همه چیز درباره ارز دیجیتال اتریوم

با فناوری بلاک چین ارز دیجیتال اتریوم، قراردادهای هوشمند، و برنامه‌های غیرمتمرکز (dApps) آشنا شوید و تراکنش امنی داشته باشید.

ارز دیجیتال اتریوم چیست؟

اگر ارز دیجیتال اتریوم به نظر شما یک مفهوم علمی تخیلی به نظر می رسد، به این دلیل است که به نوعی اینطور است.

نام اتریوم از اتر گرفته شده است، که اصطلاح فرضی برای شبکه نامرئی بود که تمام فضا را پر می کند و نور را حمل و توزیع می کند.

اتر واقعا وجود ندارد، اما بنیانگذار نام جالب اتر و ایده شبکه اساسی و نامرئی برای هر برنامه ای را دوست داشت. اما چگونه ارز دیجیتال اتریوم می تواند این کار را انجام دهد؟

به بیان ساده، این کار را با اجازه دادن به برنامه‌های کاربردی برای اجرا بر روی یک شبکه توزیع‌شده از رایانه‌ها انجام می‌دهد که به عنوان نوعی کامپیوتر جهانی عمل می‌کند.

این شبکه از رایانه‌ها نه تنها برنامه‌ها را اجرا می‌کند، بلکه هر گونه تغییر در داده‌های ایجاد شده توسط برنامه‌ها را با ایجاد نسخه الکترونیکی ردپای کاغذی که برای همگان عمومی و در عین حال امن است، پیگیری می‌کند.

ممکن است برای برخی از شما بیهوده به نظر برسد، اما نگران نباشید زیرا در مورد نحوه عملکرد ارز دیجیتال اتریوم بیشتر صحبت خواهیم کرد. اما ابتدا باید به اصول اولیه بازگردیم و در مورد فناوری بلاک چین صحبت کنیم.

 

بلاک چین چیست؟

بلاک چین پایگاه داده عمومی است که اطلاعات را در گروه هایی به نام بلاک ذخیره می کند. 

بلوک ها به صورت زنجیره ای مرتب شده اند تا عموم بدانند اولین بار کدام تراکنش ها بوده اند.

فقط یک شبکه اختصاصی از رایانه ها می تواند بلوک های تراکنش جدیدی اضافه کند. آن‌ها از رمزنگاری استفاده می‌کنند تا مطمئن شوند که تراکنش‌ها قانونی هستند و بررسی کنند که آیا بلاک‌ساز بی‌نام بر روی همان زنجیره‌ای ساخته می‌شود که بقیه می‌بینند.

استفاده از رمزنگاری در تأیید تراکنش‌ها و ساخت بلاک چین، زنجیره را ایمن و تغییرناپذیر می‌سازد. Immutable اساساً به این معنی است که هیچ‌کس نمی‌تواند سابقه تراکنش‌های روی بلاک چین را تغییر دهد. 

ماهیت توزیع‌شده رایانه‌هایی که بلاک چین را می‌سازند، اجازه می‌دهد دفتر کل غیرمتمرکز باشد. یعنی هیچ مرجعی نمی تواند تغییراتی در بلاک چین ایجاد کند.

از آنجایی که همه رایانه‌های شرکت‌کننده یک نسخه به‌روز شده از دفتر کل را نگه می‌دارند، اطلاعات مربوط به بلاک چین نیز برای هر کسی که می‌خواهد نگاهی بیندازد، باز و شفاف است.

فرض کنید می‌خواهید برای دوستی پول بفرستید که در حال خرید جدیدترین کفش کتانی برندx  برای شما است، زیرا در شهر شما به فروش رسیده است.

می‌توانید پول را برای دوستتان از بانک بفرستید، اما ممکن است ساعت‌ها یا روزها طول بکشد تا حواله را تأیید کنید. فروشگاه ممکن است تا آن زمان دیگر سایز کفش شما را نداشته باشد.

شما همچنین می توانید از یک برنامه استفاده کنید اما ذخیره پولتان در یک برنامه متمرکز حساب شما را در برابر هکرها آسیب پذیر می کند که تمام سرمایه شما را سرقت می کنند. یا برنامه حساب شما را مسدود می کنند.

اگر پول را با استفاده از فناوری بلاک چین انتقال دهید، هیچ کس نمی تواند شما را از خرج کردن پول خود باز دارد و سریعتر از زمانی که منتظر می ماندید تا بانک های سنتی تأیید کنند، به دست دوستانتان می رسد. در نهایت، دوست شما می تواند تأیید کند که شما انتقال را در یک دفتر کل عمومی و امن انجام داده اید.

 

مثال: بلاک چین بیت کوین

برای درک نحوه عملکرد بلاک چین، بیایید به نمونه کار در دنیای واقعی نگاه کنیم: بیت کوین.

بیت کوین به طور گسترده ای به عنوان ارز دیجیتال شناخته می شود که به مردم اجازه می دهد بدون اتکا به موسسات مالی یا واسطه ها، وجوه خود را در سطح جهانی ارسال و دریافت کنند.

بیت کوین به عنوان جایگزینی برای ارزهای سنتی فیات طراحی شده است که به عنوان وسیله مبادله عمل می کند (چیزی که به طور گسترده در ازای کالاها و خدمات پذیرفته شده است).

به جای اینکه بانک ها یا مؤسسات مالی تراکنش ها را در دفاتر خود پیگیری کنند، این تراکنش ها در بلاک چین ثبت می شوند. از آنجایی که بلاک چین دفتر کل توزیع شده است که در شبکه گسترده ای از رایانه ها ذخیره شده است، در صورت خراب شدن سرورها یا دستکاری هکرها، عملاً غیرممکن است که داده ها از بین بروند.

هر کسی که به اینترنت دسترسی دارد می تواند به خارج از کشور پول ارسال کند، وجه دریافت کند و با استفاده از بیت کوین پرداخت کند.

از آنجایی که هیچ مرجع مرکزی مسئول حفظ شبکه نیست، نمی‌توانید دقیقاً هنگام اشتباه با پشتیبانی مشتری تماس بگیرید. اکنون این موضوع می تواند به معنای زیان دائمی باشد زیرا تراکنش های بیت کوین برگشت ناپذیر است.

در حالی که هنوز جای زیادی برای پیشرفت وجود دارد، بیت کوین دری را به روی دنیای جدید و هیجان انگیز فناوری بلاک چین برای ارز دیجیتال اتریوم باز کرد تا از پتانسیل کامل آن استفاده کند و آن را کشف کند.

Ethereum digital currency

ارز دیجیتال اتریوم

هنگامی که انسان برای اولین بار آتش را کشف کرد، عمدتاً برای گرم نگه داشتن، گرم کردن غذا و جلوگیری از شکارچیان استفاده می شد.

و سپس یک روز، شخصی از خواب بیدار شد و گفت: اوگا بوگا. بیا این سنگ را گرم کنیم. اینگونه بود که استفاده از آتش به سلاح سازی، سفالگری و در نهایت قدرت بخار و دیگر کاربردهای صنعتی تبدیل شد.

در مورد اتریوم، آتش فناوری بلاک چین است.

بیت کوین نشان دهنده اولین مورد استفاده از بلاک چین است. چشمان ما را به مزایای استفاده از یک دفتر کل ایمن و توزیع شده برای انتقال ارزش (در یک ارز دیجیتالی مانند بیت کوین) باز کرد.

اما یک روز، شخصی به نام ویتالیک از خواب بیدار شد و فکر کرد: اگر نرم‌افزار بلاک چین را به گونه‌ای تغییر دهیم که چیزی فراتر از انتقال ارزش انجام دهد، چه؟ اگر یک کامپیوتر جهانی بسازیم چه؟

جواب این پرسش در اصل کاری است که اتریوم انجام می دهد. نه تنها می تواند با استفاده از فناوری بلاک چین مانند بیت کوین، ارزش را ردیابی و انتقال دهد، بلکه می تواند برنامه های رایانه ای را نیز اجرا کند (دستورالعمل هایی که به رایانه می گوید چه کاری انجام دهد).

ارز دیجیتال اتریوم به جای اینکه مانند بیت کوین یک پونی تک ترفند باشد، یک پلتفرم محاسباتی است که به توسعه دهندگان اجازه می دهد تا برنامه های کاربردی خاص خود را بسازند. با ماشین مجازی اتریوم (EVM)، اتریوم می تواند برنامه هایی مانند قراردادهای هوشمند را اجرا کند.

ماشین مجازی قطعه‌ای از نرم‌افزار است که مانند یک رایانه فیزیکی واقعی عمل می‌کند که می‌تواند برنامه‌ها را اجرا کند. و اساساً یک برنامه نرم افزاری در رایانه است که مانند یک رایانه جداگانه در داخل رایانه اصلی کار می کند.

بله درست خواندید.

ارز دیجیتال اتریوم فراتر از قابلیت های اصلی بیت کوین است زیرا می تواند قراردادهای هوشمند قابل برنامه ریزی را پشتیبانی و اجرا کند.

قراردادهای هوشمند قراردادهایی هستند که به صورت کد نوشته شده اند و دارای دستورالعمل های از پیش تعیین شده ای هستند که به محض احراز شرایط خاص و تأیید آن قابل اجرا هستند.

قرارداد هوشمند کد نرم افزاری از پیش برنامه ریزی شده است. به طوری که پس از برآورده شدن شرایط مشخص شده، کد به طور خودکار اجرا می شود.

مثال ساده این است که اگر به شخص الف وعده داده شود که اگر 2 بیت کوین به مدت یک سال به فرد B قرض دهد، 10 درصد نرخ بهره خواهد داشت. پس از پایان سال، شخص A به طور خودکار 2 BTC + 10% نرخ بهره خود را حتی بدون صحبت با شخص B یا درخواست از شخص ثالث برای اجرای قرارداد دریافت می کند.

جای تعجب نیست که امکان اجرای قراردادها بدون اعتماد و سپس ثبت آنها در یک شبکه امن و غیرمتمرکز موارد استفاده زیادی پیدا کرده است.

با نوشتن این برنامه ها (قراردادهای هوشمند)، توسعه دهندگان می توانند انواع برنامه ها را ایجاد کنند که به نام برنامه های غیرمتمرکز یا dApps معروف هستند. 

برای مثال، امور مالی غیرمتمرکز (DeFi)، از برنامه‌های کاربردی مبتنی بر قراردادهای هوشمند استفاده می‌کند که انتقال‌های همتا به همتا، جمع‌آوری سرمایه، وام، استقراض و سایر فعالیت‌های مالی را انجام می‌دهند.

کاربران همچنین می توانند قراردادهای هوشمندی بنویسند که اطلاعات را به آدرس اتریوم پیوند می دهد. و زمانی مفید است که برنامه‌ها یا دولت‌ها ویژگی‌های هویتی مانند نام، اطلاعات بانکی، سابقه پزشکی یا امضای الکترونیکی را برای استفاده از خدمات خود درخواست کنند.

در نهایت، کاربران قراردادهای هوشمندی را برای پیوستن یک دارایی واقعی یا دیجیتال به یک توکن غیرقابل تعویض (NFT) اتخاذ می کنند.

هنگامی که توکن روی بلاک چین قرار گرفت، گیمرها می توانند دارایی های درون بازی خود را داشته باشند و معامله کنند. صاحب خانه ها می توانند بخشی یا تمام خانه خود را در بازارهای آنلاین بفروشند و نویسندگان و آهنگسازان می توانند مالکیت مطالب دارای حق چاپ خود را ثابت کنند.

توجه داشته باشید که اتریوم نه تنها این قراردادهای هوشمند را اجرا می کند، بلکه آنها را نیز ثبت می کند. برخلاف بیت کوین، بلاک چین اتریوم بیش از تاریخچه تراکنش ها را انجام می دهد.

هنگامی که قراردادهای جدید اجرا می شوند، وضعیت ماشین به وضعیت جدیدی تغییر می کند که حاوی مانده حساب های جدید، دارایی های تبدیل شده یا سایر داده ها است.

این وضعیت ماشین جدید سپس توسط شبکه توزیع شده ای از ماشین های شرکت کننده (گره ها) ثبت می شود که سپس وضعیت خود را به روز می کنند.

به همین دلیل است که بیت کوین معمولاً دفتر کل توزیع شده نامیده می شود (تغییرات در مالکیت بیت کوین ها را ردیابی می کند) در حالی که ارز دیجیتال اتریوم اغلب به عنوان ماشین حالت توزیع شده شناخته می شود (تغییرات وضعیت طیف وسیع تری از داده ها را ردیابی می کند).

قرارداد هوشمند چیست؟

اتریوم به عنوان یک پلتفرم قرارداد هوشمند شناخته می شود.

پلتفرم (یا پلت فرم محاسباتی) یک محیط عملیاتی است که در آن یک نرم افزار یا برنامه ای می تواند اجرا شود.

قراردادهای هوشمند برنامه های کامپیوتری خودکاری هستند که بر روی یک بلاک چین میزبانی و اجرا می شوند.

برخلاف نام آن، قراردادهای هوشمند لزوماً هوشمند یا از لحاظ قانونی الزام‌آور نیستند.

نیک سابو – که این اصطلاح را در اواخر دهه 90 ابداع کرد – قراردادهای هوشمند را با یک ماشین فروش خودکار مقایسه کرد.

کاربران سکه‌ها را در دستگاه وارد می‌کنند و با فرض صحت مقدار درج شده، دستگاه خودکار کالاهای درخواستی را تحویل می‌دهد. و نیازی به دخالت شخص ثالث نبود. این تعامل نیاز به اعتماد اندکی دارد: دستگاه خودپرداز چاره ای جز تحویل کالا پس از دریافت پول ندارد.

حال تصور کنید قراردادهایی بنویسید که دارای شرایطی به روشنی و قابل پیش بینی بودن یک ماشین فروش باشند و سپس از فناوری بلاک چین برای اجرای خودکار شرایط توافق بین طرفین استفاده کنید.

این کاری است که یک قرارداد هوشمند انجام می دهد.

در ارز دیجیتال اتریوم، قراردادهای هوشمند بیت‌هایی از دستورالعمل‌های کدگذاری‌شده هستند که بر روی بلاک چین ارسال می‌شوند تا مشارکت‌کنندگان شبکه بتوانند این قراردادها را به شیوه‌ای امن و غیرقابل اعتماد اجرا و ذخیره کنند.

در اصطلاح فنی تر، قرارداد هوشمند مجموعه ای از کد و داده است که در یک آدرس خاص در بلاک چین اتریوم قرار دارد.

قراردادهای هوشمند نیز قطعی هستند تا کسانیکه درگیر هستند بدانند هنگام اجرای قرارداد چه نتایجی در انتظار آنها است. قرارداد هوشمند را به عنوان یک برنامه نرم افزاری روی بلاک چین در نظر بگیرید که در صورت برآورده شدن شرایط از پیش تعیین شده به طور خودکار اجرا می شود.

این شرایط از پیش تعیین شده که مستقیماً در خطوط کد نوشته شده است، معادل شرایط توافق در یک قرارداد سنتی است.

اکنون که می دانید قراردادهای هوشمند چیست، اجازه دهید تا شما را با آنچه که اتریوم را به یک پلتفرم قرارداد هوشمند تبدیل می کند آشنا کنیم.

Ethereum digital currency

EVM چیست؟

اگر قراردادهای هوشمند دستورالعمل‌هایی هستند که با کد نوشته شده‌اند، این ماشین مجازی اتریوم (EVM) است که آنها را در بلاک چین اتریوم اجرا می‌کند.

ماشین مجازی قطعه‌ای از نرم‌افزار است و مانند رایانه فیزیکی واقعی عمل می‌کند که می‌تواند برنامه‌ها را اجرا کند. و اساساً یک برنامه نرم افزاری روی یک رایانه فیزیکی است که مانند یک رایانه جداگانه در داخل رایانه اصلی کار می کند.

چرا برای اجرای قراردادهای هوشمند که فقط برنامه های کامپیوتری هستند به یک کامپیوتر مجزا نیاز است؟

از آنجایی که همه گره‌های اتریوم که فقط رایانه‌ها هستند از سخت‌افزار، سیستم‌عامل (OS) و تنظیمات مشابه استفاده نمی‌کنند، شما به راهی برای انتزاع همه اینها نیاز دارید تا کد قرارداد هوشمند بدون نیاز به سر و کار داشتن با انواع مختلف پیکربندی کامپیوتر با الزامات خاص آنها اجرا شود. 

در غیر این صورت، باید نسخه متفاوتی از قرارداد هوشمند را برای هر نوع پیکربندی رایانه بنویسید

EVM یک محیط اجرایی برای قراردادهای هوشمند فراهم می کند، به این معنی که یک قرارداد هوشمند می تواند در هر محیطی (هر کامپیوتر یا سیستم عامل) اجرا شود.

توسعه دهندگان می توانند قرارداد هوشمندی بنویسند و مطمئن باشند که از رویه استاندارد صنعت نرم افزار یعنی یک بار بنویس، همه جا اجرا کن، پیروی می کند. اساساً یک قرارداد هوشمند روی هر رایانه ای با EVM اجرا می شود، جالب است؟ اما تنها این جالب نیست.

از آنجایی که هدف EVM این است که موتور محاسباتی تعبیه شده در تمام گره های اتریوم باشد تورینگ کامل است.

در زبان کامپیوتری، Turing-complete به این معنی است که EVM از نظر تئوری می تواند هر چیزی را که شما در مورد محاسبات فکر کنید محاسبه کند. بنابراین هر برنامه کامپیوتری را می توان بر روی پلتفرم اتریوم برنامه ریزی و اجرا کرد. 

قراردادهای هوشمند با استفاده از زبان های برنامه نویسی سطح بالا مانند Solidity، Vyper  یا  Serpent به صورت کد نوشته می شوند. این کد توسط EVM به چیزی به نام بایت کد، کامپایل می شود که سپس در بلاک چین ارز دیجیتال اتریوم مستقر می شود.

به لطف EVM، بلاک چین ارز دیجیتال اتریوم می تواند فراتر از قراردادهای هوشمند باشد و می تواند برای ایجاد برنامه های غیرمتمرکز (dApps) استفاده شود.

در درس بعدی، در مورد برنامه های غیر متمرکز یا dApps بیشتر خواهیم آموخت.

 

اتریوم پلتفرم بلاک چین است که از قراردادهای هوشمند و برنامه‌های غیرمتمرکز پشتیبانی می‌کند.

قرارداد هوشمند یک برنامه کامپیوتری است که بر روی بلاک چین اتریوم اجرا می‌شود و به صورت خودکار شرایط از پیش تعیین شده را اجرا می‌کند.

اتریوم علاوه بر انتقال ارزش مانند بیت کوین، امکان اجرای قراردادهای هوشمند و برنامه‌های غیرمتمرکز را نیز فراهم می‌کند.

دسترسی سریع

مقالات مرتبط

{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.singularReviewCountLabel }}
{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.pluralReviewCountLabel }}
{{ options.labels.newReviewButton }}
{{ userData.canReview.message }}
جستجوهای محبوب:
برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.