اسپرد در فارکس چیست؟ و چه کاربردی دارد؟

Spread in Trading

اسپرد چیست؟

در معاملات فارکس، اصطلاح “اسپرد” به اختلاف بین قیمت خرید (قیمتی که می‌توان به قیمت پایه فروش کرد) و قیمت فروش (قیمتی که می‌توان به قیمت پایه خرید کرد) گویند.

قیمت Bid” قیمتی است که مربوط به فروش ارز پایه می‌شود، در حالی که “قیمت Ask” قیمتی است که مربوط به خرید ارز پایه است. اسپرد در فارکس، همچنین به عنوان “اسپرد خرید و فروش” شناخته می‌شود.

برای کارگزارانی که بدون دریافت کمیسیون عمل می‌کنند، اسپرد به عنوان منبع اصلی درآمدشان عمل می‌کند و در واقع کارمزد ارائه فوری تراکنش است. به همین دلیل اصطلاحات “هزینه معامله” و “اسپرد خرید و فروش” به صورت متبادل استفاده می‌شوند.

به جای دریافت کارمزد جداگانه برای انجام یک معامله، هزینه به قیمت‌های خرید و فروش جفت ارزی که می‌خواهید معامله کنید، افزوده می‌شود. از دیدگاه تجاری، این منطقی است. کارگزار خدماتی ارائه می‌دهد و باید به نحوی درآمد کسب کند. او با فروش ارز به شما به قیمتی بیشتر از هزینه‌ای که برای خرید آن پرداخت کرده، دریافت می‌کند و با خرید ارز، قیمتی کمتر از هزینه‌ فروش آن دریافت خواهند کرد. این تفاوت، اسمی دارد که به آن “اسپرد” می‌گویند.

هنگامی که یک کارگزار “بدون کمیسیون” یا “بدون کارمزد”اعلام می‌کند، ممکن است گمراه کننده باشد؛ زیرا در حالی که هیچ کارمزد جداگانه ای وجود ندارد، شما همچنان هزینه‌ای تحت عنوان کمیسیون پرداخت می‌کنید.

 

اسپرد در معاملات فارکس چگونه اندازه گیری می شود؟

اسپرد در فارکس معمولاً در پیپ اندازه گیری می شود که کوچکترین واحد حرکت قیمت یک جفت ارز است. برای اکثر جفت ارزها، یک پیپ برابر با 0.0001 است.

جفت ارزهایی که یین ژاپن در آنها دخالت دارد، تنها با دو رقم اعشار نقل قول می‌شوند (مگر اینکه پیپ‌های کسری وجود داشته باشد که در آن صورت سه رقم اعشار استفاده می‌شود).

برای مثال USD/JPY 110.00/110.04 خواهد بود. این نقل قول نماینگر اسپرد 4 پیپی است.

 

انواع اسپرد در فارکس چیست؟

نوع اسپردهایی که در یک پلتفرم معاملاتی مشاهده خواهید کرد به کارگزار فارکس و نحوه کسب درآمد آنها بستگی دارد.

دو نوع اسپرد وجود دارد:

ثابت، متغیر (همچنین به عنوان “شناور” نیز شناخته می شود)

اسپردهای ثابت معمولاً توسط کارگزارانی ارائه می‌شوند که به‌عنوان بازارساز یا مدل «میز معاملات» فعالیت می‌کنند، در حالی که اسپردهای متغیر توسط کارگزارانی که مدل «میز غیر معاملاتی» را اجرا می‌کنند، ارائه می‌شوند.

 

مزایای معامله با اسپردهای ثابت چیست؟

اسپردهای ثابت نیازمند سرمایه کمتری هستند، بنابراین تجارت با اسپردهای ثابت جایگزین ارزان‌تری برای معامله‌گرانی است که پول زیادی برای شروع معامله ندارند.

معامله با این نوع اسپرد در فارکس همچنین باعث می شود محاسبه هزینه های تراکنش قابل پیش بینی تر باشد.

از آنجایی که اسپردها هرگز تغییر نمی کنند، همیشه مطمئن هستید که هنگام باز کردن معامله به چه چیزی می توانید بپردازید.

 

معایب معامله با اسپردهای ثابت چیست؟

زمانی که با اسپردهای ثابت معامله می‌شود، قیمت‌گذاری مجدد ممکن است اغلب اتفاق بیفتد، زیرا قیمت‌گذاری فقط از یک منبع (کارگزار شما) انجام می‌شود.

زمان هایی وجود خواهد داشت که بازار فارکس نوسان دارد و قیمت ها به سرعت در حال تغییر هستند. از آنجایی که اسپردها ثابت هستند، کارگزار نمی تواند اسپرد در فارکس را برای تنظیم شرایط فعلی بازار افزایش دهد.
بنابراین اگر بخواهید با یک قیمت خاص وارد معامله شوید، کارگزار معامله را “بلاک” می کند و از شما می خواهد که قیمت جدیدی را بپذیرید.

پیام بازپرداخت در پلت فرم معاملاتی شما ظاهر می شود و به شما اطلاع می دهد که قیمت تغییر کرده است و از شما می پرسد که آیا مایل به پذیرش آن قیمت هستید یا خیر. تقریباً همیشه قیمتی بدتر از قیمتی است که شما سفارش داده اید.

لغزش مشکل دیگری می‌باشد که با آن سروکار دارید. هنگامی که قیمت ها به سرعت در حال حرکت هستند، کارگزار نمی تواند به طور مداوم یک اسپرد ثابت را حفظ کند و قیمتی که در نهایت پس از ورود به معامله به دست می آورید، کاملاً متفاوت از قیمت ورودی مورد نظر خواهد بود.

 

اسپردهای متغیر یا شناور در فارکس چیست؟

همانطور که از نام آن پیداست، اسپرد متغیر همیشه در حال تغییر است. با اسپردهای متغیر، تفاوت بین قیمت‌های پیشنهادی و درخواستی جفت ارز دائماً در حال تغییر است.

اسپردهای متغیر توسط کارگزاران میز غیر معاملاتی ارائه می شود. کارگزاران میز غیر معاملاتی قیمت جفت ارز خود را از چندین ارائه دهنده نقدینگی دریافت می کنند و این قیمت ها را بدون دخالت میز معامله به معامله گر منتقل می کنند. این به این معنی است که آنها کنترلی بر اسپردها ندارند و اسپردها بر اساس عرضه و تقاضای ارزها و نوسانات کلی بازار افزایش یا کاهش خواهند یافت.

به طور معمول، اسپردها در طول انتشار داده های اقتصادی و همچنین سایر دوره هایی که نقدینگی در بازار فارکس کاهش می یابد، افزایش می یابد.

 

مزایای ترید با اسپردهای متغیر  یا شناور چیست؟

اسپردهای متغیر، قیمت‌های تکراری را حذف می‌کنند. این به این دلیل است که تغییر در اسپرد باعث تغییرات قیمت به دلیل شرایط بازار می شود.

معاملات فارکس با اسپردهای متغیر قیمت‌گذاری شفاف‌تری را ارائه می‌کند.

 

معایب ترید با اسپردهای متغیر چیست؟

اسپردهای متغیر برای اسکلپرها ایده آل نیستند. اسپردهای گسترده می‌توانند به سرعت هر میزان سودی را که اسکلپر به دست می‌آورد وارد کند.

این اسپردها همچنین برای نیوز تریدرها (معامله گرانی که با اخبار ترید می کنند) نیز بد هستند. اسپرد ممکن است آنقدر گسترده شود که چیزی که سودآور به نظر می رسد در یک چشم به هم زدن تبدیل به یک غیر سود ده شود.

 

اسپردهای ثابت در مقابل متغیر: کدام بهتر است؟

این سوال که بین اسپرد ثابت و متغیر کدام گزینه بهتر است به نیاز معامله گر بستگی دارد.

معامله گرانی وجود دارند که ممکن است اسپرد ثابت را بهتر از استفاده از کارگزاران اسپرد متغیر پیدا کنند. برعکس ممکن است برای معامله گران دیگر نیز صادق باشد. به طور کلی، معامله‌گرانی که حساب‌های کوچک‌تری دارند و کمتر معامله می‌کنند، از قیمت‌گذاری اسپرد ثابت سود خواهند برد.

و معامله‌گرانی که حساب‌های بزرگ‌تری دارند و در ساعات اوج بازار (زمانی که اسپردها کم‌ترین هستند) مرتباً معامله می‌کنند، از اسپردهای متغیر سود خواهند برد. معامله گرانی که خواهان اجرای سریع معامله هستند و باید از نقل قول مجدد اجتناب کنند، می خواهند با اسپردهای متغیر معامله کنند.

 

توزیع هزینه ها و محاسبات اسپرد در فارکس

اکنون که می دانید اسپرد در فارکس چیست و دو نوع اسپرد مختلف چیست، باید یک چیز دیگر را بدانید، چگونه اسپرد به هزینه های معامله واقعی مربوط می شود؟

محاسبه اسپرد بسیار آسان است و تنها چیزی که نیاز دارید دو چیز است:

۱. ارزش هر پیپ
۲. تعداد لات هایی که معامله می کنید

در مظنه بالا، می توانید EURUSD را با قیمت 1.35640 خریداری کنید و EURUSD را با قیمت 1.35626 بفروشید. این بدان معناست که اگر EURUSD بخرید و بلافاصله آن را ببندید، منجر به از دست دادن 1.4 پیپ می شود.

برای محاسبه هزینه کل، هزینه هر پیپ را در تعداد لات هایی که معامله می کنید ضرب کنید.

بنابراین اگر در حال معامله با لات های کوچک (10000 واحد) هستید، ارزش هر پیپ 1 دلار است و هزینه تراکنش شما برای باز کردن این معامله 1.40 دلار خواهد بود.

هزینه پیپ خطی است. در نتیجه که شما باید هزینه هر پیپ را در تعداد لات هایی که معامله می کنید ضرب کنید.

اگر اندازه موقعیت خود را افزایش دهید، هزینه تراکنش که در اسپرد در فارکس منعکس می شود نیز افزایش می یابد. به عنوان مثال، اگر اسپرد در فارکس 1.4 پیپ باشد و شما با 5 مینی لات معامله می کنید، هزینه تراکنش شما 7.00 دلار است.

 

 

دسترسی سریع

مقالات مرتبط

{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.singularReviewCountLabel }}
{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.pluralReviewCountLabel }}
{{ options.labels.newReviewButton }}
{{ userData.canReview.message }}
جستجوهای محبوب:
برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.