از کدام کیف پول بیت کوین باید استفاده کنید؟

Bitcoin Wallet

قبل از انجام تراکنش ارسال یا دریافت بیت کوین و دیگر ارزهای دیجیتال بهتر است با کیف پول بیت کوین و نحوه انتقال ارز مد نظر خود آشنا شوید. آموزش کامل زیر به شما کمک می کند.

آیا باید از کیف پول گرم یا سرد استفاده کنید؟ کیف پول موبایل یا کیف پول سخت‌افزار چطور؟

نوع کیف پول بستگی به شرایط استفاده شما دارد. بهترین کیف پول بیت‌کوین برای شما بستگی به اولویت های شما در سه بُعد زیر دارد:

 1. راحتی
 2. امنیت
 3. کنترل

اما بر اساس ترجیحات شما، مقایسه‌هایی وجود دارد. شما نمی توانید همه آن را با هم داشته باشید.

مقایسه کیف‌پول‌ها

بطور کلی، کیف پول گرم بسیار راحتتر است اما کمترین امنیت را دارد. زیرا کلیدهای خصوصی آنلاین هستند و ممکن است توسط هکرها به سرقت برود. و کیف پول سرد بیشترین امنیت را دارد اما کمترین راحتی را برای شما به ارمغان می آورد.

بیشتر کیف‌پول‌های گرم و سرد ممکن است یا کیف پول حضانتی (custodial) یا کیف پول غیرحضانتی (non-custodial) باشند، بنابراین اینکه کدام یک را انتخاب می‌کنید به سطح کنترلی که می‌خواهید بستگی دارد.

اگر ارزشی برای راحتی را قائل هستید، کیف پول موبایل به شما این امکان را می‌دهد که در حال حرکت معامله کنید، در حالیکه کیف پول وب با هر مرورگر اینترنتی قابل دسترس است.

اکثر کیف‌پول‌های سرد و گرم می‌توانند کیف‌پول‌های حضانتی یا غیر حضانتی باشند، بنابراین اینکه کدام یک را انتخاب می‌کنید به سطح کنترلی که می‌خواهید بستگی دارد.

اگر به راحتی اهمیت می دهید، کیف پول موبایلی به شما امکان می دهد در حال حرکت تراکنش کنید، در حالی که می توان به کیف پول وب با هر مرورگر اینترنتی دسترسی داشت.

اگر برای امنیت ارزش قائل هستید، باید از استفاده از کیف پول وب خودداری کنید. و بسته به سطح امنیتی که می خواهید، چندین گزینه برای انتخاب وجود دارد.

اگر به کنترل کامل اهمیت می دهید، کیف پول مغزی یا حافظه ای، کیف پول کاغذی یا کیف پول سخت افزاری مانند لجر یا ترزور احتمالا بهترین گزینه خواهد بود.

به خاطر داشته باشید که داشتن کنترل کامل لزوماً به معنای ایمن تر بودن آن نیست.

به عنوان مثال، ممکن است از یک کیف پول کاغذی استفاده کنید که به شما کنترل کامل بیت‌کوین‌هایتان را می‌دهد، اما اگر فقط این کاغذ را جایی ناامن بگذارید یا تصویر آن را در اینستاگرام منتشر کنید، واقعاً امن نیست.

به عنوان مثال، نگه‌داشتن بیت‌کوین‌های خود در کیف پول سرد غیرحضانتی، گزینه امن‌تر و با بیشترین کنترل است، اما برای شما راحتی کمتری به ارمغان می آورد. در حالی‌که کیف پول گرم حضانتی، گزینه راحت‌تری است، اما کمترین مقدار کنترل و امنیت را به همراه دارد.

شما باید یک موضوع دیگری را در نظر بگیرید، اینکه چقدر اغلب از موجودی‌ خود استفاده خواهید کرد نیز حائز اهمیت است. به عنوان مثال، آیا بیت‌کوین‌های شما برای معامله کردن هستند یا شما صرفاً می خواهید روی آنها سرمایه گذاری طولانی مدت کنید؟

اگر بیت‌کوین‌ها برای معامله کردن هستند، احتمالاً در مقایسه با نگهداری طولانی مدت بسیار بیشتر پول را بین پلتفرم معاملاتی و کیف پول خود منتقل می کنید. بسیار مهم است که تحقیقاتی انجام دهید و کیف‌پول‌هایی که برای شما بهتر کار می‌کنند را بشناسید. و در مورد گزینه های موجود از جمله هزینه و امنیت آنها تحقیق کنید.

نحوه استفاده از کیف پول بیت کوین و دیگر ارزهای دیجیتال

برای آشنایی با استفاده از کیف‌پول‌های بیت‌کوین و دیگر ارزهای کریپتو، مراحل زیر را انجام دهید:

 1. یک کیف پول موبایلی غیرحضانتی (non-custodial) مانند Wrist Wallet ، Exodus، یا Coinbase Wallet را دانلود و نصب کنید.
 2. یاد بگیرید چگونه از عبارت بازیابی خود بکاپ بگیرید و همچنین آن را بازیابی کنید.
 3. مقدار اندکی ارز دیجیتال از صرافی متمرکزی مانندCEX بخرید.
 4. ارز در یک کیف پول وب که توسط صرافی کریپتو میزبانی می شود ذخیره می شود.
 5. وجه خود را از کیف پول تحت وب به کیف پول موبایلی غیرحضانتی انتقال دهید.

 در بخش بعدی، قبل از اینکه درباره نحوه خرید بیت کوین صحبت کنیم، قصد داریم برخی از عملکردهای اساسی کیف پول مانند ارسال و دریافت ارز دیجیتال را توضیح دهیم. 

 Bitcoin Wallet

ارسال بیت‌کوین

خوشبختانه، همانند ارسال عکس‌های سلفی، ارسال بیت‌کوین یک فرآیند خیلی ساده است.

برای ارسال یا دریافت بیت‌کوین، شما به کیف پول نیاز دارید.

فرآیند دقیق برای ارسال بیت‌کوین وابسته به نوع کیف پولی است که استفاده می‌کنید، اما چیز اصلی که نیاز دارید، آدرس گیرنده است. شبیه به یک آدرس ایمیل، آدرس مشخص می‌کند که بیت‌کوین به چه مکانی ارسال می‌شود. آدرس بیت‌کوین یک رشته از حروف و اعداد است.

چند مثال از آدرس کیف پول را می توانید مشاهده کنید:

 

۱FeexV6bAHb8ybZjqQMjJrcCrHGW9sb6uF

۳۴xp۴vRoCGJym3xR7yCVPFHoCNxv4Twseo

bc1qa5wkgaew2dkv56kfvj49j0av5nml45x9ek9hz6

 

تراکنش یک نمونه تکی از ارسال بیت‌کوین به یک آدرس خاص است. بنابراین، همه تراکنش‌ها با یک آدرس مرتبط هستند.

چگونه بیت‌کوین ارسال کنم؟

در ادامه، راهنمای مرحله به مرحله در مورد چگونگی ارسال بیت‌کوین آمده است:

مرحله ۱: ایجاد تراکنش

برای ارسال بیت‌کوین، آدرس گیرنده را کپی و در برنامه کیف پول وارد می‌کنید.

اگر از یک کیف پول تلفن همراه یا برنامه استفاده می‌کنید، و از نظر فیزیکی در مقابل گیرنده هستید، می‌توانید کد QR او را بخواهید، که فقط یک نمایش گرافیکی از آدرس است.

سپس، می‌توانید از دوربین تلفن همراه خود استفاده کرده و کد QR را اسکن کنید.

به یاد داشته باشید که همه تراکنش‌های بیت‌کوین قابل برگشت نیستند. بدان معنا که اگر آنها را به آدرس اشتباه ارسال کنید، احتمالاً هرگز آن بیت‌کوین را دوباره نخواهید دید. بنابراین همیشه مطمئن شوید که به آدرس صحیح ارسال می‌کنید.

هنگامی که آدرس گیرنده را وارد کردید، مقدار بیت‌کوینی که می‌خواهید ارسال کنید، را وارد می‌کنید.

مطمئن شوید که از ارز صحیح استفاده می‌کنید. زمانی که منظورتان ۱۰۰ دلار است نمی‌خواهید به اشتباه ۱۰۰ بیت‌کوین ارسال کنید.سپس روی ارسال کلیک کنید. حالا شما تراکنش ایجاد کرده‌اید.

مرحله 2: تراکنش را امضا کنید.

پس از ایجاد تراکنش، نرم افزار کیف پول شما از شما می خواهد که تراکنش را تایید کنید و یا رمز عبور خود را ثبت کنید.

کلیک کردن بر روی تأیید یا وارد کردن رمز عبور چیزی است که به کیف پول شما امکان می دهد از کلید خصوصی شما برای امضای تراکنش استفاده کند. پس از امضا، کیف پول شما تراکنش را همراه با این امضای دیجیتال به شبکه بیت کوین ارسال می کند. 

وقتی می گویید بیت کوین می فرستید، کاری که در واقع انجام می دهید ارسال یک پیام به صورت دیجیتالی مانند امضا به شبکه بیت کوین است که اجازه می دهد مقدار مشخصی بیت کوین از آدرس کیف پول شما به آدرس کیف پول فروشنده منتقل گردد.

مرحله 3: تراکنش را توزیع کنید.

برای توزیع تراکنش، کیف پول شما نیاز به دسترسی به شبکه بیت کوین دارد. کیف پول یک گره نیست، بلکه رابطی برای تعامل با یک گره است.

بنابراین کیف پول شما از اینترنت برای اتصال به یک گره بیت کوین استفاده می کند و تراکنش شما را به آن ارسال می کند. هنگامی که گره تراکنش شما را تایید کرد، تراکنش را به گره های دیگر ارسال می کند. هنگامی که تراکنش ارسال گردد، به صورت وضعیت در انتظار ظاهر می گردد. هنگامی که تراکنش شما تایید شد کیف پول شما به شما اطلاع می دهد.

کارمزد شبکه بیت کوین چیست؟

تمام تراکنش های بیت کوین باید هزینه ای بپردازند تا در بلاک چین قرار بگیرند. این کارمزد به عنوان کارمزد شبکه یا کارمزد تراکنش است. هزینه های شبکه هزینه هایی است که برای پردازش تراکنش های بیت کوین به استخراج کنندگان پرداخت می گردد.

بسیاری از کیف پول های بیت کوین به شما این امکان را می دهند که هزینه های شبکه بیت کوین را که هنگام ارسال بیت کوین می پردازید سفارشی کنید.

تراکنش‌هایی که کارمزد بالاتری به آن‌ها متصل می‌شود، توسط ماینرها در اولویت قرار می‌گیرند، بنابراین تراکنش‌هایی که کارمزدهای شبکه بالاتری به آن‌ها متصل شده‌اند، به احتمال زیاد در دسته بعدی یا بلاک تراکنش‌هایی که به بلاک چین بیت‌کوین اضافه می‌شوند، گنجانده می‌شوند.

اگر عجله دارید، می توانید با پرداخت هزینه بالاتر، پردازش تراکنش خود را سریعتر کنید.

اگر برای تایید تراکنش خود عجله ندارید، می توانید با پرداخت هزینه کمتر در پول خود صرفه جویی کنید. اگر کارمزد را خیلی کم تنظیم کنید، ممکن است تراکنش شما ساعت ها یا حتی روزها طول بکشد تا تایید شود.

در بدترین حالت، باید 72 ساعت صبر کنید تا تراکنش لغو گردد. اما هنگامی که تراکنش لغو شد، بیت کوین خود را پس خواهید گرفت.

اکثر کیف پول‌ها کارمزد شبکه را بطور خودکار انتخاب می‌کنند تا به شما کمک کنند از انتظار طولانی برای تایید تراکنش خودداری کنید.

اگر می‌خواهید مطمئن شوید که تراکنش‌های بیت‌کوین شما به‌موقع تایید می‌شوند، از مبلغ پیشنهادی کارمزد شبکه که کیف پول شما ارائه می‌کند استفاده کنید.

یک تراکنش بیت کوین معمولاً بین 10 دقیقه تا چند ساعت طول می کشد تا تأیید شود.

چگونه بفهمیم که تراکنش بیت کوین تکمیل شده است؟

اگر می‌خواهید وضعیت تراکنش را بدانید، می‌توانید از ابزاری به نام Block Explorer استفاده کنید. یک ابزار آنلاین برای کاوش در بلاک چین ارز دیجیتال است، که در آن می‌توانید تمام تراکنش‌هایی را که روی بلاک چین انجام می‌شود، به صورت زنده تماشا و دنبال کنید.

 Block Explorer را به عنوان یک موتور جستجو برای بلاک چین در نظر بگیرید. و به شما امکان می دهد داده های فعلی و تاریخی مربوط به تراکنش ها را کشف کنید. برای بررسی وضعیت تراکنش خروجی، تنها کاری که باید انجام دهید این است که آدرس گیرنده یا شناسه تراکنش را در قسمت جستجوی Block Explorer وارد کنید.

برای بیت کوین، نمونه هایی از Block Explorer های محبوب عبارتند از:

 •       Blockchain.com
 •       Block Explorer stream
 •       Block Cypher

اکثر کیف پول ها در واقع پیوندی به Block Explorer در تاریخچه تراکنش های شما دارند. اگر روی پیوند تراکنش کلیک کنید، می‌توانید وضعیت تراکنش خود را در بلاک چین ببینید.

چگونه می‌توانیم بیت‌کوین دریافت کنیم؟

در بخش قبلی، یاد گرفتید چگونه بیت‌کوین ارسال کنید، حالا وقت آن است که یاد بگیرید چگونه بیت‌کوین دریافت کنید.

دریافت بیت‌کوین فرآیندی حتی ساده‌تر از ارسال آن است. همانند دریافت عکس های سلفی‌ که حتی ساده‌تر از ارسال آنهاست.

برای دریافت بیت‌کوین، نیازی به انجام کار زیادی ندارید. بیشتر کار توسط فرستنده انجام می‌شود. بیشتر وقت برنامه روی صفحه نمایشتان را نگاه کرده و منتظر بروزرسانی موجودی کیف پول بیت‌کوین خود هستید. تنها چیزی که باید به فرستنده ارائه دهید، یک چیز است: آدرس بیت‌کوین شما.

آدرس نحوه دریافت مبلغ را تعیین می‌کند و به عنوان مکان مجازی عمل می‌کند که بیت‌کوین‌ها به آن ارسال می‌شوند.

کیف پول شما یک آدرس بیت‌کوین برای شما ایجاد خواهد کرد. آدرس می‌تواند به دو روش نمایش داده شود:

 

 •  یک رشته الفبایی که می‌توانید آن را کپی و پیست کنید.
 •  یک کد QR که می‌تواند توسط فرستنده با استفاده از دوربین تلفن همراه‌ اسکن شود.

معمولاً نرم‌افزار کیف پول برای هر تراکنش جدیدی که ایجاد می‌کنید، یک آدرس جدید ایجاد می‌کند. و باعث می‌شود برای کسی که می‌خواهد تاریخچه تراکنش‌های شما را در بلاک چین بیت‌کوین پیگیری کند، کار سخت‌تر شود.

 حتماً قبل از ارائه آدرس به فرستنده، آدرس را دوباره چک کنید. اگر فرستنده تراکنش را ارسال کرد و آدرس اشتباه بود، بیت‌کوین‌های ارسال شده برای همیشه از دست خواهند رفت.

 Bitcoin Wallet

چگونه بفهمم که آدرس کیف پول بیت کوین چیست؟

برای پیدا کردن آدرس بیت‌کوین خود، شما فقط باید به کیف پول بیت‌کوین خود دسترسی پیدا کنید.

هر چند که هر کیف پولی کمی متفاوت است، آدرس بیت‌کوین شما به طور معمول به وضوح نمایش داده می‌شود و به راحتی قابل پیدا کردن است. یک آدرس بیت‌کوین از ۲۶ تا ۳۵ کاراکتر الفبایی تشکیل شده است.

در ادامه، برخی از مثال‌ها برای شما آورده شده‌اند تا به شما ایده‌ای از نحوه نمایش آنها داده شود: 

۱FeexV6bAHb8ybZjqQMjJrcCrHGW9sb6uF

۳۴xp۴vRoCGJym3xR7yCVPFHoCNxv4Twseo

bc1qa5wkgaew2dkv56kfvj49j0av5nml45x9ek9hz6

 

چگونه می‌توانم آدرس کیف پول بیت کوین را به اشتراک بگذارم؟

برای تسهیل در به اشتراک گذاری آدرس، بیشتر کیف پول‌ها به شما اجازه می‌دهند آدرس بیت‌کوین خود را کپی و پیست کنید. می‌توانید آدرس را در یک پیام کپی و پیست کرده و آن را از طریق پیام متنی یا ایمیل ارسال کنید.

بیشتر کیف پول‌ها همچنین یک کد QR را ارائه می‌دهند، که تنها یک نمایش گرافیکی از آدرس بیت‌کوین است.

اگر جلوی فرستنده حضور دارید، او می‌تواند کد QR شما را اسکن کرده و آدرس شما را دریافت کند.

 

آیا اشتراک آدرس کیف پول بیت کوین به صورت عمومی ایمن است؟

شما می‌توانید آدرس بیت‌کوین خود را به دوستان، خانواده و دشمنان به صورت ایمن به اشتراک بگذارید.

هیچ کس نمی‌تواند فقط با دانستن آدرس بیت‌کوین شما بیت‌کوین‌های شما را بدزدد. برای انجام این کار، آنها به کلید خصوصی شما نیاز دارند.

اگرچه ارز دیجیتال شما تنها با دانستن آدرس شما قابل دزدیده شدن نیستند، اما از آنجا که بلاک چین بیت‌کوین به صورت عمومی قابل مشاهده است، هر کسی که آدرس بیت‌کوین شما را می‌شناسد، می‌تواند با دنبال کردن آدرس شما در یک Block Explorer، دقیقاً بفهمد چه تعداد بیت‌کوین در آدرس شما وجود دارد.

با Block Explorer، هر کسی می‌تواند هر تراکنشی که در یک آدرس انجام شده است را مشاهده کند.

اگر نمی‌خواهید دیگران این اطلاعات را ببینند، باید برای هر تراکنش از یک آدرس بیت‌کوین تازه استفاده کنید.

خوشبختانه، بیشتر کیف‌پول‌های بیت‌کوین اکنون به شما این امکان را می‌دهند که با یک کلیک یا لمس دکمه، تعدادی تقریباً نامحدود از آدرس‌های جدید بسازید.

 

آدرس کیف پول بیت‌کوین یک رشته‌ی حروف و اعداد است که به عنوان یک شناسه منحصر به فرد برای هر کیف پول بیت‌کوین استفاده می‌شود. این آدرس برای دریافت و ارسال بیت‌کوین‌ها به و از کیف پول مورد استفاده قرار می‌گیرد.

آدرس کیف پول بیت‌کوین برای دریافت و ارسال بیت‌کوین استفاده می‌شود، در حالی که کلید خصوصی به عنوان رمز دسترسی به موجودی بیت‌کوین‌ها در آن آدرس عمل می‌کند.

اشتراک آدرس کیف پول بیت کوین به صورت عمومی ایمن است زیرا تنها با استفاده از آن می‌توانند دیگران به حساب شما واریز کنند، بدون دسترسی به موجودی یا اطلاعات حساب شما.

دسترسی سریع

مقالات مرتبط

{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.singularReviewCountLabel }}
{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.pluralReviewCountLabel }}
{{ options.labels.newReviewButton }}
{{ userData.canReview.message }}
جستجوهای محبوب:
برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.