عبارت بازیابی کیف پول ارز دیجیتال چیست؟ 

در درس زیر با آموزشی ساده و زبانی شیوا از اهمیت حفظ و ایمن نگه داشتن عبارت بازیابی یا همان Seed Phrase کیف پول ارز دیجیتال خود آگاه شوید.

Seed Phrase 

در اوایل روزهای ظهور بیت‌کوین، یک کیف پول فقط یک کلید خصوصی تولید می‌کرد، به این معنا که تنها یک کلید عمومی و یک آدرس نیز وجود داشت.در حال حاضر، کیف‌پول‌های رمزارز حالا به شما این امکان را می‌دهند که تعداد تقریباً نامحدودی کلید خصوصی از کلید خصوصی اصلی تولید کنید.

این نوع کیف پول به نام کیف پول سلسله مراتبی یا Hierarchical Deterministic wallet یا به طور ساده کیف پول HD معروف است.

ابتدا، یک کلید خصوصی اصلی ایجاد می گردد. سپس نرم‌افزار کیف پول از این کلید برای ایجاد کلیدهای خصوصی فرعی و کلیدهای عمومی مرتبط با آن استفاده می‌کند که سپس به آدرس‌ها تبدیل می‌ گردند.

کلید خصوصی اصلی را به عنوان کلید خصوصی والد فرض کنید که می‌تواند از طریق آن تعداد زیادی کلید خصوصی فرعی را ایجاد کند. و نوعی ساختار درختی ایجاد می‌کند که کلیدهای فرعی از یک کلید اصلی حاصل می‌شوند.

کیف پول از این عبارت بازیابی برای ایجاد کلیدهای خصوصی استفاده می‌کند.زیرا تمام کلیدهای خصوصی و عمومی در نهایت از کلید خصوصی اصلی حاصل می‌ گردند، همه می‌توانند توسط همان Seed Phrase کنترل گردند.

 

عبارت بازیابی چیست؟

وقتی که اولین بار کیف پول بیت‌کوین را راه‌اندازی می‌کنید 24-12 کلمه بصورت رندوم را مشاهده می کنید.نه تنها کلمات خود اهمیت دارند بلکه ترتیب این کلمات هم مهم است.این سری از کلمات که به ترتیب خاصی لیست شده‌اند عبارت بازیابی کیف پول است. 

کلمات از لیست تعریف‌شده 2048 کلمه ای انتخاب می‌ گردند و هر ترکیبی از کلمات یک عبارت بازیابی معتبر است.

دلیل اینکه عبارت بازیابی یک سری کلمات مانند acid، else، farm، gym، opera، soda، trash یا view است و نه یک رمز عددی، این است که خواندن اعداد طولانی برای انسان‌ها و به خاطر سپردن آنها دشوار هستند.

این سری کلمات که به ترتیب صحیح وارد شده‌اند با نرم‌افزار کیف پول به یک رشته از ارقام تبدیل می‌ گردند.

این رشته ارقام به عنوان عبارت بازیابی معروف هستند. و این عبارت بازیابی یا رشته ارقام، کلید خصوصی اصلی را تولید می‌کند.

کلید خصوصی اصلی برای تولید کلیدهای خصوصی فرعی و همچنین کلیدهای عمومی آن‌ها به کار می رود. و به یک کیف پول این امکان را می‌دهد که تعدادی زیادی جفت کلید ایجاد کند.

موضوع جالب این است که شما هرگز نیاز به اطلاعات عبارت بازیابی ندارید. چون خیلی طولانی است. به همین دلیل نرم‌افزار کیف پول یک عبارت ریکاوری را برای نمایش عبارت بازیابی ایجاد می‌کند. چون قالبی بسیار ساده‌تر و قابل به یاد آوردن‌ است.

 

کلیدهای خصوصی و عبارت بازیابی

مهمترین نکته این است که تمام کلیدهای خصوصی شما از عبارت بازیابی ایجاد و به آن متصل می‌ گردند. عبارت بازیابی خود را یادداشت کنید و در یک مکان امن ذخیره کنید.

وقتی نرم‌افزار کیف پول شما یک عبارت بازیابی ایجاد می‌کند، معمولاً به شما می‌گوید آن را روی کاغذ یادداشت کنید.اگر می‌خواهید امنیت بیشتری داشته باشید، آن را روی چندین ورق کاغذ یادداشت کنید و هرکدام را در مکان‌های مختلف ذخیره کنید.

از آنجا که تمام کلیدها در کیف پول HD از عبارت بازیابی مشتق می‌ گردد، امکان ایجاد مجدد کل کیف پول HD از آن عبارت بازیابی در هر کیف پول HD سازگار را فراهم می کند.

تا زمانی که عبارت بازیابی کیف پول خود را دارید، به تمام بیت‌کوین‌های مرتبط با کیف پولی که عبارت بازیابی را تولید کرد، دسترسی خواهید داشت. حتی اگر اتفاق ناراحت‌کننده‌ای برای کیف پول شما بیفتد.

اگر کامپیوتر شما خراب شود، می‌توانید دوباره همان نرم‌افزار کیف پول را دانلود کنید و کیف پول خود را بازیابی کنید و با ارائه عبارت بازیابی خود، موجودی خود را بازیابی کنید.

کیف پول‌های مختلف دستورالعمل‌های مختلفی برای بازیابی یک کیف پول خواهند داشت، اما به طور کلی، از شما خواسته می‌شود که کلمات را به ترتیب خاص عبارت بازیابی خود وارد کنید یا انتخاب کنید تا کیف پول خود را بازیابی کنید.

هرگز از Seed Phrase خود اسکرین‌شات نگیرید و هرگز آن را در یک وسیله دیجیتالی مانند فایل Word/Google Doc، ایمیل یا پیام متنی ذخیره نکنید. اگر کامپیوتر یا تلفن شما هک گردد، باید با ارزهای دیجیتال خود خداحافظی کنید.

Seed Phrase

امنیت عبارت بازیابی

اطمینان حاصل کنید Seed Phrase خود را خصوصی نگه دارید. آن را با دیگران به اشتراک نگذارید. حتی سعی کنید اعلام نکنید که عبارت بازیابی دارید. هر کسی که عبارت بازیابی شما را داشته باشد، به کیف پول شما و تمام موجودی‌های آن دسترسی دارد. و Seed Phrase خود را به دیگران ندهید.

اگر کسی از شما Seed Phrase خواست احتمالاً سعی دارد شما را فریب دهد و موجودی کیف پول شما را بدزدد.

اگر عبارت بازیابی خود را از دست بدهید چه اتفاقی می‌افتد؟

عبارت بازیابی خود را به عنوان نوع ویژه ای از رمز عبور تصور کنید. چون تنها راه برای دسترسی به کیف پول شما است.

در صورتی که کیف پول شما گم یا حذف شود، خراب یا از بین برود، Seed Phrase شما تنها چیزی است که می‌تواند کیف پول شما را بازیابی و بهبود دهد.

اگر کیف پول خود را حذف یا از دست دادید بدون ذخیره Seed Phrase خود بیت‌کوین‌های شما برای همیشه از بین می رود.

به جز اینکه کسی عبارت بازیابی شما را دزدیده باشد، بیت‌کوین‌های شما به طور ایمن در بلاک چین ذخیره می‌شوند، اما شما هیچ راهی برای دسترسی به آن ندارید.

بدون عبارت بازیابی دسترسی به رمزارز شما برای همیشه از دست می‌رود. پس به یاد داشته باشید Seed Phrase خود را با ایمنی نگه دارید.

 

آیا امکان دارد کسی عبارت بازیابی شما را حدس بزند؟

عبارت بازیابی از یک لیست خاص از ترکیب 2048 کلمه می‌آید. و نیاز به این دارد که کسی بتواند تمام کلمات از آن لیست عظیم را حدس بزند و آن‌ها را به ترتیب صحیح قرار دهد.

برای مثال، برای یک عبارت بازیابی 12 کلمه‌ای تعداد ترکیب‌های ممکن حدود 777,788,267,247,859,345,059,141,959,844,041,626,185 است.

احتمال اینکه کسی Seed Phrase شما را حدس بزند تقریباً صفر است. اما چه تفاوتی بین عبارت بازیابی و کلید خصوصی وجود دارد؟

وقتی که اولین بار کیف پول خود را ایجاد می‌کنید، یک عبارت بازیابی تولید می گردد. عبارت بازیابی یک کلید خصوصی اصلی تولید می‌کند. و این کلید خصوصی اصلی می‌تواند تعداد تقریباً نامحدودی کلید خصوصی ایجاد کند.

اگر هر کلید خصوصی را به عنوان یک رمز عبور فرض کنید که به شما امکان ارسال بیت‌کوین مرتبط با یک آدرس خاص را می‌دهد آنگاه عبارت بازیابی به عنوان رمز عبور اصلی عمل می‌کند.

تا زمانی که شما رمز عبور اصلی یا همان Seed Phrase را بدانید به تمام کلیدهای خصوصی در کیف پول دسترسی دارید.

اگر عبارت بازیابی وجود نداشت، شما باید کلید خصوصی خود را برای هر آدرس که متعلق به شماست ردیابی می‌کردید.و کار با آدرس‌های متعدد و کلیدهای خصوصی آن‌ها خسته‌کننده است.

خوشبختانه کیف پول نیازی به نگرانی در مورد کلیدهای خصوصی شما و کلیدهای عمومی ندارد و می‌تواند تمام موجودی‌های شما را با استفاده از فقط عبارت بازیابی مدیریت کند.

کیف پول ها با ایجاد و مدیریت کلیدها در پس زمینه سروکار دارند. تنها چیزی که شما باید بدانید عبارت بازیابی است.

 

خلاصه

 

  • عبارت بازیابی یک کلید خصوصی اصلی خوانا به صورت دنباله ای از کلمات است. و می‌تواند تعداد نامحدودی جفت کلید عمومی و خصوصی ایجاد کند.
  • اگر عبارت بازیابی از بین برود راهی برای بازیابی آن وجود ندارد.
  • همانطور که متوجه شدید، ذخیره بیت‌کوین در یک کیف پول HD به سادگی به نگهداری یک عبارت بازیابی اشاره دارد.

 

ارزهای کریپتو یا ارزهای دیجیتال

ارزهای کریپتو یا ارزهای دیجیتال علاوه بر اینکه برای خرید کالا و خدمات به کار می روند بیشتر به عنوان دارایی‌های مالی معامله و سرمایه‌گذاری می‌شوند.

صنعت مالی سنتی هنوز در مورد اینکه آیا کریپتو باید به عنوان دارایی مالی در نظر گرفته شود یا خیر، اختلاف نظر دارد. 

دلیل اصلی این است که ارزش‌گذاری آنها دشوار است چرا که درآمد یا سود تقسیمی ندارند، با این وجود دارایی‌های مالی مانند طلا و سایر کالاها هم مشکلات مشابهی دارند.

اما برخی افراد ارزهای کریپتو را به عنوان یک دارایی مالی می‌بینند. به طور کلی، آنها را به عنوان یک نوع دارایی جدید می‌بینند. 

طبقه بندی های دارایی دسته‌بندی‌های سرمایه‌گذاری هستند که ویژگی‌ها و رفتار مشابهی دارند مانند سهام، اوراق بهادار، کالاها، املاک و ارزهای نقدی مانند ارزهای فیات.

 

کریپتو در دهه های اخیر نماینده اولین کلاس دارایی جدید در کل دنیا است.

به جای اینکه فقط به عنوان وسیله پرداخت، مثل پرداخت برای غذا در یک رستوران استفاده شوند، بیشتر ارزهای کریپتو برای معاملات شرطی یا به عنوان سرمایه‌گذاری توسط افرادی که انتظار دارند ارزش آنها افزایش یابد، به کار می روند.

مانند بازار فارکس که بازار مالی برای ارزهای فیات است، حالا یک بازار کریپتو هم وجود دارد، یک بازار مالی برای ارزهای کریپتو که هر دو تریدرها و سرمایه‌گذاران می‌توانند در آن پول کسب کنند.

اما در حالی که بازار فارکس هفت روز در هفته و 24 ساعت در روز باز است، بازار کریپتو هفت روز در هفته و 24 ساعت در شبانه روز باز است. و هیچ‌وقت بسته نیست

در حالیکه تریدرها در مورد جهت قیمت در کوتاه مدت شرط می‌بندند، سرمایه‌گذاران ارزهای کریپتو را خرید می‌کنند و نگه می‌دارند به امید اینکه برخی از ارزهای دیجیتال در درازمدت مورد استقبال کاربران قرار می‌گیرند و ارزششان افزایش می‌یابد.

افزودن کریپتو به سبد سرمایه‌گذاری به تنوع سبد سرمایه‌گذاری کمک می‌کند. حتی سرمایه‌گذاران حرفه ای تر از از ارزهای رمزنگاری متفاوتی که دارند، درآمد غیرفعال ایجاد می کنند.

از آنجا که ارزهای کریپتو دارایی‌های مالی هستند که می‌توانید روی آنها سرمایه‌گذاری یا معامله کنید، به آنها به عنوان دارایی‌های دیجیتال یا دارایی های کریپتو نیز می گویند. 

Seed Phrase

نمونه‌هایی از ارزهای کریپتو

اولین ارز کریپتو بیت‌کوین بود و هنوز هم بزرگترین و معروف‌ترین است.همچنین ارزهای کریپتو معروف دیگری همچون اتریوم، کاردانو، سولانا، دوج‌کوین، پلکادات، لایت کوین، کازماس و بسیاری دیگر وجود دارند. 

برخی از آنها مشابه با بیت‌کوین هستند. برخی از آنها بر اساس فناوری‌های مختلف هستند یا ویژگی‌های جدیدی دارند که آنها را کاملاً از بیت‌کوین متمایز می‌کند. امروزه هزاران ارز دیجیتال وجود دارند که هرکدام سعی دارند ویژگی‌های جدید یا بهبود یافته نسبت به ارزهای کریپتو قبلی ارائه دهند و برای هدف یا کاربرد کاملاً متفاوتی بوجود آمده اند.

متأسفانه، بسیاری از آنها واقعاً بی فایده یا حتی بدتر از آن کلاهبرداری های آشکار هستند، اما بسیاری از مردم هنوز آنها را خریداری می کنند.افراد ساده لوح که وارد دنیای کریپتو می شوند در مورد سکه ای که نه تنها جهان بلکه کهکشان را هم تغییر می دهد، می شنوند. و به این فکر می کنند که من باید این سکه کهکشانی را بخرم. 

 

باور غلط به بازار کریپتو

آنها سکه مشکوک را می خرند و پول خود را بدون درک فناوری و تکنولوژی زیرساخت آن از دست می دهند. و نهایتاً ارز کریپتو بی‌ارزش می‌شود. بعضی افراد با ذهنیت اشتباه به بازار کریپتو ورود می کنند. آنها باور دارند که این یک شرط مطمئن است که در این بازار پولی که وارد می‌کنند به طور خودکار افزایش می‌یابد.

با این ذهنیت، تعجب آور نیست که چرا یک هنرمند کلاهبردار بازار ارزهای دیجیتال امروزی را مانند نگاه یک ببر به گله آهوهای یک پا می بیند. اجازه ندهید خودتان یک آهوی یک پا باشید. 

تلاش تیم چارتستان بر این است که شما در بازار ارزهای دیجیتال بینش درست از همه آنچه که در مورد این بازار مالی وجود دارد بدست آورید. بدین منظور برای داشتن دید کلی از ارزهای کریپتو دوره مقدماتی ارزهای دیجیتال را ببینید. 

 

 

Seed Phrase یک دنباله کلمات است که برای ایجاد و بازیابی کیف پول‌های ارز دیجیتال استفاده می‌شود.

عبارت بازیابی کیف پول ارز دیجیتال به منظور بازیابی داده‌های کیف پول در صورت از دست دادن دسترسی یا خرابی کیف پول استفاده می‌شود.

دسترسی سریع

مقالات مرتبط

{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.singularReviewCountLabel }}
{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.pluralReviewCountLabel }}
{{ options.labels.newReviewButton }}
{{ userData.canReview.message }}
جستجوهای محبوب:
برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.