ارز دیجیتال اتریوم چیست؟ آشنایی کامل با اتر و بلاک چین آن

crypto currency of Ethereum

راهنمای کامل برای مبتدیان در مورد دومین ارز دیجیتال بزرگ دنیا، یعنی اتریوم، از چگونگی خرید تا عملکرد آن، قراردادهای هوشمند و ETH2 را بصورت مفصل و با شیوه ای ساده بیاموزید.

ارز دیجیتال اتریوم چیست؟

اتریوم دومین رمزارز بزرگ با ارزش بازار دیجیتال پس از بیت‌کوین است. اتریوم همچنین یک پلتفرم محاسباتی غیرمتمرکز است که می‌تواند انواع گسترده‌ای از برنامه‌ها را اجرا کند. به عبارتی تمامی خدمات مالی غیرمتمرکز که به آن DeFi نیز می گویند مانند خدمات وام دهی، استقراض و مبادلات غیرمتمرکز.

اتریوم که در سال 2015 راه‌اندازی شد، دومین رمزارز با ارزش بازار پس از بیت‌کوین است. اما برخلاف بیت‌کوین، به عنوان پول دیجیتال ایجاد نشده بلکه بنیان‌گذاران اتریوم قصد داشتند یک پلتفرم محاسباتی جهانی جدید و غیرمتمرکز را بسازند که امنیت و باز بودن بلاکچین‌ها را نسبت به طیف وسیعی از برنامه‌ها گسترش دهد.

همه چیز از ابزارهای مالی و بازی‌ها تا پایگاه‌های داده پیچیده از قبل روی بلاکچین اتریوم در حال اجرا هستند. و پتانسیل آینده‌اش تنها با تصورات توسعه‌دهندگان محدود است. همانطور که بنیاد غیرانتفاعی اتریوم می‌گوید: “اتریوم می‌تواند برای کدگذاری، غیرمتمرکز کردن، ایمن و معامله کردن تقریبا هر چیزی استفاده گردد.”

اتریوم به عنوان یک وسیله سرمایه‌گذاری محبوب و ذخیره ارز (و مانند بیت‌کوین قابل استفاده برای ارسال یا دریافت ارز بدون واسطه) به کار رود.

شبکه اتریوم چیست؟

بلاکچین اتریوم به توسعه‌دهندگان این امکان را می‌دهد که تنوع بسیاری از برنامه‌ها را ایجاد و اجرا کنند: از بازی‌ها و پایگاه‌های داده پیشرفته تا ابزارهای مالی غیرمتمرکز پیچیده. و مهمتر از همه اینکه  نیازی به بانک یا هر نهاد دیگری به عنوان واسطه ندارند.

برنامه‌های مبتنی بر شبکه اتریوم با استفاده از قراردادهای هوشمند ساخته می‌شوند. قراردادهای هوشمند، مانند قراردادهای کاغذی معمولی، شرایط توافق بین طرف‌ها را تعیین می‌کنند. اما برخلاف قراردادهای قدیمی، قراردادهای هوشمند به صورت خودکار زمانی اجرا می‌ گردند که شرایط معامله، بدون نیاز به هر یک از طرفین شرکت کننده که بدانند طرف معامله چه کسی است و بدون نیاز به هر نوع واسطه تحقق می گردد.

شبکه اتریوم با استفاده از قراردادهای هوشمند چگونه کار می کند؟

همچنین اتریوم همانند ارز بیت‌کوین پروژه ای منبع باز است که توسط یک فرد تنها اداره یا اجرا نمی‌ گردد. هر کس با اتصال به اینترنت می‌تواند یک نود اتریوم اجرا کند یا با شبکه تعامل داشته باشد.

همانند بلاکچین غیرمتمرکز بیت‌کوین که به دو نفر هر جا در دنیا امکان ارسال یا دریافت پول بدون واسطه بانک را می‌دهد، قراردادهای هوشمند در بلاکچین غیرمتمرکز اتریوم به توسعه‌دهندگان اجازه می‌دهد برنامه‌های پیچیده‌ای را بسازند که باید دقیقاً همانطور که برنامه‌نویسی شده‌اند، بدون سانسور، تقلب یا دخالت طرف سوم اجرا گردند.

نوآوری‌های محبوب مبتنی بر اتریوم شامل  استیبل کوین های مانند DAI که ارزش آن از طریق قرارداد هوشمند به دلار متصل است، برنامه‌ها و خدمات مالی غیرمتمرکز DeFi و سایر برنامه‌های متمرکز یا Dapps هستند.

تفاوت بین ارز دیجیتال اتریوم، اتر و ETH چیست؟

اتریوم نام شبکه است. اتر توکن ارز دیجیتال داخلی استفاده شده توسط شبکه اتریوم است. با این حال، در استفاده روزمره بیشتر مردم این توکن را ETH یا اتریوم می‌نامند. به عنوان روشی برای ارسال، دریافت یا ذخیره ارز، ETH همانند بیت‌کوین عمل می‌کند. همچنین نقش خاصی در شبکه اتریوم دارد. چراکه کاربران برای اجرای قراردادهای هوشمند هزینه‌های تراکنش را به ازای ETH پرداخت می‌کنند، ETH را می‌توان به عنوان سوختی دانست که کل سیستم را در حال اجرا نگه می‌دارد. تریدرها این هزینه‌های تراکنش را به عنوان گاز یا سوخت شبکه اتریوم می نامند.

اگر بیت‌کوین طلای دیجیتال باشد، اتر را می توان نفت دیجیتال دانست!

آیا اتریوم امن است؟

در حال حاضر، ETH توسط بلاکچین اتریوم به همان روشی که بیت‌کوین با بلاکچین خود امنیت دارد، امن است. میزان زیادی از قدرت محاسباتی با تمامی کامپیوترهای شبکه هر تراکنش را تأیید و ایمن می‌کند، که عملاً برای هر طرف سومی امکان مداخله را تقریباً غیرممکن می‌کند. ایده‌های بنیادی پشت رمزارزها به ایمن بودن آنها کمک می‌کند: سیستم ها بدون مجوز هستند و نرم افزار اصلی منبع باز است، به این معنی که تعداد بی شماری از دانشمندان کامپیوتر و رمزنگاران قادر به بررسی تمام جنبه های شبکه ها و امنیت آنها هستند.

برنامه‌های اجرا شده روی بلاکچین اتریوم، با این حال، فقط به همان اندازه ایمن هستند که توسعه‌دهندگان آن‌ها را ساخته‌اند. به عنوان مثال، گاهی اوقات کد ممکن است حاوی اشکالاتی باشد که می تواند منجر به از دست دادن سرمایه شود.

در حالی که کد منبع آن‌ها برای همه قابل مشاهده است، پایگاه‌های کاربری هر اپلیکیشن مجزا بسیار کوچک‌تر از اتریوم به‌طور کلی است و بنابراین توجه کمتری به آن‌ها معطوف می‌شود. مهم است که در مورد هر برنامه غیرمتمرکزی که قصد استفاده از آن را دارید تحقیق کنید.

پروتکل اتریوم در حال حاضر به گونه‌ای به‌روزرسانی می‌شود که سریع‌تر و حتی ایمن‌تر می‌شود.

چگونه اتریوم کار می‌کند؟

احتمالا شنیده اید که بلاک چین بیت کوین بسیار شبیه دفتر کل ثبتی بانکی یا حتی یک دسته چک است. در واقع آماری به روز از هر تراکنشی که در شبکه انجام می گیرد است و همه رایانه های موجود در شبکه قدرت محاسباتی خود را برای اطمینان از دقیق و ایمن بودن این آمار انجام می دهند.

بلاکچین اتریوم از سویی بیشتر شبیه یک کامپیوتر است: درحالیکه کار بایگانی و امنیت تراکنش‌ها را تامین می کند، اما انعطاف‌پذیرتر از بلاکچین بیت‌کوین است. توسعه‌دهندگان می‌توانند از بلاکچین اتریوم برای ساخت ابزارهای متنوعی مانند نرم‌افزار مدیریت لجستیک، بازی‌ها و دنیای کاملی از خدمات مالی DeFi (که امور قرض و وام‌دهی، معامله‌گری و… را در برمی‌گیرد) استفاده کند.

ماشین مجازی اتریوم (EVM)

اتریوم برای دستیابی به همه این‌ برنامه ها از ماشین مجازی استفاده می‌کند که مانند ابر کامپیوتر جهانی است و از کامپیوترهای فردی که نرم‌افزار اتریوم را اجرا می‌کنند، بوجود آمده است. نگه‌داری همه این کامپیوترها نیازمند سرمایه‌گذاری در سخت‌افزار و برق توسط شرکت‌کنندگان است. برای پوشش این هزینه‌ها، شبکه از ارز دیجیتال خود یعنی ETH (اتر) استفاده می‌کند.

ETH کل سیستم را در حال اجرا نگه می‌دارد. شما با شبکه اتریوم از طریق استفاده از ETH برای پرداخت هزینه‌ها جهت اجرای قراردادهای هوشمند تعامل می‌کنید.

ارزش ارز دیجیتال اتریوم

ارزش اتریوم همانند هر دارایی دیگری توسط بازار تعیین می گردد. مردم آن را با بیت‌کوین، دلار، یورو، ین و سایر ارزها ۲۴ ساعته خرید می‌کنند. باتوجه به تقاضا، قیمت ممکن است روز به روز نوسان کند.

برای بسیاری از سرمایه‌گذاران، ارزش اتریوم بخاطر انعطاف پذیری آن به عنوان پلتفرمی برای صدور استیبل کوین ها Stablecoins و اجرای برنامه‌های مالی DeFi است.

امروزه به دلیل اثرات شبکه اتریوم، اکثر استیبل‌کوین‌های محبوب مانند USDC و USDT روی اتریوم زندگی می کنند.

دیدن دوره مقدماتی بازار ارزهای دیجیتال به شما کمک می کند تا دنیای مالی کریپتو را بهتر و بیشتر درک کنید.

 

 

دسترسی سریع

مقالات مرتبط

{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.singularReviewCountLabel }}
{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.pluralReviewCountLabel }}
{{ options.labels.newReviewButton }}
{{ userData.canReview.message }}
جستجوهای محبوب:
برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.