الگوی هارمونیک تری درایو (Three Drive) یا تریپل تپ: نحوه سنجش گام های حرکتی

الگوی تری درایو Three Drive Pattern

با الگوی تری درایو Three Drive استراتژی معاملاتی خود را با گرفتن نتایج بهینه ارتقا دهید. 

 

الگوی هارمونیک تری درایو Three Drive چیست؟

الگوی تری درایو یک الگوی نموداری در تحلیل تکنیکال است که معامله گران برای شناسایی نقاط معکوس بالقوه در قیمت سهم از آن استفاده می کنند. و بین تریدرها یک الگوی هارمونیک شناخته شده است. این الگو شامل سه نوسان متمایز و متوالی بازار است که مجموعه ای از اوج های بالاتر در روند صعودی یا پایین تر در روند نزولی را تشکیل می دهند. هریک از این نوسانات را در بازار های مالی “درایو” گویند.

روش تشخیص الگوی تری درایو Three Drive چگونه است؟

الگوی Three Drive به عنوان یکی از الگوهای معاملاتی موفق که در زیر آموزش آن را بطور کامل یاد می گیرید کمی متفاوت از چیزی است که الیوت‌کاران از آن استفاده می‌کنند. به این صورت که شما با نسبت‌های فیبوناچی کاری ندارید. شما به عنوان تریدر از الگوی Three Drive به دو شکل می‌توانید استفاده کنید:

  1. مدل اول این است که آرایش قیمتی به صورت Three Drive به یک سطحی می‌رسد.
  2. مدل دوم این است که این آرایش محدوده‌هایی یا نقاطی را به شما می‌دهد که برای انجام معامله نسبت به آن‌ها دیدگاه دارید.

Three Drive بیشتر اوقات یک آرایش CP دارد. Three Drive زیر شکلی است که با نسبت های خاصی در سبک الیوت رسم می‌شود که الیوت کارها از آن استفاده می‌کنند.

الگوی تری درایو Three Drive Pattern

همانطور که می‌بینید ماهیت آن به صورت حرکت-اصلاح، حرکت-اصلاح، حرکت-اصلاح است.

شکل و الگوی Three Drive

شکل کلی یک Three Drive به صورت زیر است که از سه تا Drive تشکیل می‌شود.

 

الگوی تری درایو Three Drive Pattern

 

نحوه معامله با الگوی تری درایو Three Drive

در این مدل نحوه استفاده این الگو به این صورت است که برای مثل قیمت با یک آرایش Three Drive به یک محدوده    Supply Zone  می‌رسد. در این حالت موقع انتظار ریزش، باید خیلی دقت کنید! برای مثال به شکل زیر دقت کنید. برای تایید، یا صبر کنید که خط روند که در حال اتفاق افتادن است Breakout بشود یا صبر کنید که به Low آن برسد و یا اینکه صبر کنید که یک تاییدیه با engulf نواحی خاصی که به صورت ساده در شکل وجود دارد، به شما بدهد (ممکن است یک نقطه کلیدی داشته باشید که بعد از دیدن حالت engulf آن دنبال نقطه ورود بگردید و وارد معامله شوید).

شما می‌توانید تارگت اول را هم روی Base که در ناحیه پایینی است قرار دهید.

مثال های از ترید با الگوی تری درایو Three Drive

الگوی تری درایو Three Drive Pattern

 

توضیح به این شکل است که بازار ابتدا الگوی Drive اول را می‌سازد و سپس به ناحیه مشخص شده بازگشت می‌کند و مجددا به سمت بالا حرکت می‌کند و بعد از گذشت از Drive شماره 1، Drive شماره 2 را تشکیل می‌دهد و باز به سمت پایین برگشت می‌کند و به ناحیه مورد نظر واکنش داده و وقتی سقف Drive شماره 2 را می‌زند، یک Base (گره یا  FTR) ایجاد می‌کند و بعد از کامل کردن Drive شماره 3 بازگشت می‌کند و این FTR را engulf می‌کند و به ناحیه مشخص شده واکنش می‌دهد و پس از بازگشت به بالا به ناحیه مهم که حاصل از engulf آن FTR قبلی بود واکنش می‌دهد (شما می‌توانید در دل این engulf دنبال مناطقی برای واکنش بگردید).

در آینده نیز وقتی قیمت به سمت بالا می‌رود شما واکنش اصلی را نسبت به قسمت مشخص شده خواهید داشت.وقتی می‌خواهید روی ناحیه حاصل از engulf معامله کنید، می‌توانید چند ناحیه را برای خودتان در دل آن، مشخص کنید (مانند کپس انتهایی و ناحیه ابتدایی اگر مصرف نشده باشد.)

 

الگوی تری درایو Three Drive Pattern

نکته مهم : Three Driveها عمدتا باید با آرایش CP باشند.

Left Shoulder Kink

بحث Left Shoulder Kink مبحثی است که در منابع RTM کمتر به آن می پردازند یا حتی آن را تا به حال بررسی نکرده اند. این موضوع یکی از نکات مهمی است که باید بلد باشید. Kink معنای لغوی‌اش به معنی گره است.

توضیحات

زمانی که در یک روندی، برای مثال در یک روند صعودی که قیمت Higher High و Higher Low هایی می‌زند، قیمت موقع برگشت باید Low قبلی را بشکند.

زمانی که قیمت High قبلی را engulf می‌کند و ریزش می‌کند یک ناحیه ای درست می‌کند که قبلا به آن FTR می‌گفتید که از این به بعد آن را Left Shoulder Kink می‌ نامید. (یا همان Kink که حاصل از Left Shoulder قبل است). در آینده زمانی که بازار به این Left Shoulder Kink می‌رسد، واکنش خیلی خوبی را به همراه دارد.

این Left Shoulder Kink ها گاهی ناحیه مجزا از گره خروج هستند و گاهی هم با آن منطبق‌اند. (درحالت دومی خیلی شرایط بهتر است).

هنگامه هایی که این دو مجزا هستند، بازار یک واکنش دارد و بعضی مواقع ناحیه را برداشته و دوباره یک FTR تشکیل دهد.

 

الگوی تری درایو Three Drive Pattern

 

نکته :

وقتی شما در دل یک Base ناحیه‌ای را بهینه می‌کنید، باید استاپ‌ را جایی بگذارید که درصورت استاپ خوردن فقط 1 درصد از سرمایه شما مورد ریسک قرار بگیرد.

ذهنیت اقتصادی

ارزش یک سهم یا ارز تا یک جایی می‌تواند ارزنده باشد و قرار نیست همراه به بالا حرکت کند ولی اتفاقی که همیشه در بازار می‌افتد این است که این بازار ترمز کندی دارد! برای مثال اگر دلار 23 هزارتومن ارزش داشته باشد، تا بازار بخواهد ترمز بگیرد و متوقف شود تا 26 تومن بالا می‌رود (اصطلاحا حباب قیمتی می‌گیرد) و یک سری خریدارها در این منطقه وارد می‌شوند و فروشندگان می‌فروشند و به نوعی خریداران سرشان کلاه می‌رود. یک سری از خریدارها متوجه و خارج می‌شوند و یک سری دیگر که هر روز دارند ضرر کردن بیشتر خودشان را می‌بینند، زمانی که بازار تصمیم به بازگشت به ناحیه را دارد، از سود دست می‌کشند و فقط می‌خواهند سربه‌سر از بازار خارج شوند و حتی با ضرر کم‌تر!

قبلا با Flag Limitها یا به اختصار FLها آشنا شدید. همانطور که در شماتیک زیر مشخص است، به Base حاصل از Engulf شدن شانه چپ یا Left Shoulder Kink می‌گوییم.

 

الگوی تری درایو Three Drive Pattern

RS Kink

در حرکتی جهت‌دار زمانی که یک روند بازگشت می‌کند.(یعنی روند آخرین حرکت پایینی یا لگ اصلاحی را رد می‌کند.) تمام کف های اصلی (Higher Lowها) که در یک روند هستند به شما منطقه حمایتی می‌دهند. ولی برای شما مهم‌ترین آن‌ها آخرین کف حاصل از لگ اصلاحی است که می‌توانید آن را یک FTR معتبرتری در نظر بگیرید.(البته بقیه سطوح هم به شما FTR می‌دهند ولی این از بقیه معتبرتر است). فراموش نکنید که یک Left Shoulder هم دارید که بالاتر آن را مشاهده کردید.

در این روند با Engulf شدن این Higher Lowها، FTRهایی ایجاد می‌شود که حاصل از Engulf یا Breakout حمایت و مقاومت‌ها است که به اصطلاح به آن‌ها RS Kink (Resistance/Support Kink) می‌گویند. ولی شما به آخرین HL که engulf می‌شود باید توجه بیشتری بکنید و از این به بعد اگر بشنوید RS Kink منظور همین منطقه است.

این محدوده را می‌توانید SR Kink یا S&R Kink هم بنامید. ولی در منابع RTM، بیشتر همان RS Kink معرفی شده است.

دسته بندی الگوی تری درایو  Three Drive Pattern

تا اینجا FLها را یاد گرفتید. اما جدا از آن دیدگاه و ذهنیتی که برای FLها دارید یک دسته بندی خاص دیگری وجود دارد که خود جناب IF همه‌ی این‌ها را در چهار مورد بیان می‌کند اما تریدرها به دومورد از آن خیلی باور ندارند.

LS Kinkها و سپس RS Kinkها که بسیار مورد توافق و پذیرش تریدرها هستند. اما دو مورد دیگر یعنی PCP و ECP که در مبحث CP مورد بررسی قرار گرفتند را تریدرها خیلی استفاده نمی‌کنند.

 

الگوی تری درایو Three Drive Pattern

جمع بندی FL

انواع FL را در تصویر زیر می‌بینید.

در مطلب قبل یادگرفتید که FLها به 4 دسته تقسیم می‌شوند که شامل LS Kink ،RS Kink ،PCP و ECP هستند.

Left Shoulder Kink

الگوی تری درایو Three Drive Pattern

حاصل از قله‌ی قبل از اخرین قله است که منجر به برگشت داده شدن قیمت شده است.

ناحیه مشخص شده در شکل به عنوان LS Kink را شما در چارت به همین صورت نمی‌بینید و اصولا حرکتی است که شما آن را یک یا دو تایم فریم پایین‌تر می‌توانید ببینید.در مورد نواحی مهم هم در مبحث Flag بطور کامل آموزش دیدید.

الگوی تری درایو Three Drive Pattern

S&R Kink

گفتیم در اثر Engulf و بازگشت و ادامه حرکت در سطوح حمایت و مقاومت ایجاد می‌شوند اما اشاره کردیم که فقط گره یا Base که حاصل از Engulf یا شکست آخرین کف/سقف است را باید در نظر بگیرید.

الگوی تری درایو Three Drive Pattern

سخن اخر و جمع بندی الگوی تری درایو 

شما دو ناحیه را مشاهده کردید به اسم LS Kink و RS Kink که در آینده وقتی قیمت به آن‌ها می‌رسد باید انتظار واکنش داشته باشید.

و در آخر نکته ی مهمی که در مطلب پیش خواندید این است که قیمت ممکن است Kink ایجاد شده را engulf و سپس ریزش کند. در این صورت کل سفارشات مصرف شده و ناحیه جدید به صورت شکل زیر مشخص شده است. در همین ناحیه جدید می‌توانید دنبال خروج و یا Left Shoulder و یا دهانه‌ای که ایجاد می‌شود گشت.

الگوی تری درایو Three Drive Pattern

 

دسترسی سریع

مقالات مرتبط

{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.singularReviewCountLabel }}
{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.pluralReviewCountLabel }}
{{ options.labels.newReviewButton }}
{{ userData.canReview.message }}
جستجوهای محبوب:
برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.