بازار فارکس یا FX Market چیست؟

پاین اسکریپت

بازار فارکس چگونه بازاری است؟

در این مقاله قرار است در مورد بازار فارکس یا FX Market، بزرگترین بازار مالی جهان و نحوه معامله در آن بیاموزید. به بیانی ساده بازار فارکس یک بازار مالی جهانی است که به افراد امکان معامله ارز را میدهد.ساز و کار آن به گونه ای است که اگر فکر کنید یک ارز در برابر ارز دیگری قوی تر است و در نهایت درست عمل کنید می توانید در این بازار کسب سود کنید.

یک مثال در زندگی روزمره

اجازه بدهید با یک مثال موضوع را شفاف تر بیان کنم. اگر تا به حال به یک کشور دیگر سفر کرده باشید، معمولا یک صرافی در فرودگاه پیدا می کنید و می توانید پول خود را با ارز کشور دیگر تبدیل کنید. با مراجعه به پیشخوان صرافی با صفحه ای مواجه می شوید که نرخ ارزهای مختلف در روی آن قابل مشاهده است. نرخ تبادل ارز، قیمت نسبی دو ارز از دو کشور مختلف می باشد. اگر شما ریال ایران را بدهید و به ازای آن دلار دریافت کنید در واقع در بازار فارکس شرکت کرده اید.

شما در واقع یک ارز را به ارز دیگری تبدیل کرده اید. برعکس این حالت نیز ممکن است که مثلا شما یک امریکایی هستید که به ایران سفر کرده اید، در نتیجه دلار امریکا را می دهید و به جای آن ریال ایران دریافت می کنید. قبل از بازگشت به کشور خودتان مجددا برای تبدیل پولی که برایتان باقی مانده است باید به صرافی مراجعه کنید و متوجه می شوید که نرخ تبادل ارز تغییر کده است. این تغییرات در نرخ های تبادل ارز به شما امکان می دهد در بازار ارزهای خارجی کسب درآمد کنید.

نحوه کسب سود در بازار فارکس یا FX Market

بازار جفت ارزها که معمولا به عنوان FX نیز شناخته می شود، یک بازار جهانی و غیرمتمرکز است که ارزهای دنیا در آن دست به دست می شوند. نرخ های ارز به صورت ثانیه ای تغییر می کنند و به طور مداوم در حال نوسان هستند.

تنها درصد کمی از مبادلات ارزی در اقتصاد واقعی که تجارت بین المللی و گردشگری است اتفاق می افتد. در عوض بیشتر مبادلات ارزی که در بازار جهانی رخ می دهد به دلایل سوداگرایانه (سفته بازی) خرید و فروش می شوند.

معامله گران ارز که به عنوان سفته بازان ارز نیز شناخته می شوند ارزها را به این امید خریداری می کنند که در آینده بتوانند با قیمت بالاتری آنها را به فروش برسانند.

حجم معاملات در بازار فارکس

حجم معاملات در بازار ارز روزانه چیزی نزدیک به 6.6 تریلیون دلار است که این رقم در مقایسه با حجم مبادلات 200 میلیارد دلاری بازار بورس نیویوک بسیار عظیم به نظر می رسد. مردم زمانی که از بازار صحبت می کنند معمولا منظورشان بازار سهام نیویورک است. بنابراین NYSE Market یا همان بازار بورس نیویورک بزرگ به نظر می رسد ولی در مقایسه با بازار فارکس بسیار کوچک و ناچیز است.

حجم 6.6 تریلیون دلار تمام بازار فارکس را پوشش می دهد. اما بازار آتی که بخشی از بازار فارکس است و  اکثر معامله گران در آن ترید انجام میدهند حجم مبادلاتش تقریبا 2 تریلیون دلار در روز است. اگر حجم معاملات روزانه معامله گران خرد را حساب کنیم از این رقم نیز  کوچکتر است. تعیین اندازه دقیق بخش خرده فروشی بسیار دشوار است. اما طبق تخمینی که زده می شود حدود 3-5 درصد از حجم معاملات روزانه یا حدود 200 یا 300 میلیارد دبار یا کمتر می باشد.

بنابراین می بینید که بازار فارکس قطعا بزرگ است اما نه به آن بزرگی که دوست دارند شما باور کنید. پس اینکه می گویند بازار فارکس یک بازار 6.6. تریلیون دلاری است جو سازی است. این تعداد بسیار چشمگیر به نظر می رسد. اما کمی گمراه کننده است.

مزیت‌های معامله در بازار فارکس یا FX Market

فارغ از اندازه این بازار که همیشه جلب توجه می کند، از ویژگی های منحصر به فرد این بازار می توان به این موضوع اشاره کرد که این بازار تقریبا شبانه روزی باز است. فارکس در مبادله ارزهای خارجی 24 ساعته باز است و در 5 روز هفته به جز آخر هفته ها بسته می شود. بر خلاف بازار سهام یا اوراق بهادار، بازار فارکس در انتهای هر روز کاری بسته نمی شود. در عوض معاملات فقط از یک مرکز مالی به مرکز مالی دیگری در جای دیگری از دنیا منتقل می شود.

 

 

دسترسی سریع

مقالات مرتبط

{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.singularReviewCountLabel }}
{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.pluralReviewCountLabel }}
{{ options.labels.newReviewButton }}
{{ userData.canReview.message }}
جستجوهای محبوب:
برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.