کاربرد نقدینگی بازار و حجم معاملات صرافی کریپتو برای تریدرها چیست؟

بیاموزید چگونه نقدینگی بازار و حجم معاملات در صرافی های کریپتو می‌تواند به شما در خرید و فروش ارزهای دیجیتال با قیمت‌های بهتر کمک کند.

 

نقدینگی بازار چیست؟

نقدینگی، یا به طور خاص تر نقدینگی بازار، به سهولتی اشاره دارد که با آن می توانید با تاثیر محدود قیمت هر آنچه را که می خواهید بخرید یا بفروشید. عامل سهولت بر اساس زمان مورد نیاز برای اجرای تراکنش است.

چیزی که زمان زیادی طول می کشد و نمی توان آن را به راحتی فروخت یا مبادله کرد بدون کاهش قابل توجه قیمت، نقدینگی بازار پایینی دارد. اگر چیزی نقدینگی بازار پایینی داشته باشد، به عنوان غیر نقدینگی بازار توصیف می شود.

همه صرافی های کریپتو نیاز به نقدینگی بازار دارند. بدون نقدینگی بازار، نمی‌توان اردر‌ها را بین خریداران و فروشندگان مطابقت داد و صرافی ارز دیجیتال از بین می‌رود. 

مقدار نقدینگی بازار موجود در صرافی کریپتو مهم است زیرا هر چه نقدینگی بازار بیشتر باشد، یک اردر واحد یا تعداد انگشت شماری از اردرها تاثیر کمتری بر قیمت یک ارز دیجیتال دارد. هنگامی که نقدینگی بازار زیادی وجود دارد، قیمت ارز دیجیتال تحت تاثیر یک اردر قرار نمی گیرد.

به عنوان مثال، اگر می خواهید مقداری بیت کوین (BTC) بخرید و معامله گران بیت کوین زیادی در یک صرافی خاص وجود ندارد، خرید تنها مقدار کمی بیت کوین ممکن است باعث افزایش شدید قیمت شود. 

هر چه حجم معاملات بیشتر باشد (اردر خرید و فروش واقعی اجرا شده)، نقدینگی بازار بالاتری خواهد داشت. هر چه نقدینگی بازار بیشتر باشد، قیمت پایدارتر است. هرچه قیمت پایدارتر باشد، خرید یا فروش با قیمت دلخواه برای شما آسان تر است.

 

چرا نقدینگی بازار مهم است؟

اگر قیمت ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین (BTC) را در چندین صرافی کریپتو مقایسه کنید، متوجه خواهید شد که قیمت ها یکسان نیستند و حتی ممکن است بسیار متفاوت باشند. 

به این دلیل است که هر صرافی ارز دیجیتالی جمعیت خود را از خریداران و فروشندگان دارد. و اندازه جمعیت آن چیزی است که میزان نقدینگی بازار موجود را تعیین می کند.

اگر جمعیت زیادی وجود داشته باشد، معمولاً به این معنی است که خریداران و فروشندگان زیادی در آن صرافی رمز ارز حضور دارند و نقدینگی بازار بالایی وجود دارد. اگر جمعیت کوچکی وجود داشته باشد، معمولاً به این معنی است که خریداران و فروشندگان کمی در آن حضور دارند و نقدینگی بازار پایینی وجود دارد.

روشی خوب برای فکر کردن به هر صرافی کریپتو این است که آنها را به عنوان جزایر مجزا ببینیم. هر جزیره جمعیت خود را از خریداران و فروشندگان دارد. به عبارتی هیچ قیمت جهانی رسمی برای یک ارز دیجیتال وجود ندارد.

قیمت صرفاً بر اساس این است که شما در چه صرافی کریپتویی هستید و این جمعیت خاص معامله‌گران حاضر به پرداخت چه چیزی هستند.

به عنوان مثال، اگر دو صرافی وجود داشته باشد و هر دو خرید و فروش BTC/USD را ارائه دهند، قیمت BTC/USD ممکن است در یک صرافی 29000 دلار و در صرافی دیگر 29100 دلار باشد.

و دو جزیره متفاوت، دو قیمت متفاوت برای BTC/USD وجود دارد.

تفاوت قیمت ها به مقدار نقدینگی بازار موجود در هر صرافی کریپتو مرتبط است. سطح نقدینگی بازار در صرافی بر سرعت انجام معاملات تأثیر می گذارد. اگر سطح نقدینگی بازار بالایی وجود دارد، معاملات باید به سرعت و به راحتی تکمیل شوند.

 

حجم معاملات چیست؟

حجم یا به طور خاص تر، حجم معاملات به تعداد اردرها یا معاملات اجرا شده در یک صرافی ارز دیجیتال در دوره زمانی معینی اشاره دارد. 

نقدینگی بازار معمولاً با حجم معاملات مرتبط است، زیرا هر چه مقدار یک ارز دیجیتال برای خرید و فروش در یک صرافی بیشتر باشد، گفته می‌شود که ارز دیجیتال نقدینگی بازار بیشتری دارد.

در صرافی کریپتو، هر ارز دیجیتال دفتر اردر و حجم معاملات خود را دارد. حجمی که می بینید، نشانگر نقدینگی بازار صرافی آن رمزارز خاص است. دفتر سفارش شامل فهرستی از اردرهای معلق برای خرید یا فروش در سطوح مختلف قیمت است. 

حجم معاملات بالاتر به کاربران این امکان را می دهد که به دلیل نقدینگی بازار موجود، به راحتی ارز دیجیتال مورد نظر خود را بدون مشکل بخرند یا بفروشند.

به عنوان مثال، یکی از بزرگترین مزایای ترید در صرافی های کریپتو با حجم معاملات بزرگ این است که آنها به اندازه کافی اردر می گیرند تا بتوانند بدون هیچ مشکلی خریداران و فروشندگان را مطابقت دهند. 

همچنین، هر چه حجم معاملات یک صرافی ارز دیجیتال بیشتر باشد، بیشتر مورد اعتماد کاربران قرار می گیرد.

به منظور جذب مشتریان بیشتر، برخی از صرافی‌ها متهم به افزایش مصنوعی حجم معاملات شده‌اند تا به نظر نقدینگی بازار بالاتری نسبت به آنچه که دارند، را نشان دهند. 

این کار از طریق معاملات شستشو یا Wash Trading انجام می شود، که عمل غیرقانونی ایجاد معاملات است و در آن شما به عنوان طرف معامله نیز عمل می کنید. اساساً صرافی اردر خرید می زند و به خود می فروشد. 

و در نهایت حجم معاملات جعلی ایجاد می کند تا نقدینگی بازار خود را برای معامله گرانش عمدا بیشتر نشان دهد.

 Market Liquidity

تفاوت نقدینگی بازار و حجم چیست؟

دانستن تفاوت بین نقدینگی بازار در مقابل حجم مهم است زیرا هر دو اصطلاح به طور رایج در معاملات ارزهای دیجیتال استفاده می شوند. در حالی که نقدینگی بازار و حجم همبستگی دارند، این دو اصطلاح از یکدیگر متمایز هستند.

اصطلاح حجم در معاملات به مقدار کل یا تعداد کل واحدهای یک ارز دیجیتالی اشاره دارد که در دوره زمانی معینی معامله می شود.

اصطلاح نقدینگی بازار به سطح سرعت یا سهولتی اشاره دارد که با آن می‌توان یک ارز دیجیتال را در صرافی به قیمت بازار آن خرید یا فروخت. می توان از حجم به عنوان شاخص نقدینگی بازار استفاده کرد.

نقدینگی بازار معمولاً با حجم معاملات مرتبط است، زیرا هر چه مقدار یک ارز دیجیتال برای خرید و فروش در صرافی بیشتر باشد، گفته می‌شود که ارز دیجیتال نقدینگی بازار بیشتری دارد.

صرافی‌های کریپتو با حجم معاملات بالاتر، تعداد بیشتری از خریداران و فروشندگان را در پلتفرم معاملاتی خود نشان می‌دهند. ارزهای دیجیتال در مقادیر بیشتر و بیشتر از صرافی هایی با حجم معاملات کمتر معامله می شوند.

به همین دلیل است که حجم معاملات بالا عموماً نشانه‌ای از سطح نقدینگی بازار کل بالای یک صرافی ارز دیجیتال است. (اگرچه سطوح نقدینگی بازار ممکن است بین ارزهای رمزنگاری شده در صرافی متفاوت باشد.)

 

می‌توانید داده‌های حجم معاملات صرافی‌های ارزهای دیجیتال را در وب‌سایت‌هایی مانند CoinMarketCap، CoinGecko، Nomics  و The Block پیدا کنید.

 

نقدینگی بازار را چگونه تعیین می کنید؟

برای تعیین اینکه آیا یک صرافی نقدینگی بازار بالا یا پایین دارد، برای کریپتویی که می خواهید معامله کنید، به اسپرد توجه ویژه ای داشته باشید. اسپرد کوچک نشان دهنده نقدینگی بازار خوب است.

 اسپرد تفاوت بین بهترین پیشنهاد (بالاترین اردر خرید) و بهترین درخواست (کمترین اردر فروش) است. به طور کلی، هر چه نقدینگی بازار بیشتر باشد، اسپرد کوچکتر است.

چرا؟

از آنجا که هر چه تعداد اردر‌های خرید و اردر‌های فروش برای یک ارز دیجیتال بیشتر باشد، قیمت‌های پیشنهادی و درخواستی بهم نزدیک‌تر است. اگر اسپرد کوچک باشد، نشان می‌دهد که اردرها بین خرید و فروش به خوبی تطبیق داده شده‌اند، که بازار نقدی ایجاد می‌کند.

نکته دیگری که باید به آن توجه کنید دفتر اردر را با اردرهای جدید وقتی که اردرهای موجود با اردرهای گرفته یا اجرا شده دوباره پر می شود مانیتور کنید. وقتی اردری مطابقت دارد و از دفتر اردر ناپدید می شود، اردر های جدید چقدر سریع بوجود می آیند؟

اگر به نظر می رسد که اردر های جدید به سرعت جایگزین اردر های قبلی در دفتر اردر می شوند، یکی دیگر از شاخص های خوب نقدشوندگی بالا است.

در نهایت، زمانی که خریداران و فروشندگان بیشتری وجود دارد، اسپرد بین پیشنهاد (قیمتی که برای یک دارایی ارائه می‌شود) و درخواست (قیمتی که فروشندگان مایل به فروش در آن هستند) فشرده می‌شود و هزینه‌های تراکنش و مبادله را کاهش می‌دهد.

اردر بوک یا دفتر سفارش چیست؟

در بازار کریپتو، بیشتر معامله‌گران و سرمایه‌گذاران کریپتو ارزهای دیجیتال را در یک صرافی متمرکز (CEX) خریداری و می‌فروشند. مفهوم کلیدی که باید قبل از انجام اولین معامله رمزنگاری خود در یک صرافی درک کنید اردر بوک یا دفتر سفارش است.

اردر بوک یا دفتر سفارش ، نمای لحظه ای پشت صحنه را در مورد عرضه و تقاضای یک ارز دیجیتال خاص ارائه می دهد.

در این بخش در مورد هدف اوردر بوک یا دفتر سفارش یک صرافی ارز دیجیتال و نحوه استفاده از آن برای انجام معاملات به شما آموزش می دهیم.

 Market Liquidity

دفتر سفارش چیست؟

دفتر سفارش لیستی از تمام سفارشات خرید و فروش معلق یا باز است که در حال حاضر برای یک جفت ارز معاملاتی خاص در دسترس هستند. 

Order Book عمومی است و به همه کاربران در صرافی اجازه می‌دهد تا سفارش‌های موجود در بازار را ببینند. همانطور که معامله گران سفارش ها را اضافه، حذف، تغییر و اجرا می کنند، دفتر سفارش تغییر خواهد کرد.

برای مثال، صرافی کریپتو می‌تواند دفتر سفارش برای جفت معاملاتی BTC/USD داشته باشد.

دفتر سفارش شامل تمام اردرهای خرید و فروش محدودی است که مشتریان در صرافی برای خرید یا فروش بیت کوین (BTC) به دلار آمریکا (USD) گذاشته‌اند.

از آنجایی که قیمت بیت کوین (BTC) از USD به عنوان ارز متقابل استفاده می کند، بدان معناست که بیت کوین در دفتر سفارش بر حسب دلار قیمت گذاری می شود.

به غیر از معاملات BTC/USD، می‌توانید سایر جفت‌های کریپتو/فیات مانند ETH/USD، BNB/USD، ADA/USD  یا حتی جفت‌های کریپتو/کریپتو مانند ETH/BTC یا ADA/ETH را در صرافی کریپتو معامله کنید.

هر جفت معاملاتی اردر بوک خود را دارد. بنابراین در صرافی ارز دیجیتال، فقط یک دفتر سفارش وجود ندارد، بلکه تعداد زیادی از این اوردر بوک ها وجود دارند. هر کسی می‌تواند یک اوردر معلق یا باز، که به عنوان اوردر محدود نیز شناخته می‌شود، در دفتر سفارش قرار دهد.

این سفارش تا زمانی در دفتر سفارش باقی می ماند که معامله گر:

  •       سفارش را لغو کند.
  •       شخص دیگری با گرفتن سفارش موافقت کند.

به عنوان مثال، اگر شما یک اوردر محدود برای خرید بیت کوین (BTC) به قیمت 30000 دلار انجام دهید، شخص دیگری در صرافی باید با فروش بیت کوین BTC با همان قیمت 30000 دلار موافقت کند.

ثبت سفارش لزوماً به این معنی نیست که شخص دیگری با گرفتن سفارش شما موافقت می کند. اگر شخص دیگری در صرافی سفارش بهتری نسبت به سفارشی که شما انجام داده‌اید بدهد، ابتدا آن سفارش گرفته می‌شود.

به مثال قبلی برگردیم، اگر شخص دیگری یک سفارش محدود برای خرید بیت کوین (BTC) به قیمت 30001 دلار ارائه دهد که بالاتر از قیمت سفارش شما 30000 دلار است، ابتدا آن سفارش گرفته می شود. 

چرا یک فروشنده قیمت شما را می پذیرد در حالی که می تواند به جای آن قیمت بالاتری دریافت کند؟

الزام برای گرفتن بهترین قیمت پیشنهادی یا درخواستی موجود توسط صرافی ارز دیجیتال اعمال می شود تا مشتریان آن تصادفاً قیمتی بدتر از بهترین قیمت موجود را نگیرند.

 

چگونه از دفتر سفارش استفاده کنیم؟

وقتی در صرافی اوردر می دهید، دو گزینه دارید:

  • می‌توانید سفارش محدودی قرار دهید که در دفتر سفارش ثبت گردد و منتظر بمانید تا شخص دیگری آن را بگیرد.
  • می‌توانید بلافاصله سفارش محدود شخص دیگری را که قبلاً در دفتر سفارش نشسته است، دریافت کنید.

به طور معمول، صرافی کریپتو در صورتی که شما اوردری را بگیرید یا اوردر محدودی برای دیگران بگذارید، کارمزد بیشتری دریافت می‌کند.

این مدل کارمزدی که توسط صرافی‌های ارز دیجیتال استفاده می‌شود، به عنوان مدل کارمزد Maker-Taker Fee معروف است.

نقدینگی بالا در بازار به این معناست که معاملات بدون تغییرات قابل توجهی در قیمت‌ها انجام می‌شوند، زیرا تعداد زیادی خریدار و فروشنده وجود دارند که اردرها را بر اساس قیمت‌های نزدیک به بازار تکمیل می‌کنند.

نقدینگی یک صرافی از طریق بررسی اسپرد قیمت‌ها (فاصله بین بهترین قیمت خرید و فروش) و سرعت تکمیل اردرها قابل ارزیابی است. اسپرد کمتر نشان‌دهنده نقدینگی بالاتر است.

نقدینگی بازار به سهولت و سرعت اجرای اردرها در قیمت‌های نزدیک به بازار اشاره دارد، در حالی که حجم معاملات به تعداد اردرهای خرید و فروش اجرا شده در یک دوره زمانی معین اشاره دارد.

عوامل مؤثر شامل تعداد فعال خریداران و فروشندگان در صرافی، حجم معاملات، پایداری پلتفرم، اعتماد کاربران و شفافیت عملیات صرافی است.

دسترسی سریع

مقالات مرتبط

{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.singularReviewCountLabel }}
{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.pluralReviewCountLabel }}
{{ options.labels.newReviewButton }}
{{ userData.canReview.message }}
جستجوهای محبوب:
برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.