چگونه صرافی رمزارز کار می‌کند؟

Crypto Exchange

در این درس به توضیح چگونگی عملکرد صرافی رمزارز متمرکز (CEX) و مراحل مختلفی که کاربران برای ترید در آن باید طی کنند، می‌پردازیم.

 

مراحل ایجاد حساب در صرافی رمزارز

صرافی‌ رمزارز متمرکز (CEX) در کشورهای مختلف فعالیت می کند و از ارزهای محلی (فیات) و ارزهای دیجیتال مختلف پشتیبانی می کند.

اما همگی به یک شکل مشابه عمل می‌کنند. بیایید مراحل آن را باهم مرور کنیم:

 

۱. ایجاد حساب کاربری

۲. تأیید حساب کاربری

۳. واریز وجه

۴. خرید و فروش رمزارز (معامله)

۵. برداشت وجه

 

ایجاد حساب کاربری صرافی رمزارز

برای استفاده از صرافی کریپتو، باید حساب کاربری ایجاد کنید. وقتی با حساب جدید ثبت‌نام می‌کنید، صرافی از شما می خواهد اطلاعات زیر را وارد کنید:

 

 •       آدرس ایمیل شما
 •       نام کاربری و گذرواژه
 •       کشور محل سکونت شما

پس از ارائه اطلاعات مورد نیاز، به طور معمول یک ایمیل ارسال می‌شود و از شما خواسته می‌شود که ایمیل خود را تأیید کنید.

تأیید حساب کاربری در صرافی رمزارز

پس از ایجاد حساب کاربری، مرحله بعد تأیید حساب شما است که هدف اصلی آن تأیید هویت شماست. این اقدام نیازمند گذر از فرآیند شناخت مشتری (KYC) است. برای خرید و فروش رمزارزها، نیاز به تأیید حساب دارید و از شما اطلاعات شخصی مانند:

 •       نام و نام خانوادگی
 •       تاریخ تولد
 •       آدرس
 •       شغل
 •       شماره تلفن همراه

سپس از شما درخواست می کند اثبات کنید شما همان کسی هستید که ادعا می‌کنید و همان جایی هستید که زندگی می‌کنید. و مدارک زیر را درخواست می کند:

 •       مدرک اثبات هویت (گواهی نامه رانندگی یا پاسپورت)
 •       مدرک اثبات محل زندگی (قبض برق یا گاز)

علاوه بر این اسناد، از شما می خواهند عکس سلفی ارائه دهید تا مطمئن شوند که چهره فعلی شما با چهره شما در مدرک ارائه شده همخوانی دارد. پس از ارسال سلفی و اسناد شما، همه آنها پردازش می شوند. اگر مشکلی وجود نداشته باشد، حساب شما تأیید می‌شود. بسته به صرافی رمزارز، این فرآیند تأیید می‌تواند فوری یا چند روز طول بکشد.

 

واریز وجه

پس از تأیید حساب شما، حالا آماده‌اید تا کمی رمزارز بخرید؟ خوب، هنوز کمی طول می‌کشد. مرحله دیگری وجود دارد و آن این است که حساب خود را با واحد پولی فیات پر کنید.

انتقال بانکی، کارت اعتباری، و برنامه‌های پرداخت راه‌های متداول‌تری برای انجام این کار هستند. هرکدام مزایا و معایب خود را دارند. بیایید به نحوه‌ مسیر ورودی یا تبدیل فیات خود به رمزارز نگاهی بیندازیم:

Wire Transfer یا انتقال پول آنی بین دو بانک خارجی

Wire Transfer شامل پر کردن فرم‌ها است تا بانک شما بتواند اطلاعات را به یک مؤسسه مالی انتقال دهد که تبدیل فیات به بیت‌کوین را فراهم می‌کند.

انتقال‌ پول آنی ممکن است یک یا دو روز به وابستگی از موقعیت زمانی طول بکشد. به عنوان مثال، ارسال پول به یک کشور دیگر زمان بیشتری نسبت به انتقال مؤسسه مالی در داخل کشور به طول می‌انجامد.

انتقال‌های بانکی اغلب هزینه‌های کمتری نسبت به گزینه‌های دیگر دارند، بنابراین Wire Transfer همچنان محبوب است، به ویژه اگر شما یک نهاد مالی هستید که قصد دارید حجم بزرگی از رمزارز را بخرید.

 

حواله پایا ACH

راه دیگر برای ارسال پول به یک موسسه مالی این است که حساب بانکی خود را به آن متصل کرده و اجازه دهید سیستم ACH تراکنش‌های شما را بصورت خودکار پردازش کند. شبکه ACH تراکنش‌ها را به صورت دسته‌ای حل می‌کند، بنابراین تراکنش‌ها ممکن است 1 تا 3 روز کاری طول بکشد تا تأیید شود.

موسسه مالی شما ممکن است مبلغ ارسالی شما را محدود کند یا زمان‌ معینی را برای ارسال تراکنشACH  مشخص کند، بنابراین قبل از انتخاب این گزینه، به جزئیات کوچک توجه کنید.

 

کارت اعتباری

آیا حاضر نیستید برای اولین بیت کوین خود صبر کنید؟ هنگامی که حسابی ایجاد کردید و KYC را گذراندید، می‌توانید از کارت‌های نقدی یا اعتباری برای تأمین مالی فوری حساب خود یا حتی خرید مستقیم بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال استفاده کنید. هر چند این راحتی برای شما هزینه خواهد داشت.

خرید با کارت های نقدی یا کارت اعتباری برای تراکنش‌های کم حجم بهترین راه است زیرا کارمزدهایی که توسط بانک، شرکت پردازش کارت اعتباری و صرافی ارز دیجیتال یا مؤسسه مالی دریافت می‌شود، می‌تواند از 0.75٪ تا 6٪ یا حتی 10٪ از تراکنش شما افزایش یابد.

برخی از بانک ها و موسسات کریپتو نیز اجازه خرید با کارت اعتباری را نمی دهند. اگر قصد خرید کارت نقدی یا اعتباری را دارید، محدودیت‌های صادرکننده کارت و همچنین حداقل الزامات صرافی ارز دیجیتال را دنبال کنید.

 

خرید و فروش کریپتو

هنگامی که صرافی رمزارز انتقال سپرده فیات را تکمیل کرد، موجودی حساب شما به روز می شود و اکنون می توانید ارزهای دیجیتال را خریداری و بفروشید. 

برخی از صرافی‌های ارز دیجیتال حتی به شما امکان می‌دهند فوراً معاملات ارزهای دیجیتال را شروع کنید، به این معنی که لازم نیست تا پایان سپرده گذاری خود منتظر بمانید. اکنون که حساب شما فاند شده است، می توانید از راهنمای کامل زیر برای ثبت اولین سفارش خود استفاده کنید.

ثبت اولین سفارش صرافی رمزارز

 1. یک جفت ارز معاملاتی را انتخاب کنید

مشابه بازار فارکس، قیمت‌های کریپتو به صورت جفت ارز یا جفت معاملاتی هستند. و به شکل زیر است:

BTC/USD: 1000

این بدان معناست که 1 واحد بیت کوین (BTC) برابر با 1000 دلار است. ارز اول در یک جفت نشان دهنده ارز پایه است، در حالی که ارز دوم در یک جفت نشان دهنده ارز متقابل است.

در اردر خرید: ارز متقابل یا دوم را پرداخت می کنید و ارز پایه را دریافت می کنید. برای مثال، اگر خرید BTC/USD را انتخاب کنید، سپس دلار پرداخت کرده و بیت کوین دریافت خواهید کرد. در اردر فروش: شما ارز پایه را می فروشید و ارز متقابل را دریافت می کنید.

به عنوان مثال، اگر فروش BTC/USD را انتخاب کنید، سپس بیت کوین را می فروشید و USD دریافت می کنید.

 1. فرم اردر را پر کنید

پس از انتخاب جفت معاملاتی خود، برای خرید یا فروش، باید فرم سفارش را پر کنید.

Crypto Exchange

خرید و فروش رمزارز

هنگام وارد کردن اردر حداقل دو گزینه در اختیار شما قرار می گیرد:

 

 •   اردر بازار
 •   اردر محدود

اردر بازار برای اجرای فوری با قیمت فعلی در نظر گرفته شده است، بنابراین شما فقط می توانید اردر مقداری را که می خواهید بخرید یا بفروشید قرار دهید. زمانی که قیمت فعلی به قیمت محدود شما برسد و اردر محدودی با قیمتی که شما تعیین کرده‌اید یا بهتر اجرا می‌شود.

 1. اردر را ارسال کنید

پس از انتخاب اردر بازار یا محدود، می توانید دستور خود را ارسال کنید.

 1. منتظر اجرای اردر باشید

هنگامی که اردر خود را ارسال کردید، منتظر می مانید تا اردر شما اجرا یا پر شود. اگر اردر بازار انتخاب شده باشد، بلافاصله اجرا می شود.

پلتفرم معاملاتی، شما را با اردر فروش با کمترین قیمت موجود مطابقت می دهد. اگر همه چیزهایی را که در دسترس است در آن قیمت خریده باشید. اردر شما با بهترین قیمت بعدی که بالاتر خواهد بود تطابق می یابد.

اگر اردر محدود انتخاب شده باشد، ممکن است اردر بلافاصله اجرا نشود، اما شما می‌توانید وضعیت آن را نظارت کنید. ممکن است اردرهای محدود فوراً تکمیل نشود، اما می‌توانید وضعیت آنها را در قسمت اردرهای باز مشاهده کنید.

تا زمانی که اردر شما هنوز اجرا نشده است، می توانید اردر را لغو کنید. هر اردری که اجرا یا لغو شده باشد را می توان در قسمت اردرهای  تکمیل شده مشاهده کنید.

برداشت وجوه

در برخی موارد، شما می خواهید فیات یا ارز دیجیتال خود را برداشت کنید. اگر ارز فیات است، جزئیات حساب بانکی خود را ارائه می دهید. اگر ارز دیجیتال است، آدرس کیف پول خود را برای آن ارز دیجیتال خاص ارائه می کنید. معمولاً برداشت‌ کریپتو سریع‌تر از برداشت‌ فیات است.

 

نحوه برداشت فیات

به همین ترتیب، می توانید بیت کوین را با استفاده از Wire Transfer یا ACH خریداری کنید، این روش ها به عنوان گزینه های برداشت نیز موجود هستند. این دو روش هزینه های کمتری را برای شما متحمل می شوند، اگرچه زمان پردازش می تواند بیشتر طول بکشد. در بیشتر موارد، فرآیند برداشت مانند مراحل زیر است:

 •       به داشبورد حساب خود برگردید.
 •       به بخش برداشت یا نقل و انتقالات بروید.
 •       از میان گزینه های برداشت موجود یکی را انتخاب کنید.
 •       مبلغی را به ارز فیات مانند USD که می خواهید برداشت کنید وارد کنید.
 •       به هزینه برداشت و زمان پردازش توجه داشته باشید.
 •       جزئیات تراکنش را دوبار بررسی کنید سپس روی ارسال کلیک کنید.

به همین سادگی می توانید وجه خود را برداشت کنید. احتمالاً باید قبل از انجام تراکنش ها احراز هویت دو عاملی یا 2 FA را انجام دهید. بسته به صرافی رمزارز ممکن است تکمیل تراکنش چند ساعت یا چند روز طول بکشد، اما می‌توانید برداشت‌های در حال انجام را در داشبورد حساب خود بررسی کنید.

 

نحوه برداشت ارز دیجیتال

بعد از اینکه مقداری ارز دیجیتال خریدید، به جای اینکه آنها را دوباره به قیمت فیات بفروشید، اگر بخواهید بیت کوین (یا سایر رمزارزها) را به یک کیف پول خارجی بفرستید، چه می کنید؟

این کار به راحتی با چند کلیک قابل انجام است. برای ارسال بیت کوین به یکی از کیف پول‌های دیگر یا کاربر دیگری، تنها چیزی که نیاز دارید آدرس یا کد QR کیف پولی است که می‌خواهید ارز دیجیتال به آن بفرستید، و شما آماده هستید. فقط مبلغ مورد نظر برای انتقال را وارد کنید و روی ارسال کلیک کنید. این کار به سادگی ارسال ایمیل است.

شما همچنین ممکن است نیاز به انجام احراز هویت دو عاملی برای تایید تراکنش داشته باشید، فقط برای اینکه اطمینان ایجاد گردد که واقعاً این شما هستید که می خواهید بیت کوین را از حساب خود منتقل کنید. 

اگر بخواهید بیت کوین خود را به صرافی دیگری منتقل کنید، این روند مشابه است، همچنین شما به آدرس کیف پول خود (برای ارز دیجیتال خاص) در آن پلتفرم نیاز دارید.

اکنون که می دانید چگونه ارز دیجیتال خود را برداشت یا انتقال دهید، مهم است که آخرین نکته را ذکر کنیم.

برداشت‌های کریپتو غیرقابل برگشت هستند. مطمئن شوید که آدرسی را که کریپتوی خود را ارسال می‌کنید دوباره بررسی می کنید زیرا با کلیک بر روی Send، دیگر راه برگشتی وجود ندارد. یک اشتباه کوچک می تواند به معنای از دست دادن سرمایه شما برای همیشه باشد.

در دنیای امروز به راحتی می توان اشتباه کرد. زیرا نمادهای مشابهی مانند BTC، BCH، BSV، BAT، BTS وجود دارد.

ارسال کریپتو به یک آدرس ناسازگار مانند BTC به آدرس BAT همچنین منجر به از دست رفتن دائمی وجوه می شود. شما نمی خواهید در نهایت مانند فردی باشید که ارز دیجیتال خود را برای همیشه از دست می دهد. یا به طور تصادفی بیت کوین خود را به یک آدرس اتریوم بفرستید.

Crypto Exchange

 

قیمت عرضه و تقاضا یا Bid and ASK چیست؟

در پلتفرم معاملاتی صرافی رمزارز خود، زمانی که به دنبال معامله یک ارز دیجیتال خاص مانند بیت کوین (BTC) هستید، اعدادی را مشاهده خواهید کرد که به‌عنوان قیمت‌های  Bid و ASK شناخته می‌شوند.

اما منظور از این قیمت ها چیست؟

درک مکانیزم قیمت گذاری برای درک نحوه عملکرد صرافی های کریپتو بسیار مهم است. برای داشتن هر نوع بازاری باید تراکنش ها اتفاق بیفتند. و برای انجام معاملات باید هم خریدار و هم فروشنده داشته باشید.

در یک صرافی ارز دیجیتال اسپات یا نقطه‌ای، خریدار شخصی است که می‌خواهد ارز دیجیتال بخرد و فروشنده شخصی است که صاحب ارز دیجیتال است و می‌خواهد آن را با ارز فیات مانند دلار آمریکا (USD) یا با ارز دیجیتال دیگری مانند اتر (ETH) مبادله کند. 

قیمت‌های Bid یا پیشنهادی و Ask یا درخواستی قیمت‌هایی هستند که خریداران دیگر مایل به خرید و فروشندگان مایل به فروش هستند. خریداران پیشنهاد (Bid) می دهند و فروشندگان درخواست (Ask) می دهند.

هنگام وارد کردن اردر خرید، اردر شما باید با فروشنده مطابقت داشته باشد. و هنگام وارد کردن اردر فروش، اردر شما باید با خریدار مطابقت داشته باشد.

قیمت‌های پیشنهادی و درخواستی چگونه کار می‌کنند؟

خریداری می خواهد با کمترین قیمت ممکن خرید کند، در حالی که یک فروشنده می خواهد با بالاترین قیمت ممکن بفروشد. بنابراین برای اینکه معامله ای اتفاق بیفتد، شخصی که به دنبال خرید است و شخصی که به دنبال فروش است باید روی یک قیمت مشخص به توافق برسند. 

صرافی رمزارز به گونه ای ساختار یافته است که دائماً قیمتی را پیدا کند که خریدار و فروشنده هر دو در مورد آن توافق کنند.

برای دستیابی به قیمت، صرافی کریپتو پلتفرم معاملاتی را فراهم می‌کند که در آن معامله‌گران کریپتو می‌توانند اردر‌هایی را ارسال کنند که به چه قیمت و چه میزانی مایل به خرید و فروش یک ارز دیجیتال خاص هستند.

به عبارت دیگر، معامله گر کریپتو که به دنبال خرید یا فروش یک جفت ارز خاص است، قیمت و مقدار مشخصی را اعلام می کند. این اردر‌ها سپس نمایش داده می‌شوند و برای همه کسانی که در صرافی معامله می‌کنند قابل مشاهده هستند.

 

در دنیای ترید:

 

 •       کلمه پیشنهاد یا Bid قیمتی است که کسی مایل به خرید است.
 •       کلمه درخواست یا Ask قیمتی است که کسی مایل به فروش است.

در شرایط عادی، قیمت پیشنهادی کمتر از قیمت Ask است. تفاوت قیمت جزئی بین این دو قیمت به عنوان اسپرد Bid-Ask یاهمان اسپرد شناخته می شود. 

 • بالاترین قیمتی که شخصی مایل به خرید یک ارز دیجیتال با آن است به عنوان بهترین پیشنهاد شناخته می شود. این بهترین قیمت پیشنهادی، بالاترین قیمت ممکن را برای هر فروشنده در آن زمان خاص تضمین می کند.
 • کمترین قیمت ممکن که کسی مایل به فروش در آن است، بهترین درخواست یا بهترین آفر نامیده می شود. این بهترین قیمت، پایین ترین قیمت ممکن را برای هر خریدار در آن زمان خاص تضمین می کند.

این مکانیسم بهترین پیشنهاد و بهترین درخواست روشی موثر برای حفظ بازار منصفانه است. و بهترین قیمت ممکن را در آن لحظه به معامله‌گران ارائه می دهد.

 

صرافی‌های کریپتو چگونه از قیمت‌های پیشنهادی و درخواستی استفاده می‌کنند؟

صرافی‌های کریپتو، خریداران و فروشندگان را با هم هماهنگ می‌کنند و کل فرآیند را خودکار می‌کنند. در پلتفرم معاملاتی آنها، پس از انتخاب یک جفت ارز (یک جفت کریپتو/فیات یا کریپتو/کریپتو)، وقتی می‌خواهید بخرید یا بفروشید، فرم سفارشی برای شما ارائه می‌شود که در آن می‌توانید انواع اردر‌های زیر را قرار دهید:

 

 •               اردر بازار
 •               اردر محدود

اردر بازار بلافاصله با بهترین قیمت موجود فعلی اجرا می شود. اگر در حال خرید هستید، معامله شما با بهترین قیمت پیشنهادی انجام می شود. اگر در حال فروش هستید، معامله شما با بهترین قیمت درخواستی انجام می شود.

اردر محدود به شما امکان می دهد قیمت خاصی را برای اجرای اردر تعیین کنید. اگر خرید می‌کنید، می‌توانید یک اردر خرید محدود را بزنید و قیمت محدود را مشخص کنید، که حداکثر قیمتی است که مایل به پرداخت آن هستید.

اگر در حال فروش هستید، می‌توانید یک اردر فروش محدود بگذارید و قیمت محدود را مشخص کنید، که حداقل قیمتی است که مایل به پذیرش آن هستید.

معامله گران اغلب از اردرهای محدود استفاده می کنند تا کنترل بیشتری بر قیمت های اجرایی داشته باشند. و اردرهای محدود خرید و فروش است که نقدینگی را در صرافی ارز دیجیتال فراهم می کند.

 •               اردرهای محدود خرید BIDS هستند.
 •               اردرهای محدود فروش ASKS هستند.

صرافی رمزارز این پیشنهادات و درخواست‌ها را جمع می‌کند و با این دیتاها، بهترین قیمت موجود فعلی یا همان قیمت بازار را در لحظه تعیین می‌کند.

هر زمان که قیمت پیشنهادی و درخواستی با هم منطبق می گردند، به این معنی است که فروشنده به قیمتی می‌فروشد که خریدار مایل به پرداخت آن است یا خریدار به قیمتی می‌خرد که فروشنده حاضر به پذیرش آن قیمت است.

وقتی این اتفاق می‌افتد، صرافی رمزارز بلافاصله اردرها را مطابقت می‌ دهد و تا آنجا که می‌تواند برای آن اردرها حجم را پر می‌کند.

این امکان تضمین می کند که خریداران همیشه با کمترین قیمت پیشنهادی خرید می کنند و فروشندگان با بالاترین قیمت پیشنهادی می فروشند.

برای تأیید حساب کاربری، معمولاً نیاز به ارائه مدرک شناسایی (مانند گذرنامه یا گواهینامه رانندگی)، مدرک اثبات محل سکونت (مانند قبض برق یا گاز)، و یک عکس سلفی است تا اطمینان حاصل شود که عکس با مدرک شناسایی مطابقت دارد.

پس از تأیید هویت و واریز وجه، می‌توانید یک جفت ارز معاملاتی مثلاً BTC/USD انتخاب کنید. سپس با استفاده از فرم سفارش، می‌توانید خرید یا فروش خود را با استفاده از اردر بازار برای خرید فوری یا اردر محدود برای تعیین قیمت مورد نظر خود انجام دهید.

برای برداشت وجوه، به داشبورد حساب خود مراجعه کنید و به بخش برداشت بروید. سپس، وجه مورد نظر خود را انتخاب کنید، مبلغ را وارد کنید و روی ارسال کلیک کنید. اگر می‌خواهید ارز دیجیتال برداشت کنید، آدرس کیف پول مقصد را وارد کنید و تراکنش را تأیید کنید.

دسترسی سریع

مقالات مرتبط

{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.singularReviewCountLabel }}
{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.pluralReviewCountLabel }}
{{ options.labels.newReviewButton }}
{{ userData.canReview.message }}
جستجوهای محبوب:
برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.