میم کوین و استیبل کوین چیست؟

با درک روشنی از میم کوین ها و مفهوم استیبل کوین به دنیای ارز دیجیتال قدم بگذارید و تأثیر آن‌ها را در چشم‌انداز معاملاتی خود بیابید.

مفهوم میم

برای درک اینکه میم کوین چیست، ابتدا باید بفهمید میم چیست؟

اصطلاح میم در سال ۱۹۷۶ توسط زیست‌شناس تکاملی بریتانیایی به نام ریچارد داوکینز در کتابش به نام  ژن خودخواه معرفی شد.

 

او به یک اسم مستعار نیاز داشت تا مفهوم انتقال یک ایده را توصیف کند و ابتدا با کلمه یونانی mimeme، به معنای تقلید، بازی کرد. اما او می‌خواست یک کلمه کوتاه‌تر مشابه کلمه انگلیسی  ژن  داشته باشد و در نهایت به میم رسید.

میم به عنوان تصویر، ویدیو یا متن شوخی که کپی می‌شود با اختلافات کوچک و توسط کاربران علاقه‌مند به سرعت و گسترده معمولاً از طریق رسانه‌های اجتماعی منتشر می‌شود، معروف است. به عبارت دیگر، میم یک شوخی آنلاین است. بنابراین، میم کوین یک رمزارز بر اساس یک شوخی آنلاین است.

افرادی هستند که می گویند میم کوین در واقع یک رمزارز واقعی نیست و تنها یک شوخی آنلاین به نام یک رمزارز است.

میم کوین ها اصولاً برای ایجاد خنده در جامعه کریپتو بوجود آمدند. نام مناسب‌تر برای این کوین‌ها  کوین های شوخی  خواهد بود چون قرار است شوخی باشند و هیچ کاربردی ندارند، یعنی باید بی ارزش باشند.

اما اگر به اندازه کافی میم کوین های خاصی را خریداری کرده بودید، تا بانک می خندیدید زیرا ممکن بود میلیون ها درآمد کسب می کردید.

 

میم کوین های محبوب کدامند؟

با توجه به اینکه جامعه کریتو احتمالاً عاشق سگ است، بزرگترین کوین میم ها تم مربوط به سگ دارند.

دوج‌کوین (DOGE)

دوج‌کوین (DOGE) اولین کوین میم بود. بر اساس میم  دوج  که از یک عکس سگ ژاپنی با نژاد شکاری به نام Shiba Inu به وجود آمده است.

این کوین توسط جکسون پالمر و بیلی مارکوس در سال ۲۰۱۳ به عنوان یک شوخی برای مسخره کردن صنعت رمزارز به دلیل تمامی ارزهای جانبی یعنی آلتکوین هایی که در آن زمان راه اندازی می‌شدند، بوجود آمد. آنها کد منبع Litecoin را گرفته، تغییراتی ایجاد کردند و آن را به  دوج‌کوین تغییر نام دادند.

 

میزان عرضه Dogecoin در ابتدا 100 میلیارد سکه بود اما بعداً به عرضه نامحدود تغییر یافت. بخش خنده دار این بود که مردم شروع به جدی گرفتن آن به عنوان یک ارز دیجیتال کردند و یک جامعه آنلاین از علاقه مندان به سرعت در اطراف Dogecoin شکل گرفت. در حال حاضر بیش از 2.3 میلیون عضو در subreddit r/dogecoin وجود دارد

طرفداران  آن به عنوان ارتش دوج‌کوین شناخته می‌شوند که تعطیلات خود را،  روز دوج ، جشن می‌گیرند.

محبوبیت دوج‌کوین با توییت میلیاردرهای مشهور، ایلان ماسک و مارک کوبان، افزایش یافت. در نتیجه، قیمت دوج‌کوین افزایش یافت و به یکی از ده رمزارز بزرگ تبدیل شد.

 

شیبا اینو (SHIB)

موفقیت دوج‌کوین به سرعت تقلیدگران را جلب کرد. در حالی که دوج‌کوین (DOGE) اولین میم کوین بود، رمزارزهای دیگر با تم موضوع سگ به عنوان چالشی برای برتری بر دوج‌کوین ظاهر شدند. بزرگترین  رقیب  دوج‌کوین، شیبا اینو (SHIB) است.

شیبا کوین در اوت ۲۰۲۰ توسط بنیان‌گذاریا گروهی ناشناس به نام  ریوشی  راه‌اندازی شد. هدف اصلی این بود که به معنای واقعی با دوج‌کوین رقابت کند و خود را  قاتل دوج‌کوین  اعلام کند.

شیبا اینو یک توکن ERC-20 است که بر روی بلاک چین اتریوم ایجاد شده است. و با دوج‌کوین که بر روی بلاک چین خود اجرا می‌شود، تفاوت دارد. به دلیل اینکه SHIB بر روی اتریوم ایجاد شده است و دارای قابلیت قرارداد هوشمند است، از نظر فنی موارد استفاده بسیار بیشتری نسبت به DOGE دارد، که اساساً مانند بیت کوین برای جوکرها عمل می کند.

محبوبیت شیبا اینو به شدت افزایش یافت وقتی ایلان ماسک درباره سگ خود توییت کرد و گفت: شیبا اینوی من به نام فلوکی Floki خواهد بود.

SHIB حتی به طور موقت در اکتبر ۲۰۲۱ به عنوان تاپ داگ از DOGE پیشی گرفت.

 

تفاوت میان میم کوین ها و رمزارزها چیست؟

میم کوین ها در واقع رمزارز هستند. بزرگترین تفاوت این است که میم کوین ها به دلیل ارتباط با سلبریتی‌ها و تأثیرگذاران آنلاین، توجه بسیار بیشتری جلب می‌کنند.

آنها همچنین تمایل دارند یک جامعه بزرگ و پرشور شبیه به یک تیم ورزشی جهانی پشت سر خود داشته باشند. میم کوین ها به افراد مخالف خود ثابت کرده اند که هرگز قدرت پایگاه طرفداران وفادار خود را نادیده نمی گیرند.

DOGE و SHIB دوتا از بزرگترین میم کوین ها هستند، اما در CoinMarketCap، بیش از 200 میم کوین فهرست شده است. و شما متوجه خواهید شد که اکثر آنها ویژگی های مشابهی دارند:

 

ویژگی های مشابه میم کوین ها

۱. آن‌ها عرضه در گردش عظیمی اغلب در چهارچوب چندین تریلیون دارند. عرضه در گردش در رمزارزها تعداد کل کوین‌هایی است که در حال حاضر برای معامله موجود و در بازار در حال گردش هستند.

۲.  باتوجه به چنین عرضه در گردش عظیمی، بیشتر میم کوین ها با قیمت‌هایی خیلی پایینتر از ۱ دلار معامله می‌شوند. به عنوان مثال، قیمت SHIB ۰.۰۰۰۰۲۶۹۲ دلار است.

۳. چنین قیمت پایینی این کوین ها را برای بسیاری از تریدرهای رمزارز جذاب می‌کند. آن‌ها می‌توانند هزاران یا حتی میلیون‌ها سکه از یک میم کوین داشته باشند و سپس رویای آن را ببینند که قیمت میم کوین ۱۰۰۰ برابر یا بیشتر افزایش می‌یابد.

این جذابیت واقعی میم کوین ها است. تصور کنید که صاحب 10 میلیون کوین هستید که به قیمت 100 دلار خریداری کرده اید، به قیمت هر کدام 0.000001 دلار. سپس منتظر افزایش قیمت به 1 دلار باشید. شما 10 میلیون دلار خواهید داشت.

با این حال گول نخورید و شروع به رویاپردازی در مورد ثروت کنید. قیمت‌های میم کوین‌ها بسیار متغیر و پرنوسان است و بسیاری از آنها 90 درصد یا بیشتر کاهش یافته‌اند، به‌خصوص اگر در نهایت به  شیت‌کوین   تبدیل شوند.

 Stable Coin

Stablecoin یا استیبل کوین چیست؟ 

ارزهای رمزپایه مانند بیت کوین به خاطر نوسان هایی که دارند، شناخته شده اند. قیمت آنها می تواند در هر بازه زمانی به شدت نوسان کند. نگه داشتن کریپتو گاهی اوقات می تواند شبیه سوار شدن به ترن هوایی باشد.

زمانی که قیمت ارزهای دیجیتال به شدت افزایش می یابد، از این نوسانات استقبال می شود. اما همه ما می دانیم چیزی که بالا می رود، معمولاً پایین هم می آید. به عنوان مثال، نوسانات قیمت بیت کوین افسانه ای است. و بعید نیست که بیت کوین (BTC) در عرض یک ماه سقوط کند و 30 تا 50 درصد سقوط کند.

برای مقابله با چنین نوسانات قیمتی، رمزارزها یا توکن‌هایی به نام  stablecoin  توسعه یافتند. استیبل کوین ها رمزارزهای دیجیتالی هستند که پایداری قیمت آنها در طول زمان مد نظر است.

امروزه، بسیاری از stablecoin ها وجود دارند و یکی از بزرگترین بخش های بازار رمزارز با ارزش کل بازار یعنی بیش از ۱۵۰ میلیارد دلار است. برخی از stablecoin ها در واقع در پنج رمزارز بزرگتر قرار دارند.

 

استیبل کوین 

استیبل کوین آلت کوینی است که برای حفظ ثبات قیمت در طول زمان طراحی شده است. استیبل کوین ها پایدار هستند زیرا ارزش خود را به یک دارایی اساسی متصل یا Peg می کنند. دارایی پایه بسته به استیبل کوین خاص متفاوت است. 

اکثر آنها به دلار آمریکا متصل هستند، اما استیبل کوین هایی وجود دارند که به سایر ارزهای فیات مرتبط هستند. استیبل کوین ها در ابتدا محبوبیت خود را افزایش دادند زیرا انتقال آنها بین صرافی های مختلف ارز دیجیتال آسان بود.

در سال‌های اولیه ترید، بسیاری از صرافی‌های کریپتو دسترسی بانکی را دشوار می‌دانستند، بنابراین شما نمی‌توانستید جفت‌های کریپتو/فیات، مانند BTC/USD را معامله کنید.

راه حل این مشکل، ارائه توانایی مبادله کریپتو در برابر یک stablecoin است که به USD متصل شده بود، مانندBTC/USDT.

 

این امر نیاز به واریز دلار را برای ترید از بین برد. اکنون، شما فقط به یک استیبل کوین مانند تتر (USDT) نیاز داشتید که معامله گران می توانستند به راحتی و به سرعت از صرافی دیگری که در آن حساب داشتند، انتقال دهند.

 

استیبل کوین ها چگونه کار می کنند؟

استیبل کوین ها ارزهای دیجیتالی هستند که  پیگ  یا همان قیمت دارایی پایه را حفظ می کنند. پگ کردن یک دارایی به دیگری به این معنی است که شما همیشه از ثابت ماندن دو ارزش اطمینان می دهید.

بیشتر stablecoinها با نسبت 1:1 به ارزهای سنتی، مانند دلار آمریکا، متصل هستند. سایر استیبل‌کوین‌ها به انواع دیگر دارایی‌ها، مانند کالاهایی مانند طلا و حتی سایر ارزهای دیجیتال متصل هستند.

برای حفظ این  پگ  ، استیبل کوین‌ها می‌توانند توسط دارایی‌های خارجی پشتیبانی شوند یا از الگوریتم‌هایی استفاده کنند که به‌طور پویا عرضه‌شان را نسبت به تقاضایشان در یک زمان معین تنظیم می‌کنند.

به عنوان مثال، استیبل کوینی که قبلاً به نام Tether (USDT) اشاره کردیم، می‌توان آن را در هر زمانی با 1 دلار آمریکا مبادله کرد، زیرا نهاد پشتیبان تتر ادعا می‌کند که هر USDT با 1 دلار پشتیبان در ذخایر خود که ظاهراً مملو از دلار آمریکا یا معادل‌های نقدی است، دارد.

 

هدف از استیبل کوین ها چیست؟

هدف یک stablecoin این است که بتوانید از یک رمزارز بدون نوسان معمول استفاده کنید. آنها به شما امکان می دهند (به صورت دیجیتال) وجوه را با قیمت ثابت و بدون نیاز به حساب بانکی ذخیره کنید.

معامله گران از استیبل کوین ها برای ذخیره ایمن ارزش در زمانی که بازار کریپتو واقعاً بی ثبات است استفاده می کنند و از خود در برابر نوسانات قیمت محافظت می کنند.

به عنوان مثال، اگر در حال حاضر تمام پول خود را در بیت کوین (BTC) نمی خواهند، می توانند بخشی را در استیبل کوین نگه دارند تا ریسک خود را محدود کنند.

بسیاری از رمزارزها در مقابل دلار آمریکا یا سایر ارزهای فیات معامله نمی‌شوند، اما در برابر stablecoin هایی مانند Tether (USDT) معامله می‌شوند. بنابراین بسیاری از مردم از استیبل کوین ها برای گسترش انتخاب ارزهای دیجیتال خود برای ترید استفاده می کنند.

استیبل کوین‌ها همچنین انتقال وجه بین صرافی‌های کریپتو را برای معامله‌گران آسان می‌کند، که مفید است چون برخی از صرافی‌ها سپرده‌گذاری یا برداشت ارز فیات را ارائه نمی‌دهند. همچنین جابجایی آنها نسبت به ارزهای فیات در دنیای کریپتو بسیار ساده تر است.

برای stablecoin ها کاربردهای بسیار دیگری وجود دارد، به ویژه برای وام دادن و استقراض در امور مالی غیرمتمرکز (DeFi) وجود دارد، اما متأسفانه، خارج از محدوده این درس است، و در درس های آینده مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

انواع مختلف استیبل کوین ها چیست؟

اگرچه همه استیبل کوین ها برای ارائه ثبات قیمت طراحی شده اند، اما همه آنها یکسان نیستند. استیبل کوین های مختلف با استفاده از رویکردهای مختلف به ثبات قیمت دست می یابند.

استیبل کوین ها را می توان به سه نوع دسته بندی کرد:

  1.     استیبل کوین های تحت حمایت فیات
  2.     استیبل کوین های دارای پشتوانه رمزنگاری
  3.     استیبل کوین های الگوریتمی

 

استیبل کوین های تحت حمایت فیات

استیبل کوین های دارای پشتوانه فیات توسط ارزهای فیات پشتیبانی یا وثیقه می شوند. ارزهای فیات، ارزهای دولتی مانند پوند انگلیس، روپیه هند، ین ژاپن و دلار آمریکا هستند.

استیبل کوین های دارای پشتوانه فیات با نسبت 1:1 پشتیبانی می شوند. این بدان معناست که 1 استیبل کوین برابر با 1 واحد ارز فیات است.

بنابراین در تئوری، برای هر واحد استیبل کوین که در گردش وجود دارد، یک واحد ارز واقعی در یک حساب بانکی نگهداری می‌شود تا از آن پشتیبانی کند.

نهادی که پشت stablecoin قرار دارد، ذخیره ایجاد می کند که در آن دارایی (یا سبد دارایی) پشتوانه استیبل کوین را با خیال راحت ذخیره می کند.

برای مثال، اگر صادرکننده استیبل کوین ۱ میلیارد دلار ذخایر ذخیره شده در بانک داشته باشد، تنها می‌تواند ۱ میلیارد استیبل کوین ایجاد کند که هر کدام ۱ دلار ارزش دارند.

اگر یک استیبل کوین با پشتوانه فیات به ارزش 100 دلار دارید و می خواهید آن را با ارز فیات مبادله کنید، نهادی که stablecoin را مدیریت می کند، 100 دلار از ذخیره آن را به شما می دهد و سپس 100 دلار استیبل کوین را می سوزاند یا از گردش خارج می کند.

 

استیبل کوین های با پشتوانه‌ی رمزارز

استیبل کوین های با پشتوانه‌ی رمزارز توسط رمزارزها پشتیبانی یا تضمین می‌شوند.

استیبل کوین های با پشتوانه‌ی رمزارز مشابه استیبل کوین های با پشتوانه‌ی ارز فیات هستند که پیوند و اتصال خود را با یک دارایی حفظ می‌کنند. تفاوت استیبل کوین های با پشتوانه‌ی رمزارز این است که دارایی آنها ارز فیات نیست بلکه رمزارز است.

هنگام خرید استیبل کوین با پشتوانه‌ی رمزارز، مقداری ارز دیجیتال را به عنوان وثیقه برای به دست آوردن استیبل کوین هایی با ارزش برابر ارائه می دهید. این فرآیند به صورت خودکار توسط یک قرارداد هوشمند (یک برنامه کوچک نرم‌افزاری که بلاک چین اجرا می‌ گردد انجام می‌شود.

 

از آنجایی که کریپتوکارنسی ها بی ثبات هستند، برای اطمینان از اینکه ارزش استیبل کوین ثابت می ماند، استیبل کوین های دارای پشتوانه رمزنگاری  بیش از حد وثیقه   می شوند.

نسبت معمول بیش از تضمین ۲۰۰ درصد است. این بدان معنی است که یک استیبل کوین 1 دلاری توسط رمزارزهایی با ارزش 2 دلار پشتیبانی می شود. اگر ارزش کریپتو اصلی کاهش یابد، ارزش استیبل کوین همچنان می‌تواند روی ۱ دلار باقی بماند

برای مثال، اگر می‌خواهید 1000 دلار استیبل کوین به دست آورید، باید 2000 دلار اتر (ETH) را واریز کنید. استیبل کوین ها اکنون 200 درصد وثیقه هستند.

در صورتی که قیمت ETH به مقدار ۴۰ درصد کاهش یابد، stablecoin به ارزش ۱,۰۰۰ دلار همچنان توسط ۱,۲۰۰ دلار ارز تضمینی یا وثیقه پشتیبانی می‌شود. اگر ETH به کاهش خود ادامه دهد، ETH به طور خودکار حذف یا به اصطلاح لیکوییده می شود.

نمونه‌هایی از استیبل کوین های با پشتوانه‌ی رمزارز عبارتند ازDai (DAI)،  Alchemix USD (alUSD)و Magic Internet Money (MIM) هستند.

 

استیبل کوین های الگوریتمی

استیبل کوین های الگوریتمی هیچ دارایی به عنوان پشتیبان ندارند.

استیبل کوین های الگوریتمی که به عنوان استیبل کوین های بدون وثیقه یا  الگو استیبل   نیز شناخته می شوند، استیبل کوین هایی هستند که توسط فیات یا ارزهای دیجیتال به عنوان وثیقه پشتیبانی نمی شوند. در عوض، آنها به الگوریتمی برای حفظ قیمت خود با مدیریت عرضه استیبل کوین‌های در گردش وابسته هستند.

این الگوریتم از نیروهای اصلی بازار عرضه و تقاضا برای حفظ قیمت stablecoin استفاده می کند. به عبارت دیگر، واحدهای استیبل کوین بطور خودکار ایجاد می شوند یا از بین می روند تا ارزش آن را حفظ کنند.

اگر stablecoin بالاتر از قیمت ارز فیاتی که ردیابی می‌کند برسد، تعداد استیبل کوین در گردش را افزایش خواهد داد. اگر استیبل کوین به پایین‌تر از قیمت ارز فیاتی که ردیابی می‌کند برسد، تعداد استیبل کوین در گردش را کاهش می‌دهد.

برای مثال، اگر ارزش یک استیبل کوین الگوریتمی به 1 دلار آمریکا متصل شود و شروع به افزایش کند، مقدار بیشتری از آن استیبل کوین به طور خودکار ایجاد و آزاد می شود و این افزایش عرضه قیمت را پایین می آورد.

اگر قیمت شروع به کاهش به زیر 1 دلار کند، الگوریتم به طور خودکار استیبل کوین‌ها را می‌سوزاند (از بین می‌برد) و این کاهش عرضه، قیمت را دوباره بالا می‌برد.

مفهوم یک استیبل کوین الگوریتمی تلاشی برای داشتن یک ارز کاملاً غیرمتمرکز است که نیازی به حمایت یک صادرکننده متمرکز مانند دولت یا بانک مرکزی نداشته باشد.

زمانی که بازار کریپتو بی ثبات است، این خطر وجود دارد که الگوریتم نتواند به اندازه کافی سریع واکنش نشان دهد، بنابراین استیبل کوین های الگوریتمی مستعد از دست دادن پگ های خود هستند.

چندین مثال از این اتفاق به صورت واقعی افتاده است و stablecoin به دلیل از دست دادن اعتماد توسط کاربران رها شده است.

 

این بدان معنی است که algostable ها از بین این سه نوع استیبل کوین ها خطرناک ترین هستند و باید دید که آیا algostable ها واقعا در دراز مدت کار می کنند یا خیر.

چه استیبل کوین های محبوبی وجود دارند؟

بیایید نگاهی به برخی از محبوب‌ترین استیبل کوین ها بیندازیم.

تتر (USDT)

تتر، که در سال 2014 راه‌اندازی شد، اولین استیبل کوین بود. مانند بیت‌کوین در رمزارزها، تتر نیزبرای استیبل کوین ها پدیدآورندگان اصلی ارزهای پایدار است. تتر (USDT) یک ارز پایدار با پشتوانه‌ی ارز فیات است که به قیمت دلار آمریکا متصل شده است.

گفته می‌شود که این ارز پایدار توسط دلارهای واقعی آمریکا به نسبت 1:1 پشتیبانی می‌شود، به این معنا که برای هرUSDT، شرکت پشتیبان، تتر لیمیتد، 1 دلار نگه داشته است.

اما در مورد این ادعاها اختلاف نظر وجود دارد. در نهایت، تتر فاش کرد که بیشتر دارایی‌هایش دلار آمریکا نیست، بلکه اوراق تجاری (بدهی کوتاه‌مدت شرکت)، گواهی سپرده‌ها (CD) و اوراق خزانه‌داری ایالات متحده است.

در سال 2021، تتر حتی به دلیل  گفتن اظهارات نادرست یا گمراه کننده  که USDT آن 100٪ توسط ارزهای فیات مربوطه پشتیبانی می شود، جریمه شد.

به هر حال، تتر همچنان محبوب‌ترین و بزرگترین ارز پایدار باقی مانده است. به قدری محبوب است که تتر تنها پس از بیت‌کوین (BTC) و اتر (ETH)، سومین رمزارز بزرگ است.

 

دلار کوین (USDC)

USDC که در سال 2018 راه اندازی شد، استیبل کوینی با پشتیبانی فیات است که بر روی بلاک چین اتریوم اجرا می شود و به USD متصل است.

دلارکوین به یک دلار آمریکا متصل است، و هر USDC در گردش با دارایی های مالی (عمدتا پول نقد و اوراق قرضه) موجود در اختیار گروه موسس، کنسرسیوم سنتر، پشتیبانی می شود.

 

ترا USD (UST)

TerraUSD که در سال 2020 راه اندازی شد، استیبل کوین الگوریتمی بلاک چین Terra است. ارزش آن به گونه ای طراحی شده بود که با نسبت 1:1 به دلار آمریکا متصل گردد.

استیبل کوین های دارای پشتوانه فیات با نگهداری مقدار معادل ارز فیات در ذخایر پشتیبانی می شوند. به جای ارز فیات، UST توسط الگوریتمی پشتیبانی می‌شد که LUNA، ارز دیجیتال بومی بلاک چین Terra (که اکنون به عنوان luna classic شناخته می‌شود) را در خود جای داده بود.

اتصال UST توسط فرآیندی خودکار حفظ می شود که در آن معامله گران می توانند UST را با LUNA به ارزش 1 دلار مبادله کنند.

1 UST همیشه می تواند با LUNA به ارزش 1 دلار مبادله شود. اگر می خواهید 1 UST را چاپ کنید باید 1 دلار ارزش LUNA را بسوزانید و از دست بدهید. برعکس، چاپ 1 LUNA نیاز به از بین بردن یک UST دارد.

اگر UST کمتر از 1 دلار باشد، می توانید UST تخفیف خورده را خریداری کنید، و آن را با 1 دلار LUNA مبادله کنید و سپس LUNA تازه تولید شده را در بازار برای کسب سود بفروشید. هر بار که این مبادله انجام می شود، توکن فروخته شده از بین می رود.

 ایده این است که معامله‌گران می‌توانند در صورت افزایش یا کاهش ارزش UST، UST را ایجاد یا از بین ببرند و این همان چیزی است که UST را قادر می‌ساخت تا ارزش خود را روی 1 دلار حفظ کند.

متأسفانه، در حالی که UST تا کنون به بزرگترین استیبل کوین الگوریتمی تبدیل شده است، در نهایت شکست خورد.

 

دلار بایننس (BUSD)

دلار بایننس (BUSD) یک ارز پایدار است که به دلار آمریکا متصل و توسط آن پشتیبانی می‌شود. با نسبت 1:1 به دلار آمریکا متصل است که در آن 1 BUSD معادل 1 دلار است. در حالی که BUSD به نام Binance، بزرگترین صرافی ارزهای دیجیتال، نامگذاری شده است، شرکت دیگری به نام Paxos، در واقع صادرکننده BUSD است، زیرا تمام دلارهای آمریکایی پشتیبان BUSD در اختیار آن قرار دارد.

 

دای (DAI)

دای یک استیبل کوین با پشتوانه کریپتو است که هدف آن حفظ ارزش پایدار نسبت به دلار آمریکا است.

این ارز توسط سازمان MakerDAO، یک DAO (تشکل هوشمند غیرمتمرکز) توسعه یافته و بر روی پروتکل Maker، سیستم قراردادهای هوشمندی که پگ DAI به دلار آمریکا را حفظ می‌کند، اجرا می‌شود.

دای با استیبل کوین‌های با پشتوانه‌ی فیاتی تفاوت دارد زیرا به جای اینکه توسط تضمین فیاتی در یک حساب بانکی پشتیبانی شود، توسط تضمین رمزارزها نگه پشتیبانی می شود که در پلتفرم Maker نگهداری می‌شوند. شما می‌توانید DAI را با واریز اتر (ETH) به عنوان تضمین، بخرید و به گردش درآورید.

مانند فرایند وام کار می کند. شما مقداری ETH را قفل می کنید (آن را در یک قرارداد هوشمند واریز و سپرده می کنید) و در ازای آن DAI دریافت می کنید. برای برداشت ETH قفل شده خود، به سادگی مقدار DAI (به اضافه یک کارمزد بهره کوچک) را برمی گردانید.

 

 

استفاده از استیبل کوین‌ها در معاملات ارز دیجیتال به دلیل پایداری قیمت و ارزش ثابت آنها است.

مهمترین تفاوت بین میم کوین‌ها و استیبل کوین‌ها این است که استیبل کوین‌ها ارزش ثابت دارند در حالی که ارزش میم کوین‌ها نسبت به سایر ارزها متغیر است.

محبوب‌ترین استیبل کوین ممکن است Tether باشد که به دلیل وجود در سراسر صنعت و نقشی که در معاملات و تبادلات ارزهای دیجیتال دارد، بیشترین ترید را دارد.

دسترسی سریع

مقالات مرتبط

{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.singularReviewCountLabel }}
{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.pluralReviewCountLabel }}
{{ options.labels.newReviewButton }}
{{ userData.canReview.message }}
جستجوهای محبوب:
برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.