بازار گاوی و خرسی در بورس، فارکس و ارز دیجیتال چیست؟

در دنیای سرمایه گذاری، اصطلاح بازار گاوی و خرسی اغلب برای اشاره به شرایط بازار استفاده می گردد. این عبارات نحوه عملکرد بازارهای سهام را به طور کلی توصیف می کنند – یعنی اینکه آیا ارزش آنها در حال افزایش یا کاهش ارزش است. و به عنوان یک سرمایه گذار، جهت گیری بازار یک نیروی اصلی است که تأثیر زیادی بر سبد سهام شما دارد. بنابراین، درک اینکه چگونه هر یک از این شرایط بازار ممکن است بر سرمایه گذاری شما تأثیر بگذارد، مهم است.

بازار گاوی یا همان صعودی، بازاری است که در حال افزایش است و اقتصاد آن سالم است. در حالی که یک بازار خرسی یا نزولی در اقتصادی وجود دارد که در حال عقب نشینی است، جایی که بیشتر سهام و دارایی شما در حال کاهش ارزش هستند.
اگرچه برخی از سرمایه گذاران می توانند در حالت نزولی ترید کنند، اما اکثر سرمایه گذاران معمولا تمایل به ترید صعودی دارند.
سرمایه گذاری در بازار خرسی می تواند خطرناک تر باشد، زیرا بسیاری از سهام ارزش خود را از دست می دهند و قیمت ها نوسان می کنند.
از آنجایی که زمان‌بندی پایین‌ترین سطح بازار کار دشواری است، سرمایه‌گذاران ممکن است پول خود را از بازار نزولی و خرسی برداشت کنند و تا زمانی که روند معکوس گردد،سهام خود را به پول نقد تبدیل کنند و این موضوع باعث کاهش بیشتر قیمت‌ها می‌ گردد.

ساختار بازار

قیمت می‌تواند در یکی از 3 فاز زیر قرار داشته باشد:

  • در فاز تثبیت قیمتی یا Consolidation
  • در فاز صعودی یا Uptrend
  • در فاز نزولی یا Downtrend

ساختار بازار در شرایط گاوی و برعکس آن برای شرایط خرسی 

خصیصه بازار گاوی (صعودی)، به وجود آمدن Highهای بالاتر و Low‌های بالاتر است. اما این ویژگی کافی نیست. لازم است گفته شود که بازارهای گاوی همیشه، سویینگ – های‌ (Swing High) ها را می‌شکنند و سویینگ‌‌ – لاو (Swing Low) ها را نمی‌شکنند.

اگر قیمت، یک Swing High را بشکند، یعنی باید منتظر قیمت‌های بالاتر باشیم. در چنین شرایطی گفته می‌شود که ساختار بازار، شکسته شده است.

 

نکته:

  • قیمت، فقط در حال شکستن‌ Highها است.
  • بعد از BMS، قیمت به سطح 50 درصد یا سایر سطوح فیبوناچی باز می‌گردد.
  • در مسیر MBS ترید کنید.
  • منظور از LRB: نقطه خرید کم‌ریسک (Low Risky Buy) است.

دسترسی سریع

مقالات مرتبط

{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.singularReviewCountLabel }}
{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.pluralReviewCountLabel }}
{{ options.labels.newReviewButton }}
{{ userData.canReview.message }}
جستجوهای محبوب:
برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.