آموزش سبک ICT محبوب ترین استراتژی معاملاتی در فارکس

متد و استراتژی ICT و RTM از زیرشاخه های محبوب سبک پرایس اکشن هستند و به معامله گران کمک می کنند تا با ارزیابی رفتار سایر معامله گران در بازار بهینه ترین نقاط ورود و خروج در معاملات را پیدا کنند.

Inner circle trader یا به اختصار سبک ICT نامی محبوب در بین استراتژی های معاملاتی در بازار فارکس است. این سبک یکی از محبوب ترین استراتژی های معاملاتی است که توسط یک معامله گر معروف به نام مایکل هادلستون ارائه و گسترش یافته است.

مایکل هادلستون بنیان‌گذار سبک ICT

مایکل 30 سال سابقه ترید دارد و شاگردان زیادی را در بازارهای مالی مستقیما آموزش داده است. سبک ابداعی وی تمرکزش بر رفتار موسسات مالی، بانک ها و جریان نقدینگی است و در تلاش است تا با درک یک سری مفاهیم پایه ای در بازار و درک ساختار بازار به سهامداران خرد کمک کند. رویکرد ICT رویکردی منحصر به فرد است زیرا این سبک تحلیل تکنیکال را با درک عمیق روانشناسی و شیوه اسمارت مانی ترکیب می کند. این سبک به سهامداران این اجازه را میدهد تا در ترید به یک سود ثابت دست یابند. بسیاری از معامله گران این سبک را یک منبع الهام‌بخش در ترید می دانند.

این رویکرد منحصر به فرد بر اصول عرضه و تقاضا تمرکز دارد. این استراتژی مبنی بر این ایده است که روند های بازار توسط نیروهای عرضه و تقاضا هدایت می شود و با درک این نیروها می توان در معاملات به سودآوری رسید.

مفاهیم پایه سبک ICT

در این مقاله مفاهیمی که در متد ICT و از نگاه مایکل هادلستون حائز اهمیت است به تفکیک بیان می شود. سایت چارتستان دوبله دوره آموزشی ICT که توسط مایکل هادلستون ارائه شده است را با بیان شیوای مهران زارعی در مقطع دبیرستان ارائه کرده است. تیم پشتیبانی در کنار شماست تا به سؤالاتی که در طول دوره برایتان پیش می آید پاسخ دهد.

شناخت ساختار بازار

اولین مفهومی که در سبک ICT به آن توجه ویژه ای می شود ساختار بازار است. از دیدگاه این استراتژی بازار یک موجودیت بی نظم و تصادفی نیست. بلکه سمفونی است که وقتی بتوانید هماهنگی عناصر مختلف آن را درک کنید می توانید از این درک به نفع خود استفاده کنید. نکته کلیدی درک ریتم، الگوها و ساختار زیربنایی حاکم بر بازار است.

شناسایی نقدینگی

نقدینگی یکی از مفاهیم پایه دیگری است که سبک ICT به آن می پردازد. نقدینگی در بازار به معنای سهولت در خرید و فروش یک دارایی یا سهام بدون تغییر قابل توجه در قیمت آن می باشد. به عبارت ساده تر نقدینگی به در دسترس بودن خریداران یا فروشندگان در بازار اشاره دارد.

هادلستون معتقد است که بازار براساس نقدینگی عمل می کند. یعنی بازار به سمت حوزه هایی حرکت می کند که امکان معاملات آسان در آن فراهم است. این حرکت به سمت نقدینگی تصادفی نیست. بلکه از الگوهای خاصی پیروی می کند که می توان آن را پیش بینی و از آن بهره برد.

قدرت زمان و قیمت

هادلستون معتقد است دو عنصر زمان و قیمت محرک های اساسی بازار هستند. و درک این دو عنصر برای موفقیت در ترید بسیار حائز اهمیت است.

زمان به فواصل زمانی مشخصی اطلاق می شود که در طی آن دوره بازار فعالیت می کند. این فواصل زمانی فرصت های فراوانی را ارائه می کنند که همیشه وجود دارند. نکته کلیدی درک این فواصل زمانی و چگونگی تأثیر آنها بر حرکات بازار است.

از سوی دیگر قیمت به سطوح خاصی اشاره دارد که بازار احتمالا به آن می رسد. بازار همیشه به سمت یک قیمت خاص جذب می شود که ناشی از کشش نقدینگی است. آنچه اهمیت دارد شناسایی این قیمت ها و پیش بینی حرکت بازار به سمت این قیمت هاست.

اهمیت روایت

در سبک ICT توصیه می شود که برای ترید خود یک داستان یا به نوعی روایت داشته باشید. این روایت باید شامل این موارد باشد که بازار به کجا میرود. نقدینگی کجاست و احتمالا بازار چگونه به این عوامل واکنش نشان می دهد؟ این روایت شامل پیش بینی حرکات بازار و تصمیم گیری براساس این پیش بینی هاست. هادلستون معتقد است داشتن روایت برای یک تریدر موفق بسیار مهم است. بدون روایت معامله به یک فرایند تصادفی و پر از هرج و مرج تبدیل می شود. ولی داشتن روایت کمک می کند تا ترید شما به یک فرایند استراتژیک و حساب شده تبدیل شود.

قدرت دانش

داشتن دانش در ترید بسیار مهم است. درک بازار، و درک الگوهای آن برای ترید بسیار حائز اهمیت است. دانش چیزی نیست که یک شبه به دست بیاید. بلکه نیاز به تلاش، مطالعه و صرف زمان زیادی دارد. این امر مستلزم درک عمیق بازار، عوامل مؤثر بر بازار و استراتژی هایی است که می توان از آنها برای سرمایه گذاری استفاده کرد.

داشتن دانش کلید موفقیت در ترید است. دانش پایه ای است که استراتژی های معاملاتی موفق بر اساس آن ساخته می شوند. بدون دانش ترید به یک بازی شانسی تبدیل می شود.

طرز تفکر معامله گر سبک ICT

استزاتژی ICT بر اهمیت ذهنیت در ترید تأکید دارد.مایکل هادلستون معتقد است که 90 درصد ترید روانی است. برای کسب یک ذهنیت مناسب برای ترید نیاز به صرف زمان زیادی هست و باید بتوانید تعصبات، ترس ها و تمایلات خود را بشناسید. شما باید بتوانید در برابر نوسانات بازار هیجانات خود را کنترل کنید. و با حفظ آرامش و خونسردی کامل عمل کنید.

هنر مدیریت ضرر در سبک ICT

یکی از مواردی که مایکل هادلستون بر آن تأکید دارد مدیریت صحیح توقف ضرر است. به عنوان یک تریدر باید از قبل حد ضرری را برای خود تعیین کنید. این باعث می شود تا معامله گر کمتر متحمل ضرر شود. تعیین حد ضرر یک فرایند تصادفی نیست بلکه یک استراتژی دقیق و محاسبه شده است که نیاز به درک عمیق حرکات بازار دارد. معامله گر باید بداند چه زمانی استاپ ضرر خود را تنظیم کند و چه زمانی از معامله خارج شود.

اگر توانایی مدیریت ضرر نداشته باشید ترید به یک خطر بالقوه تبدیل می شود. ولی اگر توانایی مدیریت ریسک داشته باشید می توانید به عنوان یک تجارت سودده در آن فعالیت کنید.

تسلط بر زمان‌بندی بازار

زمانبندی بازار یک استراتژی دقیق و محاسبه شده است. معامله گر باید بداند چه زمانی وارد بازار شود و چه زمانی از بازار خارج شود و در حاشیه بماند. این امر با تمرین و ممارست قابل دستیابی است. باید بتوانید این زمان ها را شناسایی کنید و به موقع در سهامی وارد و همچنین در زمان مناسبی از بازار خارج شوید.

هنر تشخیص الگو در سبک ICT

یکی از روش هایی که مایکل هادلستون از آن استفاده می کند شناسایی الگوهاست. این الگوها شامل الگوهای تکرار شونده است که در بازار برای پیش بینی حرکات بعدی بازار استفاده می شود. تریدر باید بتواند این الگوها را درک کند و از آنها برای تصمیم گیری آگاهانه استفاده کند.

قدرت پایداری

از نظر مایکل هادلستون تریدر باید در معاملاتش پایداری داشته باشد. از نظر او ترید یک تلاش طولانی مدت است که نیاز به صبوری، فداکاری و سخت کوشی دارد. تداوم در فعالیت ها به معامله گر اجازه می دهد تا از فراز و نشیب های بازار عبور کند. از اشتباهات خود درس بگیرد و به طور مداوم استراتژی های معاملاتی خود را بهبود ببخشد.

اهمیت خودباوری:

از نظر استراتژی ICT خودباوری و اعتقاد به توانمندی خود برای موفقیت در ترید بسیار مهم است. خودباوری نیاز به تلاش و تمرین زیاد دارد. باید درک عمیقی از نقاط قوت و ضعف خود داشته باشید و بتوانید به توانایی های خود حتی در مواجهه با نوسانات بازار اعتماد داشته باشید.

هنر مدیریت ریسک در سبک ICT

مدیریت ریسک شامل شناسایی، ارزیابی و اتخاذ گام هایی برای به حداقل رساندن ریسک های مرتبط با معاملات است. تریدر باید بداند چگونه خطرات را شناسایی کند. تریدر باید بداند چگونه خطرات موجود در بازار را شناسایی کند،پیامدهای انتخابش را درک کند و اقداماتی برای کم کردن ریسک در ترید انجام دهد.

برای معامله گری موفق مدیریت ریسک بسیار اهمیت دارد. بدون توجه به این مقوله ترید به یک عمل مخاطره آمیز تبدیل می شود ولی در صورت توجه و درک مدیریت ریسک می توانید ترید را به یک تلاش کنترل شده و موفق تبدیل کنید.

 

دسترسی سریع

مقالات مرتبط

{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.singularReviewCountLabel }}
{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.pluralReviewCountLabel }}
{{ options.labels.newReviewButton }}
{{ userData.canReview.message }}
جستجوهای محبوب:
برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.