به اینکه شما یک معامله گر تازه کار هستید، احتمالاً در تمام کارهای معاملاتی وحشتناک خواهید بود.

چه شانسی وجود دارد که بتوانید جهت و زمان مناسب معامله را انتخاب کنید تا از هدر رفتن حساب کامل در 10 معامله اهرمی اول خود جلوگیری کنید؟ یا 20 معامله اهرمی؟

اگر پاسخ می دهید تقریباً صفر درصد پس شما درست می گویید.

اهرم می تواند ابزاری برای برخی معامله گران، عمدتاً با تجربه باشد که شیوه های مدیریت ریسک در بازار کریپتو خود را سختگیرانه اجرا می کنند.

لورج برای معامله گران جدیدی نیست که در آغاز معامله وحشتناکی خواهند داشت. 

خلاصه

ایده خوبی است که در مورد میزان ریسکی که متحمل می شوید محافظه کار باشید و سرمایه را فقط برای بهترین ایده های معاملاتی خود به کار ببرید.

در اینجا چند توصیه وجود دارد که هر معامله گر ارز دیجیتال تازه وارد باید در نظر بگیرد:

 

  • مجموع قرار گرفتن در معرض بازار کریپتو را به درصد کمی از کل سرمایه نقدی موجود خود (یعنی پول نقد، سهام و سایر سرمایه گذاری های نقدی) محدود کنید. از 1% شروع کنید و از آنجا رشد کنید.
  • قرار گرفتن در معرض یک دارایی رمزنگاری خاص را به درصد کمی از کل سبد ارزهای دیجیتال خود محدود کنید. باز هم، 2٪ – 1٪ حداکثر ریسک در معاملات کوتاه مدت. حداکثر ریسک 5 درصد در موقعیت های بلند مدت.
  • با هر پوزیشن از حد ضرر استفاده کنید.
  • زمان بندی کامل تقریبا غیرممکن است. با موقعیت های معاملاتی یا میانگین هزینه دلار (DCA) وارد سرمایه گذاری های بلندمدت شوید. وقتی معامله ای به نفع شما پیش می رود، در طول مسیر سود ببرید.
  • از اهرم استفاده نکنید.
  • فقط روی بهترین ایده های خود سرمایه بگذارید (ستاپ کم خطر/با سود زیاد در ایده های با احتمال بالا).
  • بدون پوزیشن زمانی است که فرصت های قانع کننده ای نمی بینید پوزیشنی کاملاً خوب است.

دسترسی سریع

مقالات مرتبط

{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.singularReviewCountLabel }}
{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.pluralReviewCountLabel }}
{{ options.labels.newReviewButton }}
{{ userData.canReview.message }}
جستجوهای محبوب:
برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.