آموزش انواع اندیکاتورها و اسیلاتورها (Oscillators) در تحلیل تکنیکال

indicators and oscillators

با اندیکاتورها و اسیلاتورها در تحلیل تکنیکال بینش خود را بازتر کنید و روند بازار و تغییر حرکات قیمت را شناسایی کنید. و از فرصت های پیش رو با استفاده از این ابزارها استراتژی معاملاتی خود را ارتقا دهید.

اندیکاتور چیست؟

اندیکاتور ها آمارهایی هستند که برای اندازه گیری شرایط فعلی و همچنین برای پیش بینی روندهای مالی یا اقتصادی استفاده می گردند.

تریدرها در دنیای سرمایه‌گذاری، اندیکاتور‌ها الگوهای نمودار تکنیکالی هستند که از قیمت، حجم یا سود باز یک اوراق بهادار معین ناشی می‌شوند. اندیکاتورهای رایج عبارتند از اندیکاتور میانگین متحرک، واگرایی میانگین متحرک همگرایی (MACD)، اندیکاتور قدرت نسبی (RSI) و حجم در تعادل (OBV).

در علم اقتصاد نیز، اندیکاتورها معمولاً به بخش‌هایی از داده‌های اقتصادی می گویند که برای اندازه‌گیری سلامت کلی اقتصاد و پیش‌بینی روند حرکت آن استفاده می‌ گردند. این اندیکاتورها شامل شاخص قیمت مصرف کننده (CPI)، تولید ناخالص داخلی (GDP) و ارقام بیکاری هستند.

در زمینه تحلیل تکنیکال، اندیکاتور یک محاسبه ریاضی بر اساس قیمت یا حجم دارایی است که از نتایج آن برای پیش‌بینی قیمت‌های آتی استفاده می‌ گردد.

تحلیلگران تکنیکال یا چارتیست ها به دنبال اندیکاتور های تکنیکالی در داده های قیمت دارایی های تاریخی هستند تا نقاط ورود و خروج معاملات خود را تعیین کنند.

درک اندیکاتورها و انواع اندیکاتورها

اندیکاتورها را می توان به طور کلی به اندیکاتورهای اقتصادی و اندیکاتورهای تکنیکالی طبقه بندی کرد.

 • اندیکاتورها و شاخص های اقتصادی معیارهای آماری هستند که برای اندازه گیری رشد یا رکود اقتصاد به عنوان یک کل یا بخش هایی از اقتصاد استفاده می گردند.
 • در تحلیل بنیادی، شاخص های اقتصادی که شرایط فعلی اقتصادی و صنعتی را اندازه گیری می‌کنند با ارائه بینشی برای پتانسیل سودآوری آینده شرکت‌های دولتی استفاده می‌ گردند.
 • اندیکاتور به طور گسترده در تحلیل تکنیکال برای پیش بینی تغییرات در روند سهام یا الگوی قیمت در هر دارایی معامله شده استفاده می گردند.

انواع اندیکاتورها در تحلیل تکنیکال

 • همپوشانی (Overlay): اندیکاتورهای تکنیکال که از همان مقیاس قیمت ها استفاده می کنند، در بالای قیمت ها در نمودار سهام رسم می شوند. به عنوان مثال می توان به میانگین متحرک و Bollinger Bands اشاره کرد.
 • نوسانگر یا اسیلاتور (Oscilator): اندیکاتورهای تکنیکال که بین حداقل و حداکثر محلی در نوسان هستند و در بالا یا پایین نمودار قیمت رسم می شوند.

معامله گران معمولاً هنگام تجزیه و تحلیل یک سهم یا دارایی از بسیاری از اندیکاتورهای مختلف تکنیکال استفاده می کنند. با هزاران گزینه پیش رو از اندیکاتورها، معامله گران باید اندیکاتورهایی را انتخاب کنند که برای آنها بهتر عمل می کند و با نحوه کار آنها نیز آشنایی دارند. تریدرها همچنین ممکن است اندیکاتورهای تکنیکال را با نگاه کردن به الگوهای نمودار ترکیب کنند تا به ایده‌های معاملاتی بهتری برسند.

اندیکاتورهای تکنیکال نیز می توانند با توجه به ماهیت کمی آنها در سیستم های معاملاتی خودکار گنجانده شوند.

اندیکاتورها و شاخص های اقتصادی

اندیکاتورهای اقتصادی زیادی وجود دارد که توسط منابع مختلف در بخش خصوصی و دولتی ایجاد شده است.

درهمه کشورها اندیکاتور و شاخص های اقتصادی شامل موارد زیر است:

تورم، بیکاری و اشتغال، تولید ناخالص داخلی، نرخ بهره، نرخ رشد دستمزدها، نرخ بازدهی اوراق قرضه، تراز تجاری، حساب جاری، سرمایه گذاری بخش خصوصی، مدیران خرید بخش های مختلف، تولیدات صنعتی، خرده فروشی، مسکن، تمایلات مصرف کننده و کالاهای با دوام از جمله شاخص های مهم اقتصادی هستند.

هر کشوری که بتواند شاخص های اقتصادی مذکور را تقویت کند در واقع توانسته است شاخص اقتصاد کلان خود را بهبود ببخشد.

مقایسه قبل و بعد شاخص های اقتصادی در برنامه ریزی های کلان اقتصادی به ارزیابی و شناخت قدرت و توان اقتصادی یک کشور و نهایتا نشانه تاثیر آن بر ارز کشور است.

شاخص های اقتصادی می توانند بر روند صعودی یا نزولی بودن بازارهای مالی نیز اثر بگذارند.

اسیلاتور چیست؟

در تحلیل تکنیکال، اسیلاتور نوعی اندیکاتور است که برای شناسایی شرایط خرید یا فروش بیش از حد در بازار و سنجش حرکت روند قیمت استفاده می شود. اسیلاتورها معمولاً در یک محدوده محدود نوسان می کنند و به معامله گران کمک می کنند تا نقاط معکوس بالقوه، قدرت روند و سیگنال های خرید یا فروش بالقوه را شناسایی کنند.

معامله گران از مقادیر اسیلاتور برای تولید سیگنال برای خرید یا فروش استفاده می کنند. به عنوان مثال، اگر یک اسیلاتور نشان دهد که از یک سهم، ارز یا دارایی در بازار بیش از حد خرید شده است، ممکن است نشان دهد که احتمال برگشت یا اصلاح وجود دارد و معامله گران ممکن است فروش را در نظر بگیرند. برعکس، اگر یک اسیلاتور شرایط فروش بیش از حد را به تریدرها پیشنهاد کند، ممکن است نشان دهنده یک فرصت خرید بالقوه باشد.

توجه به این نکته ضروری است که اسیلاتورها تنها یک ابزار در جعبه ابزار معامله‌گران هستند و باید در کنار سایر ابزارها و شاخص‌های تحلیل تکنیکال برای ارزیابی جامع‌تر از شرایط بازار مورد استفاده قرار بگیرند. علاوه بر این، مانند هر ابزار تحلیل تکنیکال، اسیلاتورها بی‌خطا نیستند و با توجه به سایر متغیرها و عوامل مرتبط در بازار، باید با احتیاط استفاده شوند.

چند نمونه از اسیلاتورها عبارتند از:

 • Stochastic Oscillator
 • MACD
 • RSI

تفاوت اندیکاتورها و اسیلاتورها

 • اندیکاتورها دسته وسیعی از ابزارها را در تحلیل تکنیکال ارائه می دهد.
 • شامل انواع مختلفی از ابزارهای روند، حرکت، حجم و نوسان است.
 • اطلاعات کمی و بصری در مورد شرایط بازار ارائه می دهد.

 

 • اسیلاتور نشان دهنده نوع خاصی از اندیکاتور تحلیل تکنیکال است.
 • در محدوده های بالا و پایین تعریف شده نوسان می کند یا در نوسان است.
 • برای شناسایی شرایط خرید یا فروش بیش از حد و ارزیابی حرکت استفاده می شود.

به طور خلاصه، در حالی که همه اسیلاتورها اندیکاتور هستند، اندیکاتورها به طور کلی طیف وسیع تری از ابزارها را پوشش می دهند. با این وجود اسیلاتورها به طور خاص بر روی ماهیت نوسانی حرکات قیمت تمرکز دارند.

اندیکاتورها و اسیلاتورها از چه اطلاعاتی استفاده می‌کنند و چطور کار می کنند؟

تحلیل تکنیکال یک رشته تجاری است که برای ارزیابی سرمایه‌گذاری‌ها و شناسایی فرصت‌های معاملاتی با تجزیه و تحلیل روندهای آماری جمع‌آوری‌شده از فعالیت‌های معاملاتی، مانند حرکت قیمت و حجم، به کار می‌رود. برخلاف تحلیلگران بنیادی، که تلاش می‌کنند ارزش ذاتی یک اوراق بهادار را بر اساس داده‌های مالی یا اقتصادی ارزیابی کنند، تحلیل‌گران تکنیکال بر الگوهای روند قیمت، سیگنال‌های معاملاتی و سایر ابزارهای نمودار تحلیلی دیگر برای ارزیابی قدرت یا ضعف یک سهم یا اوراق بهادار تمرکز می‌کنند.

تجزیه و تحلیل تکنیکال را می توان برای هر سهمی با داده های معاملاتی تاریخی استفاده کرد. و شامل سهام، قراردادهای آتی، کالاها، ارزها و سایر اوراق بهادار است. در واقع، تحلیل تکنیکال در بازارهای کالاها و فارکس بسیار رایج است، جایی که معامله گران بر روی حرکات کوتاه مدت قیمت تمرکز می کنند. اما سرمایه گذاران بلندمدت نیز ممکن است از اندیکاتورها و اسیلاتورهای تکنیکال برای شناسایی نقاط ورود و خروج استفاده کنند.

سوالات متدوال اندیکاتورها و اسیلاتورها

اندیکاتور RSI چیست؟

شاخص قدرت نسبی (RSI) یک اندیکاتور تحلیل تکنیکال است که اندازه سودهای اخیر را با ضررهای اخیر مقایسه می کند. RSI برای تعیین مومنتوم قیمت دارایی، چه بالا و چه پایین، استفاده می گردد.

شاخص پیشرفت واقعی چیست؟

شاخص پیشرفت واقعی (GPI) معیاری است که برای اندازه گیری نرخ رشد اقتصادی یک کشور استفاده می گردد. اغلب به عنوان معیار و اندیکاتور قابل اعتماد تری برای پیشرفت اقتصادی نسبت به رقم تولید ناخالص داخلی (GDP) که بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد، در نظر گرفته می شود.

میانگین متحرک (MA)

میانگین متحرک (MA) یک اندیکاتور تکنیکالی است که برای شناسایی جهت یا روند کلی یک سهم خاص استفاده می گردد. هدف آن هموارسازی داده های تاریخی قیمت با ایجاد میانگین قیمت به روز شده دائمی است.

اگر MA در جهت مثبت (منفی) حرکت می کند، یک علامت صعودی (نزولی) برای سهام است.

 

 

دسترسی سریع

مقالات مرتبط

{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.singularReviewCountLabel }}
{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.pluralReviewCountLabel }}
{{ options.labels.newReviewButton }}
{{ userData.canReview.message }}
جستجوهای محبوب:
برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.