گردش مالی و نقدینگی بازار فارکس (Liquidity) در روز چقدر است؟

Liquidity in Forex

اندازه و نقدینگی بازار فارکس برای انجام معاملات بسیار اهمیت دارد. در این مقاله به برسی کامل نقدینگی بازار فارکس می پردازیم.

اندازه و نقدینگی بازار فارکس چگونه است؟

اندازه و نقدینگی بازار فارکس بسیار حائز اهمیت است. بخش عمده ای از معاملات در جایی به ‌نام “بازار بین بانکی” انجام می‌گردد. برخلاف سایر بازارهای مالی مانند بورس نیویورک (NYSE) یا بورس لندن (LSE)، بازار فارکس هیچ مکان فیزیکی یا بورس مرکزی ندارد. بازار فارکس به عنوان یک بازار خارج از بورس (OTC Process) محسوب می‌گردد، زیرا کل بازار به صورت الکترونیکی، در شبکه‌ای از بانک‌ها و مؤسسات مالی غیربانکی (NBFIs) به طور مداوم در یک دوره ۲۴ ساعته اداره می‌شود.

این بدان معنی است که بازار FX در سراسر جهان، بدون وجود حتی یک مکان مرکزی، گسترده شده است. تا زمانی که به اینترنت متصل باشید، معاملات می توانند در هر مکانی انجام شوند! بازار فرابورس فارکس به مراتب بزرگترین و محبوب ترین بازار مالی در جهان است و در سطح جهانی توسط تعداد زیادی از افراد و سازمان ها معامله می شود.
در یک بازار فرابورس، شرکت‌کنندگان بسته به شرایط معاملاتی، جذابیت قیمت‌ها و شهرت طرف معامله (طرف دیگری که طرف مقابل معامله شما را می‌پذیرد) می‌توانند حساس باشند و تعیین کنند که با چه کسی می‌خواهند معامله کنند.

دلار آمریکا بیشترین معامله را دارد و 84.9 درصد از کل معاملات را تشکیل می دهد! سهم یورو با 39.1 درصد در رتبه دوم قرار دارد در حالی که سهم ین با 19.0 درصد در رتبه سوم قرار دارد.  طبق گزارش صندوق بین‌المللی پول (IMF)، دلار آمریکا تقریباً 62 درصد از ذخایر ارزی رسمی جهان را تشکیل می‌دهد! ذخایر ارزی دارایی هایی هستند که توسط بانک مرکزی به ارزهای خارجی ذخیره می شوند. از آنجا که تقریباً هر سرمایه گذار، تجارت و بانک مرکزی آن را در اختیار دارد، به دلار آمریکا توجه می کند.

چرا دلار آمریکا نقش اصلی را در FX Market ایفا می کند؟

۱. اقتصاد ایالات متحده، بزرگترین اقتصاد جهان است.
۲. دلار آمریکا ارز ذخیره جهان است.
۳. ایالات متحده بزرگترین و نقدشونده ترین بازارهای مالی در جهان را دارد.
۴. ایالات متحده یک سیستم سیاسی پایدار دارد.
۵. ایالات متحده تنها ابرقدرت نظامی جهان است.
۶. دلار آمریکا حدود نیمی از وام ها و اوراق قرضه بین المللی را نشان می دهد.
۷. دلار آمریکا وسیله مبادله برای بسیاری از مبادلات فرامرزی است. به عنوان مثال، قیمت نفت به دلار آمریکا است. به آن “پترو دلار” نیز می گویند. بنابراین اگر ژاپن بخواهد از عربستان سعودی نفت بخرد، تنها با دلار آمریکا می توان آن را خرید. اگر ژاپن دلار ندارد، ابتدا باید ین خود را بفروشد و دلار آمریکا بخرد.

بطور کلی، جهان به طور قابل توجهی به تأمین مداوم دلار آمریکا برای تسهیل تجارت‌ها، پرداخت‌ها و وام‌ها وابسته است.

سفته بازی در بازار فارکس

کارکردهای اصلی بازار فارکس عبارتند از:

۱. انتقال وجوه از ارز یک کشور به ارز دیگر.
۲. اعطای اعتبار کوتاه مدت برای تامین مالی تجارت بین کشورها.
۳. جلوگیری از نوسانات نرخ ارز خارجی از زمان شروع معامله و دریافت پرداخت.

نکته مهمی که باید به آن توجه کرد این است که در حالی که معاملات تجاری و مالی بخشی از حجم معاملات هستند، بیشتر معاملات ارز بر اساس حدس و گمان است.

به عبارت دیگر، بیشتر حجم معاملات از سوی معامله گرانی حاصل می شود که بر اساس قیمت جفت ارز، خرید و فروش می کنند. حجم معاملات ایجاد شده توسط سفته بازان بیش از 90 درصد تخمین زده می شود! مقیاس بازار فارکس به این معنی است که حجم خرید و فروش که در هر لحظه اتفاق می افتد بسیار زیاد است. این باعث می شود نقدینگی بازار بسیار بالا باشد.

محیط بازار فارکس این امکان را فراهم می کند که حجم معاملات بزرگ با تأثیر بسیار کمی بر قیمت یا عملکرد قیمت اتفاق بیفتد.
در حالی که بازار فارکس حجم نقدینگی بالایی دارد، عمق آن بسته به جفت ارز و زمان روز ممکن است تغییر کند.

در ادامه، در جلسات معاملات فارکس مدرسه چارتستان، به شما می‌آموزیم که چگونه زمان معاملات شما می تواند بر جفت ارزی که معامله می کنید تأثیر بگذارد.

 

 

دسترسی سریع

مقالات مرتبط

{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.singularReviewCountLabel }}
{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.pluralReviewCountLabel }}
{{ options.labels.newReviewButton }}
{{ userData.canReview.message }}
جستجوهای محبوب:
برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.