همه چیز درباره اصول معاملاتی ارزهای دیجیتال

Trading Principles of Crypto

اصول معاملاتی ارزهای دیجیتال را یاد بگیرید و در مدیریت ریسک معاملات خود استراتژی های آگاهانه داشته باشید.

ترید چیست؟ یک معامله گر با اصول معاملاتی چه می کند؟

یک معامله گر با اصول معاملاتی خود به دنبال ایجاد ثروت در طول زمان با خرید دارایی برای بعدا فروختن آن با قیمت بالاتر، و یا قرض گرفتن دارایی برای فروش بالا، و سپس خرید مجدد آن برای کسب سود است.

به همان سادگی که به نظر می رسد، ترید فعال در بازارهای مالی مسلماً یکی از سخت ترین تلاش های موجود است.

رفتار بازار به طور مداوم در حال تغییر است، زیرا نه تنها توسط عوامل اساسی مانند داده های اقتصادی، متریک های شرکتی، یا عرضه/تقاضای کالا، بلکه توسط رویدادهای ژئوپلیتیک غافلگیرکننده و تغییر احساسات انسانی نیز هدایت می شود.

بدون توجه به میزان کاری که انجام می دهید، هیچ تضمینی برای نتیجه موفقیت آمیز وجود ندارد.

و قطعاً هیچ سیستم جام مقدس یا سیستم معاملاتی وجود ندارد که سودهای بدون ریسک را تضمین کند.

بیایید این واقعیت را نیز فراموش نکنیم که هر فردی مجموعه ای از محدودیت های شخصی خود را به همراه دارد، خواه کمبود زمان یا انرژی برای همگام شدن با پویایی بازار باشد، خواه سرمایه محدود یا ناتوانی در کنترل احساسات هنگام ریسک کردن باشد.

در مجموع، معامله فعال یا سرمایه‌گذاری در بازارهای مالی کار فوق‌العاده دلهره‌آوری است، به همین دلیل رایج‌ترین توصیه مالی این است که بیشتر مردم باید به سرمایه‌گذاری منفعلانه وPassive در یک سبد متنوع پایبند باشند. و بسیاری از مردم از این استراتژی سود مالی برده اند.

در هر حال، کسانی هستند که علاقه شدید یا اشتیاق عمیق به بازارهای مالی و به طور خاص برای ارزهای دیجیتال دارند. و برای آنها، این سفر معاملاتی فعال ارزهای دیجیتال قطعاً ارزش بررسی دارد.

اگر عاقلانه سرمایه گذاری کنید و مهارت های مدیریت پول موثر را در خود ایجاد کنید، ممکن است بازدهی بیشتری نسبت به رویکرد سرمایه گذاری منفعلانه داشته باشید.

البته، هرگز تضمینی برای موفقیت وجود ندارد و همیشه این احتمال وجود دارد که بتوانید بخش بزرگی از سرمایه خود را به خصوص در بازار ارزهای دیجیتال از دست بدهید.

اما اگر قبول این ریسک برای شما خوب است، پس بیایید به بخش بعدی برویم که در آن اصول معاملاتی را که باید به عنوان یک معامله گر مبتدی با آنها آشنا باشید، مورد بحث قرار می دهیم.

اصول معاملاتی که باید به عنوان یک معامله گر ارز دیجیتال در ذهن داشته باشید.

اگر در زمینه ارزهای دیجیتال تازه کار هستید، برای اینکه با شروع سفر معاملاتی خود، در مسیر درست قرار بگیرید، مهم است که برخی از اصول مهم معاملاتی را یاد بگیرید و درونی کنید.

احتمالاً اصول و قوانین زیادی برای معامله موفق وجود دارد که هر کدام تفاوت های ظریف خاص خود را دارند، اما از آنجایی که این درس برای مبتدیان است، به موارد زیر پایبند بمانید:

 

  1.     بازاری را که معامله می کنید بشناسید.
  2.     بازارها پویا هستند و در خلاء معامله نمی شوند.
  3.     مدیریت ریسک پایه اساس معامله موفق است.
  4.     روانشناسی بر عملکرد معاملاتی شما تأثیر خواهد گذاشت.

دایره‌المعارفی از اطلاعات در مورد هر اصل نوشته شده است، اما با توجه به اینکه این درس راهنمای مبتدی برای معامله است، خود را محدود می‌کنیم و فقط یک نمای کلی در سطح بالا از هر یک ارائه می‌دهیم.

 

1. بازاری را که معامله می کنید بشناسید.

هر آنچه می توانید در مورد دارایی که قرار است با آن پولی را که به سختی به دست آورده اید به خطر بیندازید بیاموزید.

باور کنید یا نه، افرادی وجود دارند که پس انداز زندگی خود را بدون انجام هیچ تحقیقی با سرمایه گذاری بر روی سهام یا میم کوین از دست می دهند.

آن‌ها این کار را انجام می‌دهند زیرا دیدند که در شبکه های اجتماعی تبلیغات شده است، یا پسر عمویشان که به مدت سه ماه در حوزه کریپتو کار می‌کرد، گفت که اتفاق بزرگ بعدی سرمایه گذاری در بازار کریپتو خواهد بود.

واضح به نظر می رسد، اما کورکورانه شخصی را در شبکه های اجتماعی دنبال نکنید. دنبال کردن کورکورانه از دیگران به این معنی است که شما هیچ چیز در مورد این دارایی و نحوه عملکرد آن در شرایط مختلف بازار نمی دانید. 

همچنین به این معنی است که شما نمی دانید چگونه اطلاعات جدید مربوط به آن دارایی را پردازش کنید یا اگر شرایط بازار تغییر کند، احتمالاً منجر به تصمیم گیری های ضعیف در هنگام گسترش و مدیریت ریسک می شود.

و علاوه بر آن، پیروی کورکورانه از کسی، خطرات مختلفی را به همراه دارد. به عنوان مثال، اگر همان تحلیلگر/اینفلوئنسر/عموزاده به توصیه های معاملاتی خود عمل نکند یا ناپدید شود، چه؟

یا حتی بدتر از آن، عمداً به شما اطلاعات غلط می دهد تا به نحوی از موقعیت خود بهره مند شوند.

Trading Principles of Crypto

به همین دلیل اولین قدم برای معامله یا سرمایه گذاری اصطلاح DYOR یا تحقیق خودتان را انجام دهید، است.

برخی از شما ممکن است در حال حاضر فکر کنید، اما مطالعه و تحقیق سخت است. خیلی طول میکشه و شما به تماشای ویدیوهای 15 ثانیه ای TikTok عادت کرده اید و من صرفا می خواهید معامله کنید.

اما DYOR چیزی است که در مورد معامله است. هیچ کس جز شما مسئول معاملات شما نیست.

بنابراین زمان کمتری را صرف غر زدن و زمان بیشتری برای تحقیق بگذارید.

DYOR برای همه سرمایه‌گذاری‌ها قابل اجرا است، اما در فضای ارز دیجیتال، با توجه به فقدان مقررات دولتی و حمایت از سرمایه‌گذار در دارایی‌های دیجیتال در حال حاضر، اهمیت بیشتری دارد.

در حالی که بسیاری از ارزهای دیجیتال را آینده‌ی مالی می‌دانند، امروزه کریپتو غرب وحشی دیجیتالی است.

برای کاهش برخی از جنبه های بسیار مخاطره آمیز بازار کریپتو، مطمئن شوید که هر دارایی دیجیتالی که به دنبال نگهداری طولانی مدت آن هستید دارای تیم موسس شناخته شده و مستند، سابقه دستیابی به نقاط عطف توسعه پروژه دارد، و اگر شخص ثالث مورد اعتمادی است کد پشت پروژه خود را بررسی کرده است. 

اما به یاد داشته باشید، داشتن این موارد به این معنی نیست که پروژه در برابر حملات یا تغییردر مقررات خود محافظت می شود.

ایده خوبی است که سرمایه گذاری در هر توکن را به درصد کمی از پورتفولیوی خود محدود کنید، ایده ای که بعداً وقتی در مورد مدیریت ریسک صحبت می کنیم بیشتر به آن خواهیم پرداخت.

 

2. بازارها پویا هستند و در خلاء معامله نمی شوند.

بنابراین شما تحقیقات خود را در مورد یک پروژه ارز دیجیتال انجام داده اید و اکنون آماده خرید یا فروش کوین یا توکن مورد نظر خود هستید. اعتقاد شما به قدری بالاست که پس از انجام کار، آنقدر در مورد ایده معامله خود هیجان زده هستید که نمی توانید بخوابید.

و با وجود اینکه نیمه شب است، شما فقط می خواهید همین الان معامله کنید. فقط کمی سرعت خود را کاهش دهید زیرا قبل از ورود به معامله باید کمی تحقیقات بیشتری انجام دهید.

یکی از بزرگ‌ترین درس‌هایی که بسیاری از معامله‌گران با تجربه می‌آموزند، و آن‌طور که باید برای مبتدیان تاکید نمی‌شود، این است که چگونه عوامل بیرونی اغلب بر عملکرد قیمت دارایی تأثیر می‌گذارند، حتی اگر این عوامل نامرتبط به نظر برسند.

به عبارت دیگر، در بسیاری از موقعیت‌های پیش رو، می‌بینید که قیمت کریپتو با اخبار بازار گسترده‌تر حرکت می‌کند یا تحت تأثیر رویدادهای غیرمنتظره خارج از ارز دیجیتال خاصی که دنبال می‌کنید قرار می‌گیرید.

به عنوان مثال، آنچه در بازار سهام اتفاق می‌افتد می‌تواند بر عملکرد قیمت در بازار کریپتو تأثیر بگذارد.

رایج ترین نمونه این پدیده، رفتار ناشی از احساس ریسک است.

Risk-on یا ریسک پذیر در مقایسه با Risk-off یا ریسک گریز

هیجان ریسک مفهومی است که در آن دارایی های مالی به طور کلی در یکی از دو دسته اصلی قرار می گیرند: دارایی ریسک پذیر یا ریسک گریز.

هیجان ریسک گسترده در روز جاری ممکن است به شدت بر جهت قیمت کوتاه مدت دارایی تأثیر بگذارد.

دارایی‌های ریسک‌پذیر دارایی‌هایی هستند که معمولاً در زمانی که احساسات و هیجان گسترده بازار مثبت است، خریداران را جذب می‌کنند. نوع دارایی که معمولاً در این دسته قرار می گیرند عبارتند از سهام، کالاها و ارزهای دیجیتال.

دارایی‌های ریسک‌ گریز دارایی‌هایی هستند که وقتی بازار گسترده منفی یا پر از ترس است، خریداران را جذب می‌کنند. نوع دارایی‌هایی که در این دسته قرار می‌گیرند معمولاً اوراق قرضه، طلا، و ارزهای بهشت امن مانند دلار آمریکا یا ین ژاپن هستند.

البته، این یک تعریف بسیار کلی از هر دو دسته است، و دارایی هایی که در هر طبقه قرار می گیرند گاهی اوقات بسته به موضوعات و محرک های اصلی بازار می توانند تغییر کنند. 

اما اغلب اوقات، رفتار یک دارایی معمولاً از این پویایی پیروی می کند، مگر اینکه اخبار و موضوعات خودش از سرفصل ها و احساسات اصلی آن روز بیشتر باشد.

یکی از برجسته‌ترین نمونه‌ها در تاریخ اخیر، رفتار بازار در زمان شروع همه‌گیری COVID-19 در سه ماهه اول سال 2020 بود.

از آنجایی که جهان شاهد گسترش غیرقابل کنترل COVID-19 و اقدامات دولت ها برای مهار این بیماری همه گیر بود، معامله گران شروع به قیمت گذاری با انتظار تعطیلی کامل اقتصاد جهانی کردند.

اکثر ارزهای اصلی، بدون در نظر گرفتن اصول  بنیادی واقعی، در طی یک ماه به طرز بدی فروخته شدند.

در مارس 2020 در فضای کریپتو، بیت کوین (BTC) بیش از 60 درصد، از بالای 10000 دلار به زیر 4000 دلار سقوط کرد، در حالی که اتر (ETH) تقریباً 70 درصد، از حدود 290 دلار به 90 دلار سقوط کرد.

و دیری نپایید که بعد از شروع یک سری اقدامات حمایتی توسط دولت ها و بانک های مرکزی که از آوریل 2020 آغاز شد، طرف دیگر طیف رفتار ریسکی را دیدیم زیرا فعالان بازار به دارایی های ریسک پذیر روی آوردند.

نرخ های بهره توسط بانک های مرکزی در اکثر کشورها به نزدیک صفر کاهش یافت و دولت ها سیستم را با نقدینگی و محرک پر کردند.

همراه با بازگشایی‌های اقتصادی و واکسن‌های جدید، خریداران دوباره به سمت دارایی‌های پرخطر سرازیر شدند و یکی از بزرگ‌ترین وضعیت های صعودی بازار مالی که تا کنون دیده شده است، آغاز شد، از جمله شروع حرکت بیت‌کوین به تقریباً 69000 دلار در سال 2021.

اما آیا هیچ کدام از اینها بر توانایی شبکه بیت کوین برای پردازش ایمن تراکنش ها یا توانایی اتریوم برای اجرای قراردادهای هوشمند تأثیر گذاشته است؟ خیر.

تقریباً همه محرک‌های احساس ریسک در آن ماه‌ها از مبانی ارزهای دیجیتال بیرونی بودند.

بنابراین همانطور که می بینید، جدای از داشتن دیدی از دارایی ارز دیجیتال هدف خود، باید دیدی از جهان داشته باشید و هیجان ریسک گسترده را نیز زیر نظر داشته باشید. 

خوشبختانه، این مورد نیازی به مدرک پیشرفته در اقتصاد یا امور مالی ندارد.

شما می توانید این مهارت یا درک را از طریق مطالعه مفاهیم کلان اقتصاد و از طریق تمرین روزانه مشاهده بازار خود توسعه دهید.

 

3. مدیریت ریسک پایه و اساس معامله موفق است.

تاکنون، نیاز به تحقیق در مورد مبانی توکن یا پروژه را آموخته‌اید، و همچنین می‌دانید که باید از شرایط گسترده بازار مالی نیز آگاه باشید.

شما همچنین احتمالاً تا به حال متوجه شده اید که حتی اگر برای ایجاد ایده معاملاتی با اطمینان بالا کار زیادی انجام دهید، بازار ممکن است به دلایل غیرقابل پیش‌بینی، خیلی سریع به سمت شما یا مخالف جهت شما حرکت کند و شما نمی توانید آن را کنترل کنید.

مسلماً این نکته ما را به مهم‌ترین مهارت معامله‌گران می‌رساند: مدیریت ریسک و معامله.

اجازه دهید دقیق‌تر بگوییم: مهارت‌های مدیریت ریسک و معامله به اندازه مهارت‌های تحلیل بازار، انتخاب معامله، و شرط‌بندی در مسیر درست مهم هستند.

مدیریت ریسک فرآیند شناسایی، تحلیل و اقدام برای کاهش عدم اطمینان و زیان تا حد امکان است.

حفظ سرمایه باید اولین اولویت موفق شما در بازار باشد. و برای حفظ سرمایه، باید ریسک را به درستی مدیریت کنید.

بدون مدیریت ریسک، به عنوان یک معامله گر موفق نخواهید شد. نکته کلیدی که باید یک بار دیگر درک کرد این است که تا زمانی که نتوانید آینده را ببینید، هیچ معامله یا سرمایه گذاری نمی تواند واقعاً بدون ریسک عمل کند. 

معاملاتی وجود خواهد داشت که بازنده می شوید و این بخشی از بازی است.

اما اگر این کار را انجام دهید، می‌توانید ریسک اولیه خود را به میزان قابل توجهی کاهش دهید. 

یا حداقل می‌توانید ریسک خود را به اندازه‌ای محدود کنید که اگر بازار با چیزی غیرمنتظره برخورد کرد بتوانید تصمیمات منطقی بگیرید. زمانی که بعداً در مورد روانشناسی معامله صحبت کنیم، بیشتر به آن خواهیم پرداخت.

و خوشبختانه، اگر مهارت‌های مدیریت معامله قوی را توسعه دهید، می‌توانید سناریوهای معاملاتی ایجاد کنید که نه تنها ریسک شما را نزدیک به صفر محدود می‌کند، بلکه سناریوهایی ایجاد می‌کند که در آن سود بالقوه شما بسیار بیشتر از ریسک باشد.

به همین دلیل است که بهترین معامله گران در جهان مجبور نیستند از هر معامله ای سود ببرند تا در طول زمان به ثروت بپردازند. 

بهترین معامله‌گران تمایل دارند زیان های خود را به سرعت کاهش دهند، مقداری سود ببرند و یا به سود خود اجازه دهند در صورت منطقی بودن ادامه پیدا کند و حد سود برای خود مشخص نکنند.

در برخی موارد، حتی ممکن است معاملات زیان ده بیشتری نسبت به سوده بودنشان داشته باشند و همچنان سود خالص داشته باشند.

به عنوان مثال، فرض کنید 10 معامله با حداکثر ریسک 100 دلاری در هر معامله انجام می دهید، با حداکثر پتانسیل ریسک به ریوارد 3:1 است.

اگر در 4 معامله با نسبت ریسک به ریوارد احتمالی 3:1 سود کنید و 6 معامله را با حداکثر ضرر 100 دلاری در هر کدام از دست بدهید (برای 40% سود)، باز هم سود خالص دارید. 20٪ سود در تمام معاملات شما (یا سبدی به ارزش 1200 دلار).

اکنون، نوسانات دارایی‌های کریپتو را تصور کنید که در آن بازارها در مدت زمان کوتاهی 100 تا 500 درصد یا بیشتر رشد می‌کنند.

البته به خوبی مستند شده است که افت 60 تا 90 درصدی بخشی عادی از تاریخچه کریپتو است (به همراه چند ضرر 100 درصدی) و ما را به این موضوع برمی‌گرداند که چرا مدیریت ریسک مهارت مهم‌تری در مواجهه با دارایی‌های کریپتو است. چون پرایس اکشن کریپتو بسیار ناپایدار است.

بنابراین اگر 90 درصد پول خود را از دست دادید از رایانه عصبانی نشوید. برای مدیریت ریسک ضعیف شما مقصر نیست.

نکته کلیدی برای هر مبتدی این است که از سرمایه محافظت کرده و دوام بیاورد تا زمانی که در کار جدید خود مهارت بیشتری پیدا کند. 

مهارت‌های خوب معامله و مدیریت ریسک می‌تواند شما را در بازی نگه دارد، حتی زمانی که به دلیل تحلیل ضعیف بازار و انتخاب ایده‌های معاملاتی بد، بازی خود را کنار گذاشته اید.

باز هم، این فقط مقدمه ای برای دنیای معامله است، بنابراین بحث خود را در مورد مدیریت ریسک و معامله در اینجا به پایان می بریم.

اما وقتی آماده شدید، می‌توانید با خواندن درس‌های ما درباره مدیریت ریسک اطلاعات عمیق‌تری کسب کنید. مفاهیمی که آموزش داده می شود برای همه بازارها، از جمله ارزهای دیجیتال و نه فقط فارکس قابل استفاده است.

 Trading Principles of Crypto

4. روانشناسی بر عملکرد معاملاتی شما تأثیر خواهد گذاشت.

چهارمین اصل برای درک و درونی کردن عضویت در این دنیای معامله این است که وضعیت روانی و احساسات و هیجانات شما مورد آزمایش قرار می گیرد و توانایی شما در کنترل احساسات به شدت بر عملکرد شما به عنوان یک معامله گر تأثیر می گذارد.

بدیهی است که وقتی در کاری که انجام می‌دهید یک عنصر ریسک وجود داشته باشد، سطحی از اضطراب یا ترس از دست دادن در شما وجود خواهد داشت که می‌تواند با وقوع ضرر به طور تصاعدی رشد کند.

ترس می‌تواند منجر به تصمیم‌های غیرمنطقی مانند به کار نبردن ایده معاملاتی خوب بدون زمان دادن به آن برای توسعه یا کاهش ریسک برای جبران ضرر شود. در این مرحله، شما تقریباً فقط قمار می کنید.

در سوی دیگر بعد روان‌شناسی، قرار گرفتن در وسط یک معامله با پتانسیل سود زیاد می‌تواند منجر به اعتمادبنفس بالا و مضر در تصمیمات درست فرد گردد.

ترس بیش از حد، اعتماد به نفس بیش از حد پس از سود بزرگ می تواند به طور بالقوه منجر به تغییرات منفی در فرآیندهای تحلیل یا مدیریت ریسک فرد شود.

یکی از مثال‌های رایج این وضعیت زمانی است که شما لورج یک پوزیشن را افزایش می‌دهید و یا حد ضرر را نادیده می‌گیرید. 

این سناریوها می‌توانند منجر به بازگرداندن حجم زیادی از سودهای محقق نشده‌ شما شوند یا بدتر از آن، زمانی که بازار به سرعت چرخش می‌کند و کاملاً مخالف جهت شما می‌شود، حسابی را به صفر برسانید.

به همین دلیل است که سه اصل اول که قبلا ذکر شد بسیار مهم هستند.

اگر کاملاً دارایی کریپتو و شرایط گسترده بازاری را که معامله می‌کنید درک کنید، متوجه شوید که بازارها می‌توانند در هر زمان شما را غافلگیر کنند.

و یک برنامه مدیریت ریسک قوی برای سناریوهای بالقوه مختلف داشته باشید، شما به طور قابل توجهی احتمال این را کاهش می دهید که به احساسات خود اجازه دهید شما را به سمت تصمیمات معاملاتی بد سوق دهند.

حتی در بهترین سناریوها که یک استراتژی معاملاتی عالی و محیط بازار مطلوبی دارید و منجر به سودهای بزرگ می شود، کنترل نکردن احساسات به عملکرد بلند مدت شما آسیب می رساند.

بنابراین، وظایف خود را انجام دهید، ریسک خود را در هر معامله محدود کنید و بیش از حد به هیچ ایده معاملاتی وابسته نشوید. با تجربه و تمرین، احتمالاً می‌توانید احساسات خود را کنترل کنید.

شناخت بازار، مدیریت ریسک، و درک تأثیر روانشناسی بازار.

احساسات می‌توانند منجر به تصمیمات ناپخته شوند؛ کنترل آنها برای معامله مؤثر ضروری است.

کاهش ضررها و افزایش سودها؛ حفظ پایداری در بازار نوسانی.

دسترسی سریع

مقالات مرتبط

{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.singularReviewCountLabel }}
{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.pluralReviewCountLabel }}
{{ options.labels.newReviewButton }}
{{ userData.canReview.message }}
جستجوهای محبوب:
برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.