چگونه در برابر ریسک معاملات در بازار حفظ سرمایه کنیم؟

قوانین مدیریت سرمایه در معامله گری بازار بورس

در این مقاله به تفصیل چند قانون کلی برای چگونگی حفظ سرمایه بیان شده است. برای درک بهتر این موضوع تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید و توصیه می کنیم که بارها و بارها آن را مطالعه کنید و با کسب مهارت بیشتر در بازار از این چند قانون اولیه غافل نشوید.

برای مدیریت سرمایه باید قوانین معامله گری را فرا بگیرید و شامل موارد زیر است: 

 •  حفظ سرمایه به روش تقسیم سرمایه

سرمایه ای که برای معامله در اختیار دارید به ده قسمت تقسیم کنید. و هیچ گاه بیش از یک دهم سرمایه اصلی در هر معامله ریسک نکنید. سرمایه تجاری به این معنا می باشد که شما باید از امنیت مالی قبل از ورود به بازارهای سرمایه توسط نگهداری بخش زیادی از سرمایه به صورت امن برای نیازهای آینده اطمینان حاصل کنید. پس اگر میزان دارایی شما 100.000 دلار باشد، شما باید 90 درصد برای آینده، ایمن نگه دارید و تنها از 10% به عنوان سرمایه برای معامله استفاده کنید. بنابراین فقط 1000 دلار که 1% از میزان سرمایه کل می باشد باید برای هر معامله استفاده شود.

 •  استفاده از stop برای حفظ سرمایه

همیشه برای کم کردن ضرر و تشخیص سطوح قیمتی که تحلیل شما اشتباه می شود، معامله خود را امن کنید.

 • پرهیز از معامله بیش از حد

احتمالا این قانون که قانون شماره یک از تقسیم سرمایه است را شما در معامله های کوچک آن را رعایت نکنید. قانون اول را باید در معامله های مکرر خود اعمال کنید در صورتی که بسامد شما بیش از نیاز شما برای تنظیم میزان حد ضرر است. همچنین در نظر داشته باشید، تصمیم گیری های سریع معمولا تصمیمات اشتباهی هستند. به عنوان مثال تریدرهای حرفه ای برای یک معامله چندین ماه، هفته و یا روزهای پیشاپیش فکر می کنند و تنها زمانی که تمامی شرایط مطلوب است و تمامی اصول تحلیل الیوتی برآورده محقق گردیده است اقدام به معامله می کنند.

 • پرهیز از تبدیل شدن سود به ضرر برای حفظ سرمایه

بعد از اینکه موقعیت معامله شما به سود رسید، حد ضرر خود را بالا ببرید، در این صورت شما هیچگونه ضرری از سرمایه نمی کنید. این قانون یک استثنا دارد، من از swimg lowو swing high برای قرار دادن حد ضرر استفاده می کنم، به این معنا که ضرر تنها زمانی مجاز است که حد ضرر بالا یا پایین سطح ورود من تجددی نظر نشده است. (به عنوان موردی که ممکن است اعمال شده باشد.)

 • پرهیز از معامله در زمانی که مردد هستید

اگر از روند با توجه به چارت هایتان و چک لیست ها اطمینان ندارید هیچگاه خرید یا فروش نکنید. سعی کنید به معامله هایی که توسط سیستم شما تایید شده یا معامله هایی که احتمال زیادی برای جلب توجه شما دارد ورود کنید.

زمانی که مردد هستید از معامله خارج شوید یا از معامله کردن پرهیز کنید. حفظ سرمایه اولویت است. از گذراندن زمان در بقیه فعالیت ها لذت ببرید و یا در بازارهای آشنا اقدام به معامله کنید.

 • همیشه در بازارهایی با قدرت نقدشوندگی بالا معامله کنید، از معامله سهام، مواد خام یا ارزهایی با نقدشوندگی پایین پرهیز کنید.

 

 • برای حفظ سرمایه با معامله در بیش از یک بازار (سهام، مواد خام و ارزها) ریسک سرمایه خود را تقسیم کنید

دو به سه حداکثر.متنوع سازی ریسک در این قانون مانند سهام، مواد خام و ارزها ریسک های شخصی به همراه دارد که متفاوت از تمامی ریسک های بازار مالی می باشد.

 • هیچگاه سفارشات خود را محدود نکنید یا یک قیمت خرید و فروش تنظیم کنید

گرفتن top یا bottom به طور دقیق برای یک معامله گر در تمامی شرایط ممکن نمی باشد. و ممکن است یک حرکت سودآور از دست بدهد. پس زمانی که معامله گر زمان چرخش قیمت را تایید کرد، باید معامله را با اصل تنظیم stop همانند سپر برای موقعیت اجرا کند.

 • بدون دلیل از معامله خروج نزنید:

مشخص کردن stop ها برای حفظ سود.

 • انباشتن سرمایه مازاد:

زمانی که شما چندین معامله موفق داشتید، سودتان را در یک حساب پس انداز نگه داری کنید.

 • هیچگاه برای کسب یک scalp یا سود کوچک خرید یا فروش نکنید.
 • هیچگاه ضررها را به طور متوسط نگیرید، این یکی از بزرگترین اشتباهات است.
 • هیچگاه از بازار به دلیل بی صبری خروج نزنید یا بخاطر اضطراب و عدم توانایی در تحمل هیجانات، به معامله ورود نکنید. 
 • از گرفتن سودهای کوچک و ضررهای بزرگ بپرهیزید.

حتی با دقت 80 درصدی یک معامله گر، می توانید در ضرر باقی بماند اگر سودهای کوچک و ضررهای بزرگ را بپذیرید. فروشنده های بازار آپشن دقت 99 درصدی به عمل می آورند اما سودها محدود می باشند، با این حال که تنها یک درصد از ضرر بزرگ می تواند تمامی سودها را محو کند. مارک داگلس درباره معامله گری صحبت می کرد که تنها 5% از معامله هایش به برد منجر میشد، اما معامله های او به طرز شگفت انگیزی سود آور بود. در حالی که بسیار سریع از معامله هایی با ضرر خارج میشد. 5% از معامله های او قادر به تامین تمامی 95% ضرر بود و در آخر برای او سودآوری حاصل می کرد.

پرهیز از لغو سفارش حد ضرر یا حد سود برای حفظ سرمایه:

بعد از آنکه شما حد ضرر یا سود را بعد از ورود به معامله ای تنظیم کردید، هیچگاه سفارش را لغو نکنید.

 • از ورود و خروج به بازار به دفعات بالا خودداری کنید، بسیار مشابه به قانون معامله بیش از حد.
 • همانطور که مایل به خرید هستید، مایل به فروش نیز باشید، اجازه دهید مقصود شما کسب سود همراه با روند باشد.
 • هیچگاه یک سهم/مواد خام/ ارز را تنها به دلیل اینکه قیمت در موقعیت بسیار پایینی می باشد نخرید. و همینطور هیچگاه اقدام به فروش به دلیل فرا رفتن بیش از حد قیمت نکنید.(تنها به دلیل تحلیلی)
 • از ورود به معامله های متعدد در زمان نامناسب خودداری کنید.

تا زمانی که بازار بسیار فعال می باشد و تا زمانی که از سطح مقاومت، قبل از خرید بیشتر عبور نکرده، صبر کنید. همچنین تا زمانی که از یک محدوده حمایتی خارج نشده.

 • کامودیتی ای را انتخاب کنید که روند قوی صعودی به جهت خرید نسبت به الیوت نشان می دهد. و آنهایی که روند نزولی مشخصی را برای فروش کوتاه نشان می دهد.
 • پرهیز از حصارکشی

اگر شما بر روی یک کامودیتی معامله خریدی دارید و شروع به افت می کند، معامله فروش کوتاه بر روی کامودیتی دیگری باز نکنید. از بازار خارج شوید، ضرر را بپذیرید و برای فرصتی دیگر صبر کنید.

هیچگاه موقعیت معامله خود را در یک بازار بدون دلیل منطقی تغییر ندهید.

زمانی که معامله ای باز می کنید، اجازه دهید براساس دلایل قابل قبول یا براساس برخی قوانین مشخص شده سیستم باشد. آنگاه هیچوقت از معامله بدون دلیل منطقی و تحلیلی خروج نزنید.

 • پرهیز از افزایش فعالیت معامله گری یا افزایش حجم موقعیت های معامله، در صورت موفقیت طولانی مدت یا تعدد در سودآوری:

شاید یک نقطه عطف وجود داشته باشد و به زودی برگشت شروع خواهد شد. پس مراقب خود باشید. همچنین این اصلاحی که می تواند در قیمت باشد (اصلاح حساب شما در صورت از دست دادن) و اگر زمان را با تعطیلات و یا صرف وقت برای تحقیق یا مطالعه در بازارها سپری می کنید. این اصلاح زمانی به عنوان یک حرکت پوچ تلقی می گردد که شما را برای حرکت دیگری برای افزایش سود آماده می کند.

 • از حدس زدن درباره زمان چرخش قیمت بپرهیزید:

اجازه بدهید بازار خودش چرخش قیمت را اثبات کند. به طور مشابه، توسط قانون های مذکور تشخیص این موضوع برای شما آسان تر می گردد.

 • از مشاوره شخص دیگری پرهیز کنید.

(معامله گر/تحلیل گر/کانال های خبری/دوست و افراد مسن تر)، در صورتی که شما مطمئن هستید او بیشتر از شما در این زمینه آگاهی دارد.

 • از ورود اشتباه و خروج اشتباه،ورود صحیح و خروج اشتباه، پرهیز کنید، موجب اشتباه مضاعف می شود.
 • معامله کردن را بعد از اولین ضرر کاهش دهید، هیچگاه افزایش حجم در موقعیت در این صورت نداشته باشید.

 

زمانی که شما تصمیم به معامله گرفتید، حتما اطمینان حاصل فرمایید که هیچ کدام از این قوانین را نقض نمی کنید.این قوانین می تواند بر موفقیت شما موثر باشد. هر زمان که معامله ای را با ضرر خارج شدید. مطالب را دوباره مطالعه فرمایید تا متوجه رعایت نکردن قوانین بشوید و این اشتباهات برای بار دیگر تکرار نکنید. تجربه و تحقیق به شما ارزش این مطالب را اثبات خواهد کرد و مشاهده و مطالعه شما را به سمت تئوری صحیح و کاربردی و موفقیت در معامله سهام/کامودیتی/ارزها هدایت می کند.

 

دسترسی سریع

مقالات مرتبط

{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.singularReviewCountLabel }}
{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.pluralReviewCountLabel }}
{{ options.labels.newReviewButton }}
{{ userData.canReview.message }}
جستجوهای محبوب:
برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.