کاربرد رمزنگاری نامتقارن در بازار ارز دیجیتال چیست؟

asymmetric cryptography

برای درک رمزنگاری نامتقارن در بازار ارز دیجیتال ابتدا با معنا و مفهوم آن آشنا شوید سپس نحوه عملکرد و کاربرد آن را آموزش ببینید.

 

رمزنگاری نامتقارن چیست؟

رمزنگاری نامتقارن نوعی از رمزنگاری است که از دو کلید جدا اما به نحو ریاضی مرتبط برای رمزنگاری و رمزگشایی دیتا و محافظت از آن در برابر دسترسی یا استفاده غیرمجاز استفاده می‌کند.

این کلیدها به نام‌های:

 

  1. کلید خصوصی (Private key)
  2. کلید عمومی (Public key)

هستند و معمولاً این دو کلید با هم جفت کلید عمومی و خصوصی یا فقط جفت کلید نیز خوانده می‌شوند. 

یکی از این کلیدها، کلید عمومی، برای هر کسی قابل استفاده است. کلید دیگر به نام کلید خصوصی شناخته می‌شود.

دیتاهای رمزنگاری شده با کلید عمومی تنها می‌توانند با کلید خصوصی رمزگشایی شوند. به همین دلیل رمزنگاری نامتقارن همچنین به عنوان رمزنگاری کلید عمومی شناخته می‌شود.

 

چگونگی عملکرد رمزنگاری نامتقارن

زمانی که ابتدا درباره رمزنگاری نامتقارن یاد می‌گیرید، از مثال کلاسیک زیر استفاده می‌شود:

برای ارسال دیتاهای رمزنگاری شده به کسی، شما باید اطلاعات را با کلید عمومی آن فرد رمزنگاری کنید و فردی که داده‌ها را دریافت می‌کند، آنها را با کلید خصوصی متناظر رمزگشایی می‌کند.

تمام اطلاعاتی که از طریق اینترنت ارسال می‌کنید، متن ساده هستند. یعنی هر کسی که به آن دسترسی پیدا کند، می‌تواند آن را ببیند و بخواند.

اگر نخواهید کسی بتواند دیتاهای شما را بخواند، می‌توانید دیتاها را با استفاده از کلید عمومی گیرنده یا فردی که پیام را به آن ارسال می‌کنید، رمزنگاری کنید. این فرد باید از قبل کلید عمومی خود را به شما ارسال کرده باشد.

هنگامی که دیتا به متن رمزنگاری تبدیل شده باشد، نمی‌توانید آن را با استفاده از همان کلید رمزگشایی کنید.

متن رمزنگاری شده تنها با کلید خصوصی متناظر آن قابل رمزگشایی است، که تنها در اختیار گیرنده قرار دارد.

 

چگونگی عملکرد رمزنگاری نامتقارن در بازار Crypto

از آنجایی که دیتاها با استفاده از یک کلید عمومی رمزنگاری می‌شوند، به همین دلیل این نوع از رمزنگاری نامتقارن هم به عنوان رمزنگاری کلید عمومی شناخته می‌شود.

به طور واضح، محبوب‌ترین استفاده از رمزنگاری نامتقارن برای ارسال پیام‌های محرمانه است.

اگر من یک نامه عاشقانه به یکی از عزیزانتان از طریق اینترنت ارسال کنم و نمی خواهم که شما بتوانید آن را بخوانید، می‌توانم از رمزنگاری نامتقارن  استفاده کنم.

 من پیام را با کلید عمومی رمزنگاری می‌کنم، سپس پیام را به او ارسال می‌کنم.

توانایی بازگشایی متن به یک قالب خواندنی نیاز به کلید خصوصی دارد، که تنها آن شخص دارای آن است. بنابراین فقط او قادر به خواندن پیام است نه شما و دریافت احساسات واقعی من نسبت به او.

رمزنگاری نامتقارن اولین بار برای رمزنگاری و رمزگشایی پیام‌ها استفاده شد. اما اکنون کریپتوکارنسی‌ها از این تکنولوژی به شیوه کمی متفاوت استفاده می‌کنند.

در مثال کلاسیک رمزنگاری نامتقارن، توضیح دادیم چگونه از یک کلید عمومی برای رمزنگاری اطلاعات استفاده می گردد و سپس نیاز به کلید خصوصی برای رمزگشایی آن اطلاعات داریم. اما برعکس نیز کار می‌کند.

شما همچنین می‌توانید از یک کلید خصوصی برای رمزنگاری دیتاها استفاده کنید و سپس از کلید عمومی برای رمزگشایی داده استفاده کنید.

و این چگونگی استفاده از Asymmetric Cryptography در کریپتوکارنسی است. در کریپتو، فرستنده از کلید خصوصی خود برای رمزنگاری یک پیام خاص استفاده می‌کند و گیرنده از کلید عمومی فرستنده برای رمزگشایی آن استفاده می‌کند.

این برعکس از مثال کلاسیک اولیه است و به جای استفاده از کلیدهای گیرنده، از کلیدهای فرستنده استفاده می‌ گردد.

اگر می‌خواستید به این روش پیام‌های محرمانه ارسال کنید، ایده بدی است زیرا هر کسی که کلید عمومی شما را دارد قادر به رمزگشایی پیام شما و خواندن آن خواهد بود.

 اما در بیت‌کوین و دیگر کریپتوکارنسی‌ها، همه تراکنش‌ها عمومی انجام می‌شوند، بنابراین نیازی به حفظ  دیتاها به صورت خصوصی یا محرمانه ندارد.

برای یک هدف کاملاً متفاوت از رمزنگاری نامتقارن استفاده می‌ گردد و این کار خیلی زیرکانه ای است.

از رمزنگاری نامتقارن  برای احراز هویت و برای اثبات اینکه شما هستید که می‌گویید که هستید استفاده می گردد.

Asymmetric Cryptography

به طور خاص، هنگامی که می‌خواهید برخی از بیت‌کوین‌ها را به شخص دیگری بفرستید، از آن برای اثبات این استفاده می‌شود که شما صاحب واقعی بیت‌کوین‌هایی هستید که می‌خواهید بفرستید.

احراز هویت عمل اثبات یک اظهارنظر، مانند هویت یک کاربر است. و با تشخیص متفاوت است که عمل اشاره به هویت فرد است. احراز هویت فرآیند تایید هویت است.

اگر چیزی را با استفاده از کلید خصوصی خود رمزنگاری یا به عبارتی قفل کنید، هر کسی می‌تواند آن را با کلید عمومی شما باز کند.

و به عنوان اثبات اینکه شما ارسال‌کننده اصلی پیام هستید عمل می‌کند، زیرا شما تنها کسی هستید که قادر به رمزگذاری پیام می‌شوید چون شما کلید خصوصی متناظر را دارید.

 و از آنجا که هویت شما که به عنوان صاحب واقعی بیت‌کوین‌هایی که می‌خواهید بفرستید تأیید شده است، اکنون مجاز به ارسال بیت‌کوین‌ها هستید.

شناسایی به معنای ادعا کردن به عنوان کسی مانند مالک ارز دیجیتال بودن است. احراز هویت به معنای اثبات اینکه واقعاً همان کسی هستید که ادعا کرده‌اید. مجوز به معنای به دست آوردن دسترسی به چیزی به دلیل هویتی که پیش‌تر تأیید شده است.

حالا که یاد گرفتیم رمزنگاری نامتقارن چیست و چگونه عمل می‌کند، حالا همه چیز را مرور می کنیم و می‌بینیم چگونه در امضای دیجیتال استفاده می‌شود.

 

چگونه امضای دیجیتال عمل می‌کند؟

 قبل از اینکه به جزئیات فنی چگونگی عمل امضای دیجیتال بپردازیم، با به اشتراک گذاری داستانی خنده‌دار درک آن را برای شما آسان تر می کنیم.

ممکن است فکر کنید که امضای دیجیتال به نظر پیچیده می‌آید، اما اگر به این داستان دقت کنید، واقعاً چندان پیچیده نیست:

تصور کنید بتمن یک جعبه دارد.

این جعبه قفل خاصی دارد. و این قفل سه حالت دارد:

 

  1. قفل شده: هنگامی که کلید تا حد ممکن به سمت چپ برگردانده می‌شود، قفل شده است.
  2. باز شده: هنگامی که کلید در وسط قرار دارد، باز است.
  3. قفل شده: هنگامی که کلید به سمت راست برگردانده می‌شود، قفل شده است.

و قفل دارای دو کلید جداگانه است: کلید سیاه و کلید زرد:

  • کلید سیاه تنها می‌تواند به سمت راست بچرخد، به این معنا که تنها می‌تواند به صورت ساعت‌گرد بچرخد.
  • کلید زرد تنها می‌تواند به سمت چپ بچرخد، به این معنا که تنها می‌تواند به صورت مخالف ساعت‌گرد بچرخد.

این بدان معناست که اگر جعبه قفل شده باشد و قفل به حالت اول برگردانده شده باشد، تنها کلید سیاه می‌تواند با چرخش به سمت راست، قفل را باز کند و به حالت باز برگردد.

اگر جعبه در حالت قفل شده باشد، تنها کلید زرد می‌تواند با چرخش به سمت چپ، قفل را باز کند و به حالت باز قرار بگیرد. بنابراین هر کلید می‌تواند جعبه را قفل کند، اما بعد از آن، تنها کلید دیگر می‌تواند آن را باز کند. چون رنگ سیاه رنگ مورد علاقه بتمن است، بتمن کلید سیاه را انتخاب می‌کند و آن را برای خود نگه می‌دارد.

بیایید این کلید را کلید خصوصی او بخوانیم، چون  تنها بتمن آن را دارد. کلید دوم را، کلید زرد، کلید عمومی او بخوانیم:

بتمن یک میلیون نسخه از آن تهیه می‌کند و هر زمان که در خیابان‌های شهر گاتهام با ‌موبایلش حرکت می‌کند، آنها را از پنجره به پیاده‌روها پرتاب می‌کند. کلیدهای زرد همه‌جا هستند. در نهایت، همه در شهر گاتهام یک نسخه از کلید عمومی دارند.

در این سناریو، بتمن یک کلید خصوصی دارد که می‌تواند به سمت راست بچرخد. و دیگران دارای کلید عمومی او هستند که می‌تواند به سمت چپ بچرخد. 

بیایید تصور کنیم که بروس وین تصمیم به ترک بتمن می کند و به کامارتاژ در نپال رفته است و برای تحصیل و تبدیل شدن به یک راهب تحت آموزش های باستانی گرفته است. او همچنین تصمیم می‌گیرد که تمام پول خود را به آلفرد، خدمتکارش، بدهد. 

پس او روی یک قطعه کاغذ می‌نویسد: ۱ تریلیون دلار به آلفرد در اسرع وقت بده. بتمن این قطعه کاغذ را در جعبه قرار می‌دهد. با استفاده از کلید خصوصی‌اش، کلید خصوصی را به سمت راست چرخانده و جعبه را قفل می‌کند.

سپس یک قطعه کاغذ دیگر می‌گیرد و همان پیام را دوباره می‌نویسد: ۱ تریلیون دلار را به آلفرد تا اسرع وقت بده. سپس این قطعه کاغذ را به آلفرد می‌دهد و به او دستور می‌دهد:

این را به بانکدار من بده. و اضافه می‌کند: اگر بانکدار من باور نکند، به او جعبه قفل شده را بده. بنابراین اکنون دو نامه با همان پیام وجود دارد. یکی درون جعبه قفل شده و دیگری در جیب آلفرد که به صورت عمومی توسط هر کسی قابل مشاهده است.

روز بعد، بتمن به رابین می‌گوید که بازنشسته شده و تمام پولش را به آلفرد می‌دهد. رابین این اخبار را به رسانه‌ها فاش می‌کند و روز بعد، این خبرها در تمام کانال‌های خبری تلویزیونی پخش می‌شود.

بانکدار بتمن، دایم جیمون، در بانک ملی گاتهام از اخبار بوسیله تلویزیون در دفتر خود مطلع می‌شود. ناگهان، آلفرد ظاهر می‌شود و از وی خواسته می‌شود تا پولش را بدهد و قطعه کاغذ را به او تحویل دهد. دایم جیمون اخبار را باور نمی‌کند و امتناع می‌ورزد.

Asymmetric Cryptography

آلفرد جعبه قفل شده را به عنوان امضای دیجیتال بتمن بیرون می‌آورد. حالا بانکدار هر دو پیام و جعبه را دارد. پیام با کلید عمومی و امضای دیجیتال.

دقیقاً مانند دیگر مردم در شهر گاتهام، دایم جیمون یک کلید زرد دارد که آن را از خیابان پایین تر از دفترش برداشته است. دایم جیمون کلید عمومی را از جیبش بیرون می‌آورد و بررسی می‌کند که آیا می‌تواند جعبه را باز کند. 

او کلید عمومی را به سمت چپ می‌چرخاند و جعبه باز می‌شود. در داخل جعبه نامه‌ای است که بتمن نوشته بود. و با نامه‌ای که آلفرد به او نشان داده بود، مطابقت دارد. دایم جیمون از آلفرد عذرخواهی می‌کند و از دستیارش می‌خواهد که پول را آماده کند. 

او متوجه می‌شود که تنها راهی که جعبه قفل شده بود، استفاده از کلید خصوصی بتمن بوده که تنها بتمن آن را در اختیار دارد.  بدین معنا که هیچ‌کس دیگری نمی‌توانست نامه را در جعبه بگذارد به جز بتمن و اثبات می‌ گردد که نامه واقعاً از طرف بتمن است.

استفاده از جفت کلید این امکان را به بتمن می‌دهد تا ثابت کند که پیام از طرف او آمده است، بدون اینکه نیاز به ارائه امضای دستی فیزیکی داشته باشد. و استفاده از جعبه قفل شده نشان می‌دهد که پیام درون آن همیشه محافظت شده است و بدون هیچ تغییری درون آن باقی مانده است.

به طور کلی به این سوال پاسخ داده می‌شود: چگونه می‌توانید به من ثابت کنید که بتمن واقعاً این پیام را نوشته است بدون اینکه وی در دسترس باشد؟ و اینکه این پیام در طول انتقال دستکاری نشده است؟

در پایان این مثالی بود از اینکه چگونه امضای دیجیتال کار می‌کند. امیدواریم که شما این مفهوم را درک کرده باشید.

حالا بیایید در درس بعد یاد بگیریم که امضای دیجیتال در واقعیت در دنیای رمزارزها چگونه کار می‌کند.

 

رمزگذاری نامتقارن یا Asymmetric Cryptography یک روش رمزنگاری است که در آن دو کلید متفاوت برای رمزگشایی و رمزگذاری استفاده می‌شود؛ یک کلید عمومی و یک کلید خصوصی.

کاربرد اصلی رمزنگاری نامتقارن در بازار کریپتو، ایجاد امنیت در انتقال و ذخیره دارایی‌های دیجیتال می‌باشد، از جمله ایجاد کیف پول‌های رمزارزی و امضای تراکنش‌ها.

امضای دیجیتال در دنیای رمزارز، فرآیندی است که با استفاده از کلیدهای عمومی و خصوصی انجام می‌شود و به عنوان تأیید اعتبار تراکنش‌ها و اثبات هویت مالک دارایی‌های دیجیتال استفاده می‌شود.

دسترسی سریع

مقالات مرتبط

{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.singularReviewCountLabel }}
{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.pluralReviewCountLabel }}
{{ options.labels.newReviewButton }}
{{ userData.canReview.message }}
جستجوهای محبوب:
برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.