انواع Crypto Scam در بازار ارز دیجیتال

آیا نگران Crypto Scam و کلاهبرداری‌ در معاملات خود هستید؟ مقاله‌ی زیر را بخوانید تا از آخرین تاکتیک‌های کلاهبرداران مطلع شوید. در درس قبل با بخشی از انواع کلاهبرداری های ارز دیجیتال آشنا شدید. اکنون ادامه این مبحث را بخوانید.

کلاهبرداری های باج خواهی

Crypto Scam باج‌گیری زمانی است که یک مجرم تهدید می‌کند اطلاعات خصوصی یا اطلاعاتی را افشا می‌کند که به جایگاه شما در جامعه، روابط خانوادگی یا اجتماعی یا شغل حرفه‌ای آسیب می‌رساند، مگر اینکه پول را برای وی پرداخت کنید.

کلاهبرداران ایمیلی برای شما ارسال می کنند و ادعا می کنند که مدرکی دارند که نشان دهد شما از وب سایت های بزرگسالان یا سایر وب سایت های غیرقانونی بازدید کرده اید. مگر اینکه ارز دیجیتال ارسال کنید یا کلیدهای خصوصی خود را به اشتراک بگذارید.

فریب نخورید مگر اینکه گوشی یا رایانه شما واقعاً هک شده باشد باشید، احتمال اینکه باج‌گیر واقعاً چیزی داشته باشد نزدیک به صفر است.

کلاهبرداران احتمالاً همان ایمیل را برای بسیاری از افراد ارسال کرده اند و فقط امیدوارند که برخی به اندازه کافی بترسند و به خواسته های خود تسلیم شوند.

 

کلاهبرداری های عرضه اولیه کوین (ICO)

عرضه اولیه کوین (ICO) معادل ارز دیجیتال عرضه عمومی اولیه (IPO) برای یک سهام است.

تفاوت بزرگ این است که IPO در محیطی قانونی رخ می دهد و شامل شرکت های خصوصی است که دارای سابقه اجرایی ثابت هستند، در حالی که ICO در محیط غیرقانونی رخ می دهد و به این معنی است که شرکت های زیادی وجود دارند که سابقه اجرایی کمی دارند یا اصلا ندارند.

با ICO، شرکت‌ها می‌توانند برای تامین مالی پروژه رمز ارزی جدید مانند یک ارز دیجیتال جدید، پول جمع‌آوری کنند. اساسا راهی برای یک استارت آپ رمزارز برای جمع آوری پول از کاربران آینده خود است. و در ازای تامین وجوه، سرمایه گذاران ICO کوین های تازه ضرب شده دریافت می کنند.

رونق ICO در سال 2017 وجود داشت و کمتر از یک سال بعد، بیش از 1000 ICO از بین رفتند بسیاری از ICO ها کلاهبرداری های بزرگی هستند.

این اتفاق تعجب آور نبود زیرا اکثر پروژه های کریپتوی جدید صرفاً کپی برداری از ارزهای دیجیتال موجود با برخی اسناد به معنای واقعی کلمه سرقت ادبی از پروژه های دیگر بودند. برخی از ICO ها توسط تیم هایی هدایت می شدند که ناشناس بودند یا سابقه ای در حوزه کریپتو نداشتند.

کلاهبرداران ICO نوع جدیدی از ارزهای دیجیتال را تبلیغ می‌کنند که ادعا می‌کند کوین بزرگ بعدی است، مطالب بازاریابی قانع‌کننده را به اشتراک می‌گذارند، از مردم درخواست پول می‌کنند تا سرمایه‌گذاران اولیه باشند و زمانی که پول کافی جمع‌آوری شد، با سرمایه همه ناپدید می‌شوند.

 

کلاهبرداری پمپ و تخلیه یا Pump and Dump

Crypto Scam پمپ و تخلیه شامل تلاش فردی یا گروهی برای افزایش قیمت یک ارز دیجیتال و اجازه دادن به آنها برای فروش دارایی های خود و کسب ثروت سریع تراست. 

ارزهای دیجیتال اغلب به تازگی منتشر می شوند و سابقه معاملاتی کمی دارند یا با حجم کم معامله می شوند.

این طرح با کلاهبردارانی شروع می شود که ابتدا کوین یا توکن خاصی خریداری می کنند. هنگامی که جمع آوری آنها به پایان رسید، به روشی هماهنگ شروع به تبلیغات (پمپ کردن) کوین یا توکن مدنظر می کنند از طریق شبکه های اجتماعی، چت های گروهی، ایمیل، انجمن ها، و کانال های دیگر، به امید ایجاد ترغیب و وسوسه بیشتر در خرید که قیمت را به سرعت بالا می برد.

آنها در پیام‌های خود از شکلک‌هایی مانند 🚀 و 🌙 (که نشان می‌دهد قیمت به زودی افزایش پیدا می‌کند) یا 💎و 🙌 (به معنای خریدن و هرگز نفروختن) استفاده می‌کنند. آن‌ها اطلاعات جعلی یا گمراه‌کننده را پست می‌کنند تا مردم را در مورد پتانسیل کریپتو هیجان‌زده کنند.

با افزایش شدید قیمت به دلیل فشار شدید خرید، کلاهبرداران در حال فروش (دامپینگ) رمزارز هستند. در نهایت، زمانی که خریدار دیگری باقی نماند، قیمت شروع به کاهش می کند.

و هنگامی که مردم متوجه می شوند تبلیغات جعلی بوده است، شروع به فروش می کنند تا زیان خود را محدود کنند که کاهش قیمت را بیشتر تسریع می کند. بسیاری از افرادی که در حین هیجان زدگی خرید کردند، در نهایت ضرر می کنند. کل طرح پمپ و تخلیه می تواند در عرض چند دقیقه اتفاق بیفتد.

 Crypto Scam

Rug Pull Crypto Scam

این نوع Crypto Scam زمانی اتفاق می‌افتد که سازندگان پروژه رمزارزی جدید، توکن جدید خود را برای افزایش آگاهی و جذب مردم برای خرید آن در یک صرافی غیرمتمرکز (DEX) تبلیغ می‌کنند، تقاضا برای توکن افزایش می‌یابد و باعث افزایش قیمت آن قبل از ناپدید شدن وجوه می‌شود. افرادی که خرید کردند با توکنی بی ارزش باقی می مانند.

 در اخیرترین کلاهبرداری، توکن‌ها در یک صرافی غیرمتمرکز (DEX) فهرست شدند، جایی که افراد دیگر می‌توانستند توکن را در ازای یک ارز دیجیتال قانونی خریداری کنند.

هنگامی که استخر نقدینگی در DEX راه‌اندازی شد، صاحبان پروژه کریپتو که بیشتر عرضه توکن را در اختیار داشتند، به شدت توکن را برای جذب خریداران جدید تبلیغ کردند. 

با شروع افزایش قیمت، توجه رسانه ها و خریداران بیشتری را به خود جلب می کند. افراد بیشتر و بیشتری ارز دیجیتال قانونی خود را با این توکن مبهم مبادله می کنند. بنابراین زمانی که کلاهبرداران توکن های خود را می فروشند، کلاهبرداران در حال جمع آوری ارز دیجیتال قانونی هستند. در نهایت، آنها با ذخایر بزرگ ارز دیجیتال مشروع ناپدید می گردند و قربانیان را با توکن های بی ارزش باقی می گذارند.

 

کلاهبرداری های جعل هویت

Crypto Scam جعل هویت زمانی است که کلاهبرداران به عنوان منبع قابل اعتمادی ظاهر می شوند تا شما را متقاعد کنند که تراکنش ارز دیجیتال را انجام دهید.

آنها از طریق تلفن یا ایمیل با شما تماس می گیرند و وانمود می کنند که سازمانی دولتی یا اداره تامین اجتماعی، شرکت های کارت اعتباری، بانک ها و ارائه دهندگان خدمات مانند شرکت های مخابراتی یا برق هستند.

ممکن است در مورد نیاز به پرداخت جریمه یا صورت حساب با شما صحبت کنند. آنها از شما می خواهند که پرداخت را با ارز دیجیتال تکمیل کنید.

 

کلاهبرداری های پشتیبانی فنی

کلاهبرداری پشتیبانی فنی نوع خاصی از کلاهبرداری جعل هویت است که در آن شخصی به عنوان پشتیبان فنی ظاهر می گردد تا سعی کند به دارایی های ارز دیجیتال شما دسترسی پیدا کند.

کلاهبردار از طریق تلفن، ایمیل، پیامک یا تلگرام با شما تماس می گیرد و ادعا می کند که از یک شرکت قانونی است و اشاره می کند که مشکلی در حساب شما وجود دارد و پیشنهاد کمک به مدیریت رمز شما را می دهد. سپس اطلاعات ورود و تأیید هویت دو مرحله ای را از شما می خواهد.

تاکتیک های دیگر شامل درخواست از شما برای ارسال رمزارز به آدرس کیف پول دیگری یا نیاز به دسترسی کامل از راه دور به رایانه شما است. 

در این سناریوها، آنها بسیار قانع کننده به نظر می رسند یا به روند کار حالت اضطرار و فوریت می بخشند. این کلاهبرداران در متقاعد کردن شما برای به اشتراک گذاشتن اطلاعات محرمانه ماهرند. 

حتی شماره تلفن یا ایمیلی که با شما تماس می گیرند ممکن است واقعی به نظر برسد. اما مهم است که بدانید یک شرکت قانونی هرگز از شما اطلاعات ورود یا کد تایید هویت دو مرحله ای را نمی خواهد.

نمایندگی های پشتیبان مشتری از هر صرافی قانونی هرگز اطلاعات زیر را نمی خواهند:

 

  •   نام کاربری حساب شما
  •   رمز عبور حساب شما
  •   کد تایید هویت دو مرحله ای
  •   آدرس کیف پول یا کلید خصوصی یا کلید بازیابی
  •   دسترسی از راه دور به کامپیوتر شما
  •   درخواست حذف یا تغییر تنظیمات امنیتی خود در حساب یا دستگاه شما

 

تاییدیه های جعلی سلبریتی ها و افراد مشهور

این نوع  Crypto Scam شبیه به کلاهبرداری های جعل هویت است، اما به طور خاص شامل افراد مشهور و اینفلوئنسرهای آنلاین می شود.

کلاهبرداران به عنوان افراد مشهور یا تأثیرگذار ظاهر می‌گردند تا سرمایه‌گذاری کریپتو خود را تبلیغ کنند یا مستقیماً از افراد بخواهند که برای آنها ارز دیجیتال ارسال کنند. 

این پیام‌ها از حساب‌های شبکه های اجتماعی می‌آیند که واقعی به نظر می‌رسند یا در واقع واقعی هستند، اما هک شده و توسط کلاهبردار تصرف شده‌اند. و از عکس‌ها یا ویدیوهای شخص مشهور برای قانونی‌تر جلوه دادن پیام استفاده می‌شود.

 

اگر پستی از فرد مشهور یا تأثیرگذاری در شبکه های اجتماعی می بینید که به شما می گوید ارز دیجیتال بفرستید کلاهبرداری است. حتی ممکن است مشاهده کنید که کاربران دیگری به این پست پاسخ می دهند و می گویند که چگونه درآمد کسب کرده اند. اما این پاسخ ها جعلی هستند و توسط ربات ها ایجاد شده اند.

 Crypto Scam

Loader Crypto Scam

در این کلاهبرداری، ناشناسی اطلاعات ورود به حساب صرافی ارز دیجیتال شما را می خواهد. زیرا این فرد به حسابی با محدودیت بالا نیاز دارد. در ازای آن، کلاهبردار درصدی از سودی که به دست می آورد را به حساب شما انتقال می کند.

هنگامی که به حساب شما دسترسی پیدا کرد، حساب شما را با کریپتو بارگذاری می کند. رمزارز از کجا آمده است؟ وی با استفاده از روش کارت اعتباری کریپتو را در حساب شما خریداری می کند. 

از چه کارت اعتباری استفاده می کند؟ معمولاً اطلاعات کارت اعتباری شما است.

اساساً، حساب شما برای خرید ارز دیجیتال با هزینه‌های جعلی کارت اعتباری استفاده می‌گردد و سپس کلاهبردار تمام ارزهای دیجیتال را به آدرس دیگری منتقل می‌کند و کل حساب شما را تخلیه می‌کند.

هنگامی که دارنده کارت قانونی، Scam را کشف کرد، مسئولیتی در قبال هزینه ها نخواهد داشت. از آنجایی که خریدهای کریپتو در حساب شما اتفاق افتاده است، مسئولیت هزینه ها بر عهده شما خواهد بود.

کلاهبرداری های استخدامی

کلاهبرداری استخدامی زمانی اتفاق می‌افتد که کلاهبردار به عنوان استخدام‌کننده شغل ظاهر می‌شود و جویندگان کار را فریب می‌دهد تا برایش ارز دیجیتال ارسال کنند.

کلاهبرداران به دنبال افرادی می گردند که رزومه خود را به صورت آنلاین ارسال کرده اند و پیشنهادهای شغلی را برای آنها ایمیل می کنند. 

اما برای عضویت در شرکت ابتدا باید هزینه آموزش را پرداخت کنید. که باید به صورت ارز دیجیتال پرداخت شود. در واقع هیچ شغلی وجود ندارد.

در ایمیل، که به عنوان یک قرارداد کار آمده است، ممکن است پیوندی را برای شما ارائه دهند تا روی آن کلیک کنید یا یک پیوست را اضافه کنید. روی هیچ پیوندی کلیک نکنید و هیچ پیوستی را باز نکنید.

نوع دیگری از کلاهبرداری استخدام، فریلنسرها را هدف قرار می دهد. این کلاهبرداری پرداخت برای کار از شما می‌خواهد قبل از اینکه بتوانید برای آن‌ها کار و ثبت‌نام کنید و باید هزینه‌ای بپردازید یا محصولی را با استفاده از ارز دیجیتال بخرید.

 

کلاهبرداران ممکن است ادعا کنند که دارای اطلاعات حساسی از شما هستند، مانند داده‌های مربوط به بازدید شما از سایت‌های نامناسب یا غیرقانونی، اما معمولاً این تهدیدات بی‌اساس هستند.

کلاهبرداری پونزی زمانی اتفاق می‌افتد که سودهای وعده داده شده به سرمایه‌گذاران از پولی پرداخت می‌شود که از سرمایه‌گذاران جدید جذب می‌شود، نه از سود واقعی حاصل از سرمایه‌گذاری.

ICOها به دلیل عدم وجود قوانین مشخص و سابقه‌ی اجرایی ناکافی شرکت‌ها در این عرصه، مستعد کلاهبرداری هستند. بسیاری از این ICOها تنها به دنبال جذب سرمایه‌های اولیه و فرار با آن هستند.

برای محافظت در برابر این نوع کلاهبرداری، همیشه پیش از سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال، تحقیقات دقیق انجام دهید، از منابع معتبر اطلاعات دریافت کنید و از دنبال کردن توصیه‌های بی‌اساس در شبکه‌های اجتماعی خودداری کنید.

دسترسی سریع

مقالات مرتبط

{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.singularReviewCountLabel }}
{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.pluralReviewCountLabel }}
{{ options.labels.newReviewButton }}
{{ userData.canReview.message }}
جستجوهای محبوب:
برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.