بررسی انواع حساب فارکس + تفاوت آنها

forex account

انواع حساب فارکس

در قلمرو متنوع انواع حساب فارکس تفاوت های آنها را باهم مقایسه کنید و متناسب با اهداف مالی خود بهترین نوع حساب فارکس را انتخاب کنید. انواع حساب در بازار مبادله جفت ارزها یا همان فارکس عبارتند از:

 1. حساب دمو
 2. حساب ریل
 3. حساب های سرمایه گذاری

حساب آزمایشی Demo Account

حساب دمو یا همان حساب آزمایشی غیر واقعی حسابی است که با استفاده از آن می‌توانید در بازار فارکس قبل از انجام معامله تمرین انجام دهید و درست زمانی که حرفه‌ای شدید معامله واقعی باز کنید. در واقع این حساب به تریدر کمک می‌کند تا با انجام آزمون و خطا عملکرد خود را بهبود ببخشد بدون اینکه ذره‌ای از سرمایه خود را از دست بدهد.

زیرا همانطور که از اسم این حساب مشخص است حساب مجازی هیچ پولی جهت معامله وارد آن نمی‌شود. و در ازای آن هیچ سودی هم دریافت نمی‌شود.

مزایای حساب دمو

 1. انجام تکرار و تمرین بدون از دست دادن سرمایه
 2. بررسی تمام قابلیت‌های نرم‌افزارهای معاملاتی
 3. محیط کاملاً مشابه به معامله واقعی
 4. ایجاد حس اعتماد به نفس در تریدر
 5. امکان انجام معامله بدون ریسک
 6. افزایش مهارت‌های معاملاتی
 7. آزمایش بروکر و خدمات آن
 8. کنترل کردن احساسات

معایب حساب دمو

 1. اسپردهای خیلی کم و رقابتی
 2. عدم تاخیر در اجرای سفارشات
 3. استفاده از لورج یا اهرم‌های بسیار بالا
 4. تجربه نکردن ریسک‌های موجود در بازار
 5. انجام معاملات مکرر و بدون مدیریت سرمایه
 6. نبود هزینه‌های معاملاتی واقعی مثل کمیسیون
 7. تثبیت رفتار معاملاتی غلط در شخصیت معامله‌گر
 8. تجربه نکردن احساسات واقعی حاصل از روانشناسی بازار و ضرر و زیان ناشی از معاملات

حساب فارکس واقعی: Real Account

حساب واقعی فضایی است که شما وارد دنیای تریدینگ با پول واقعی می‌شوید در فارکس اصطلاحاً به آن Live Account نیز گفته می‌شود شما در فضای واقعی باید با سرمایه واقعی‌تان ترید کنید.

تفاوت حساب فارکس دمو و حساب ریل در چیست؟

 • سفارش‌های حساب دمو همیشه انجام می‌شوند

از آنجایی که در حساب دمو عامل نقدینگی وجود ندارد بروکرهای فارکس سفارش‌ها را در لحظه انجام می‌دهند. در حالی که در بازار واقعی ممکن است که در آن لحظه قیمت تغییر کند و خریدار و یا فروشنده در لحظه وجود نداشته باشد

 • سرعت بالای اجرای سفارشات

از آنجایی که حساب دمو تنها آینه‌ای از اتفاقات واقعی بازار فارکس است نیازی نیست که معامله‌گر منتظر طرف مقابل برای خرید و فروش یا نقدینگی بروکر باشد. به بیان دیگر همانگونه که گفته شد در حساب دمو به محض ارسال دستور سفارش عملیات انجام می‌شود.

 • عدم وجود لغزش قیمتی

به سفارش‌ها در حساب دمو احترام گذاشته می‌شود و شما می‌توانید در یک قیمت دقیق وارد یک موقعیت و یا از آن خارج شوید. بروکر در حساب دمو چیزی برای از دست دادن ندارد…

 • تاخیر در اجرای دستورات و سفارشات

در حساب واقعی فارکس ممکن است با مشکل عدم اجرایی دستورات و سفارش‌ها روبرو شوید. زیرا گاهی اوقات قیمت‌های موجود با قیمت‌های درخواستی معامله‌گران در یک بازار پر نوسان مطابقت ندارد این مشکل در حساب آزمایشی که در آن عرضه و تقاضای واقعی وجود ندارد هرگز اتفاق نمی‌افتد.

 • اسپردهای متفاوت

در حساب‌های دمو تریدرها معاملات خود را به اسپردهای کمتر و یا گاهی بدون اسپرد انجام می‌دهند بیشتر بروکرهای فارکس این کار را به دلیل جذب مشتریان جدید و به دلایل بازاریابی انجام می‌دهند

 • ارائه قیمت‌های متفاوت

اغلب بروکرها در حساب‌های واقعی قیمت‌ها را زنده نمایش می‌دهند اما در حساب آزمایشی قیمت‌ها را با چند دقیقه تاخیر در پلتفرم به نمایش می‌گذارند به همین دلیل قیمت‌های حساب واقعی با حساب دمو ممکن است متفاوت باشند.

 • هزینه‌های پنهان معاملاتی

حساب آزمایشی فارکس ساختار قیمتی یکسانی با حساب زنده یا واقعی ندارد. هزینه‌هایی که بروکرها در حساب واقعی از شما کسر می‌کنند متفاوت و گاهی سوال برانگیز هستند این هزینه‌ها عبارتند از: هزینه سپرده گذاری، هزینه برداشت، هزینه‌های شبانه، هزینه رول اور، هزینه مارجین و… .

 • مسائل روانشناسی و تحریک احساسات

انجام معاملاتی عاری از احساسات در حساب دمو کار سختی نیست، چرا که ویس و خطری شما را تهدید نمی‌کند اما زمانی که پول واقعی در میان است احساسات قوت می‌گیرند و همه چیز ۳۶۰ درجه تغییر می‌کند و این امر ممکن است حساب شما را در خطر قرار دهد.

 • کسب مهارت‌های مدیریت ریسک

بر خلاف حساب دمو در حساب ریل دکمه‌ای به نام شروع مجدد وجود ندارد. پس شما را وادار می‌سازد تا به قوانین مدیریت سرمایه و ریسک پایبند باشید.

 زمان مناسب برای مهاجرت از حساب دمو به حساب ریل؟

 1. سود بیشتر از زیان باشد
 2. تثبیت در سودآوری
 3. پایبند بودن به استراتژی معاملاتی
 4. رعایت قوانین مدیریت سرمایه
 5. افتتاح حساب ریل با موجودی کم

انواع حساب واقعی

امروزه بروکرهای مختلف برای کسب رضایت حداکثری معامله‌گران حساب‌های مختلفی ارائه می‌کنند. مهمترین نوع حساب‌های واقعی فارکس عبارتند از:

 • حساب معاملاتی استاندارد فارکس
 • حساب معاملاتی فیکس یا اسپرد ثابت
 • حساب معاملاتی استاندارد فارکس
 • حساب معاملاتی سنتی
 • حساب معاملاتی اسلامی (بدون سوآپ)
 • حساب معاملاتی ECN
 • حساب معاملاتیSTP
 • حساب های سرمایه گذاری

حساب معاملاتی استاندارد فارکس

رایج‌ترین نوع حساب معاملاتی و یک نوع حساب پایه است که برای معامله‌گران جدید و کسانی که ترجیح می‌دهند با مبالغ کمتری معامله کنند مناسب است. آنها حداقل الزامات سپرده کمتری دارند، امکان ترید کوچکتر را فراهم می‌کنند و دسترسی به محبوب‌ترین جفت ارز و اهرم را فراهم می‌کنند این حساب ها عموما بدون کمیسیون هستند.

این حساب‌ها اغلب بدون کمیسیون هستند ولی اندک از اسپرد بالاتری دارند و برای معامله‌گران با سطح تجربه‌ متوسط تا بالا در نظر گرفته شده است که به دنبال معامله با سرمایه متوسط تا بالا هستند.

علاوه بر اندازه لات استاندارد، اکثر حساب‌های استاندارد امکان معامله با لات‌های کوچک و میکرو را نیز ارائه می‌دهند.

حساب معاملاتی فیکس یا اسپرد ثابت

این حساب ها دارای اسپرد ثابت و بدون تغییر هستند و مشابه حساب‌های استاندارد، کمیسیون ندارند.

این حساب با مزیت ثابت بودن و عدم متغیر بودن اسپردش در بازار فارکس و متالز می‌تواند برای معامله‌گرانی که از معاملات بلند مدت استفاده می‌کنند و یا تریدرهایی که در زمان انتشار اخبار مایل به باز کردن پوزیشن هستند مناسب باشد.

ولی این حساب به دلیل بالا بودن اسپردش در مقایسه با حساب ای‌سی‌ان نمی‌تواند گزینه مناسبی برای اسکالپرها باشد.

حساب معاملاتی سنتی

حساب سنتی نوعی حساب معاملاتی فارکس است که به معامله‌گران اجازه می‌دهد تا با مانده‌ای که به سنت اندازه‌گیری می‌شود به جای دلار معامله کنند.

اینو حساب معمولاً توسط کارگزاران فارکس آنلاین ارائه می‌شود و برای معامله‌گرانی طراحی شده است که تجربه کمتری داشته و می‌خواهند با سرمایه کمتری معامله کنند یک حساب سنتی مانند یک حساب استاندارد فارکس عمل می‌کند اما با یک تفاوت.

در این حساب‌ها موجودی بر حسب سنت اندازه‌گیری شود و نه دلار.

به این معنی که یک معامله‌گر با موجودی ۱۰۰ دلار در یک حساب استاندارد موجودی ١٠٠٠٠ سنت در یک حساب سنتی خواهد داشت این می‌تواند مدیریت ریسک را برای معامله‌گران آسان‌تر کند زیر معاملات کوچکتر را می‌توان با سرمایه کمتری انجام داد.

حساب معاملاتی اسلامی (بدون سوآپ)

بر اساس قوانین اسلامی، مسلمانان از کسب سود با بهره منع شده‌اند. این قانون در مورد بهره‌ای که بانک‌ها می‌دهند یا از سرمایه‌گذاری هم به دست می‌آید جاری است. بسیاری از بروکرها برای معامله‌گران مسلمان امکان باز کردن حساب اسلامی را فراهم کردند که در آن معاملات بدون بهره صورت می‌گیرد. به این نوع حساب فارکس بدون ربا یا همان حساب اسلامی گفته می‌شود.

در این نوع حساب‌ها سواپ یا همان بهره شبانه به معاملاتی که حداقل یک شبانه روز باز می‌ماند تعلق نخواهد گرفت. این حساب‌ها مناسب کسانی است که دیدگاه بلند مدت دارند و معاملات آنها حداقل به مدت یک شبانه روز باز می‌ماند.

حساب معاملاتی ECN: حساب فارکس

حساب ECN (شبکه ارتباطات الکترونیکی) به معامله‌گران اجازه می‌دهد مستقیماً و بدون دخالت میز معاملات به بازار بین بانکی دسترسی داشته باشند. کارگزاران ECN معمولا دسترسی به مجموعه بزرگتری از ارائه دهندگان نقدینگی مانند بانک‌ها صندوق‌های تامینی و سایر فعالان بازار را فراهم می‌کنند که به معامله‌گران اجازه می‌دهد تا قیمت بهتر و سرعت اجرای سریع‌تری داشته باشند حساب‌های ECN هیچ تضاد منافعی ندارند. زیرا میز معامله وجود ندارد به این معنی که کارگزار در هیچ معامله‌ای به عنوان طرف مقابل عمل نمی‌کند بلکه کارگزار به سادگی معامله را با بهترین قیمت پیشنهادی یا درخواستی موجود مرتبط می‌کند.

این حساب دارای اسپرد بسیار پایین است ولی کمیسیون دریافت می‌گردد. همچنین مناسب برای معامله‌گران حرفه‌ای و سرمایه‌گذاران بزرگ است.

حساب معاملاتیSTP: حساب فارکس

حساب های STP نوعی حساب معاملاتی فارکس هستند که شبیه به حساب ECN هستند زیرا به معامله‌گران اجازه می‌دهند مستقیماً به بازار بین بانکی دسترسی داشته باشند.

با این حال در حالی که کارگزاران ECN معامله‌گران را مستقیماً به چندین ارائه دهنده نقدینگی متصل می‌کنند، کارگزاران STP معمولاً فقط یک یا چند ارائه دهنده نقدینگی دارند. هزینه معاملاتی این نوع حساب ها اندکی بالاتر است. حساب‌های STP معمولا در مقایسه با حساب‌های ECN اسپرد کمی گسترده‌تر ارائه می‌دهند.

اما همچنان پایین‌تر از اکانت مارکت میکر هستند. از آنجایی که هیچ میز معاملاتی وجود ندارد، کارگزاران STP به عنوان طرف مقابل هیچ معامله‌ای عمل نمی‌کنند. و در عوض به سادگی معاملات را به یک ارائه دهنده نقدینگی منتقل می‌کنند.

این نوع حساب برای معامله‌گرانی مناسب است که می‌خواهند به بازار بین بانکی دسترسی داشته باشند اما کارگزاری با اسپرد کمی بالاتر را ترجیح می‌دهند.

حساب های سرمایه گذاری در فارکس

 • حساب معاملاتی PAMM فارکس
 • حساب معاملاتی کپی تریدینگ

حساب معاملاتی PAMM فارکس

در این حساب سرمایه‌گذاران در استراتژی معاملاتی یک مدیر حرفه‌ای سرمایه‌گذاری می‌کنند این حساب‌ها توسط برخی کارگزاران فارکس ارائه می‌شود.

در یک حساب PAMM مدیر پول مسئول انجام تمام معاملات است در حالی که سرمایه‌گذاران تنها محصول واریز و برداشت وجوه هستند.

سود و زیان حساب به نسبت سرمایه‌گذاری بین سرمایه‌گذاران تقسیم می‌گردد. به عنوان مثال اگر یک سرمایه‌گذار ۱۰ درصد از کل سرمایه را در یک حساب PAMM سرمایه‌گذاری کرده باشد ۱۰ درصد از سود و زیان حساب را دریافت می‌کند.

حساب معاملاتی کپی تریدینگ

سی تی شکلی از مدیریت پورتفولیو است. در این روش شما باید معامله‌گران حرفه‌ای را پیدا کنید و معاملات آنها را کپی کنید. استفاده از این روش برای افراد تازه کار و کسانی که وقت کافی جهت بررسی نمودارها را ندارند مفید است کپی ترید به دو صورت دستی و اتوماتیک انجام می‌گردد در روش دستی شما با گرفتن سیگنال‌های معاملاتی از معامله‌گران و تحلیلگران اقدام به کپی معاملات ایشان می‌کنید.

در روش اتوماتیک شما حساب فارکس معاملاتی خود را به حساب معاملاتی یک معامله‌گر حرفه‌ای متصل کرده و معاملات ایشان به صورت کاملاً اتوماتیک در حساب شما از طریق ربات‌های معامله‌گر کپی می‌شود.

 

 

دسترسی سریع

مقالات مرتبط

{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.singularReviewCountLabel }}
{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.pluralReviewCountLabel }}
{{ options.labels.newReviewButton }}
{{ userData.canReview.message }}
جستجوهای محبوب:
برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.