فشردگی در پرایس اکشن سبک RTM چیست؟ خروج از فشردگی

از فشردگی در پرایس اکشن استفاده کنید و حرکت ریزشی قیمت را در بازار دنبال کنید.

فشردگی در بازار چیست؟

به فشردگی، CP که مخفف  Compress است، گفته می‌شود. فشردگی از دو منظر قابل بررسی است:

  1. فشردگی در پرایس اکشن یعنی فشردگی که در RTM بررسی می‌شود که شرایط و ضوابط خاص خود را دارد.
  2.  cp دیگری که نوع حرکت است و از لحاظ میزان حرکت تعیین می‌شود.

چرا بازار گاهی اوقات دچار فشردگی می‌شود؟

علت ایجاد cp، معامله کردن دو تا معامله گر اصلی (بازار ساز یا بانک یا موسسه و یا غیره) است. یعنی برای مثال یکی از آن‌ها نقاط عرضه را می‌چیند. و معامله گر اصلی دوم این عرضه را جمع آوری می‌کند. یعنی با هم تبادل می‌کنند.

در حین تبادل این معامله‌گران اصلی، هم عرضه ها و هم تقاضا ها به طور کامل مصرف می‌شوند. در این حالت اگر قیمت به یک ناحیه خیلی مهم برسد (برای مثال یک ناحیه عرضه خاص.) آن وقت قیمت با یک حرکت خیلی شارپ در خلاف جهت حرکت می‌کند. (ممکن است دو حالت تعادل هم تو مسیر برگشت اتفاق بی‎‌افتد.) و برگشت می‌زند .(یعنی نواحی تقاضا به غیر از دو ناحیه که جلوتر بررسی خواهیم کرد مورد مصرف قرار گرفتند). دلیل این اتفاق آمدن فروشنده های جدید است. و نواحی تقاضایی هم که سر راه قیمت قرار دارد توسط معامله گران بزرگ پر شده است. به عبارت کلی تر چیزی سر راه قیمت نیست و قیمت خیلی شارپ و تقریبا بدون مکث خواهد ریخت.

بعد از حالت CP ما دو سناریو داریم:

 

  1. عبور قیمت از محدوده مهم و خارج شدن از حالت CP.
  2. برگشت قیمت.

 

نکته: در سناریو 2 حتما باید کف شکسته شود وگرنه حرکت CP ادامه پیدا می‌کند.

بررسی سناریو 1 (خارج شدن قیمت از حالت فشردگی در پرایس اکشن)

دو ناحیه در CP برای ما حائز اهمیت است که به صورت مقدماتی آن را مشخص کردیم. که به آن‌ها PCP(Pre – CP) و ECP(End – CP) گفته می‌شود. این دو ناحیه حائز اهمیت هستند و قیمت می‌تواند در آینده در صورت برگشت به آن‌ها واکنش دهد.

سناریو 2 (برگشت قیمت)

اگر قیمت هم PCP و هم ECP را Engulf کند، بیس‌هایی به موجود می‌آید که میتوان آن‌ها را بیس PCP (یا  Kink یا گره) و بیس ECP (Kink یا گره) نامید. و قیمت در آینده می‌تواند به آن‌ها واکنش نشان بدهد. (مخصوصا بیس PCP).

نکته: وقتی قیمت فشرده می‌شود معمولا دیدگاه این است که قیمت قرار است خلاف جهت فشردگی حرکت کند. برای مثال یکی از الگوها معروف، الگوی Wedge است.

نکته: جلوتر اشاره خواهیم کرد که الگویی مثل Three Drive ذات حرکتی شبیه به CP دارد.

حالت دیگر

مبحث CP که تا الان خواندید مربوط به پاکسازی سفارشات بود. و ممکن است CP دیگری را شاهد باشیم که این پاکسازی سفارشات در آن انجام نگردد. در این حالت بازار در حال تشکیل یک رنج (بلاتکلیفی) است. و در این ناحیه کندل ها از سایز معمولی کوچیک‌تر می‌ گردند. در این موقعیت بازار همانند یک فنر است که اگر فنر از هر طرف باز گردد می‌تواند یک حرکت شارپی را ایجاد کند.

 

دسترسی سریع

مقالات مرتبط

{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.singularReviewCountLabel }}
{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.pluralReviewCountLabel }}
{{ options.labels.newReviewButton }}
{{ userData.canReview.message }}
جستجوهای محبوب:
برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.